Opiskelijat tarvitsevat taitoja ajatusten ja tunteiden käsittelyyn
4.11.2019 07:30:00 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Suurin osa korkeakouluopiskelijoista voi hyvin, mutta mielialaoireita, stressiä, yksinäisyyden kokemusta ja oppimisvaikeuksia esiintyy yleisesti. Etenkin opiskelijoiden kokema yksinäisyys vaikuttaa haitallisesti opintojen etenemiseen.
- Hyvinvointitaitoja kannattaa opettaa osana opintoja, psykologian professori Raimo Lappalainen kannustaa. Hänen johdollaan toteutetussa kokeilussa havaittiin, että jo yhdelle hyvinvointiluennolle osallistumisella oli vaikutusta opiskeluviihtyvyyteen, opintojen etenemiseen ja työelämätaitoihin.
- Luennolla opetettiin hyvinvointiin liittyviä taitoja psykologisin menetelmin, sekä annettiin välineitä erityisesti oman opiskelun suunnitteluun ja henkilökohtaisen opiskelumotivaation tunnistamiseen. Tärkeää oman hyvinvoinnin ja opiskelun kannalta on tunnistaa kielteisen käyttäytymisen taustalla olevat ajatukset ja tunteet ja pystyä käsittelemään niitä rakentavalla tavalla, Lappalainen kuvailee.
Tämä Jyväskylän yliopistossa tehty kehittämistyö on osa valtakunnallista Opetus- ja kulttuuriministeriön rahoittamaa ja 11 korkeakoulun toteuttamaa OHO!-opiskelukykyä, hyvinvointia ja osallisuutta korkeakouluihin-hanketta.
Hankkeen tuloksia on tarjolla Jyväskylän yliopistossa 14.-15.11. järjestettävässä OHO! Symposiumissa. Symposium tarjoaa erilaisia opetuksen ja ohjauksen menetelmiä, uusimpia tutkimustuloksia sekä näkökulmia tukea opiskelijan hyvinvointia ja opintopolkua läpi opiskeluvuosien.
Tapahtuman pääpuhujina ovat filosofi Frank Martela ja aivotutkija Minna Huotilainen. Tarjolla on myös mittava kattaus työpajoja ja esitelmiä.
Luentotilaisuudet tulkitaan viittomakielellä.
Tule kantamaan kortesi kekoon - jotta kukaan ei jäisi yksin!
Ilmoittaudu 6.11. mennessä https://link.webropolsurveys.com/Participation/Public/ef5ec012-8138-48fa-bb49-9d3834f38d30?displayId=Fin1828244
Tapahtuma on maksuton, mutta vaatii ennakkoilmoittautumisen.
Lisätietoja:
Ulla Klemola, OHO!-hankejohtaja, puh. 040 805 3340, ulla.klemola@jyu.fi
Raimo Lappalainen,professori, puh. 050 443 2349, raimo.i.lappalainen@jyu.fi
Lisätietoja OHO!- hankkeesta: https://ohohanke.fi/
Symposium: https://ohosymposium.webnode.com/
OHO! on Opetus- ja kulttuuriministeriön erityisavustushanke korkeakoulutuksen kehittämiseksi vuosina 2017-2019. Hankkeen tavoitteena luoda optimaalisia edellytyksiä opiskelulle ja pitää huolta opiskelijasta. Hanketta koordinoi Jyväskylän yliopisto.
Koulutuksen superviikko Jyväskylässä 14. – 19.11.2019
Jyväskylä on koulutuksen ja tutkimuksen kansainvälinen huippukaupunki. Suomalainen sivistys on lähtöisin Jyväskylästä. Koulutuksen superviikolla opetusalan ammattilaiset, koulutusalan johtajat, opiskelijat ja tutkijat sekä Suomesta että kansainvälisesti kohtaavat uusimman tiedon ja vuorovaikutuksen keskellä. Koulutuksen superviikko kokoaa noin 5000 koulutuksen ammattilaista Jyväskylään.
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Suomen Akatemialta lähes viisi miljoonaa euroa Jyväskylän yliopiston koulutuksen, kulttuurin ja yhteiskunnan tutkimukseen12.6.2026 14:27:58 EEST | Tiedote
Suomen Akatemian kulttuurin ja yhteiskunnan tutkimuksen toimikunta on myöntänyt Jyväskylän yliopiston tutkijoille yhteensä noin 4,9 miljoonaa euroa uutta tutkimusrahoitusta. Rahoituksen saivat kuusi akatemiahanketta ja kaksi akatemiatutkijaa. Rahoitus vahvistaa yliopiston korkeatasoista tutkimusta erityisesti koulutuksen, yhteiskunnan, hyvinvoinnin ja kulttuurin tutkimuksen aloilla.
Suomen Akatemialta rahoitusta Jyväskylän yliopistoon biotieteiden, terveyden ja ympäristön tutkimukseen12.6.2026 08:05:00 EEST | Tiedote
Suomen Akatemian biotieteiden, terveyden ja ympäristön tutkimuksen toimikunta (BTY) myönsi rahoituksen 42 uudelle akatemiatutkijalle. Lisäksi toimikunta rahoitti 75 akatemiahanketta, joissa on mukana yhteensä 100 osahanketta. Jyväskylän yliopistossa rahoituksen sai kaksi uutta akatemiatutkijaa ja yksi akatemiahanke, yhteensä kaksi miljoonaa euroa.
Kuitulisä tehoaa rasvamaksaan – vaikutus riippuu suolistomikrobiston lähtötasosta12.6.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopistossa tutkittiin ensimmäistä kertaa ihmisillä prebioottisen ksylo-oligosakkaridi-ravintokuidun vaikutusta rasvamaksaan. Tulokset osoittavat, että kuitulisä voi vähentää haitallisten aineenvaihduntatuotteiden määrää suolistossa ja siten parantaa maksan terveyttä. Suolistomikrobiston koostumus ennen ravintolisää vaikuttaa siitä saatavaan hyötyyn.
Suomen Akatemialta lähes 5 miljoonan euron rahoitus Jyväskylän yliopiston tutkijoille luonnontieteiden tutkimukseen11.6.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Suomen Akatemian luonnontieteiden ja tekniikan tutkimuksen toimikunta (LT) on myöntänyt Jyväskylän yliopistolle merkittävää tutkimusrahoitusta. Rahoituksen saivat neljä uutta akatemiatutkijaa ja neljä akatemiahanketta. Myönnetyn rahoituksen kokonaismäärä on noin 4,8 miljoonaa euroa, ja se vahvistaa yliopiston korkeatasoista tutkimusta luonnontieteiden, matematiikan ja tekniikan aloilla.
Perhekeskukset tukevat vanhempien tiimityötä niin vauva-aikana kuin ero- ja ristiriitatilanteissa11.6.2026 08:28:25 EEST | Tiedote
Perhepalveluilla on keskeinen rooli vanhemmuuden tukemisessa tilanteessa, jossa syntyvyyden vahvistamista pohditaan myös taloudellisten kannustimien kautta. Perhekeskuksissa vanhempia autetaan toimimaan tiiminä aina vauva-ajasta mahdollisiin ero- ja riitatilanteisiin. Jyväskylän yliopiston tuoreen tutkimuksen mukaan perhekeskusten tarjoama tuki rakentuu kolmelle keskeiselle toimintatavalle, joita tulisi hyödyntää palveluissa nykyistä johdonmukaisemmin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
