Opiskelijatornitalo Uno nousee Oulun uudeksi maamerkiksi
25.8.2022 14:00:00 EEST | Rakennusliike Lapti Oy | Tiedote

Uno-tornitalon reilu 170 asunnosta valtaosa on yksiöitä ja nelisenkymmentä kaksioita. Tornitalo on suunniteltu liikunnallista elämäntapaa tukevaksi: polkupyörille on reilut varastotilat ja opiskelijoiden käytössä on kuntosali tornin ylimmässä kerroksessa. Ylimpään kerrokseen tulevat yhteiskäyttöön myös saunaosasto, kokoustilat sekä kattoterassi. Ensimmäiseen kerrokseen sijoittuvat tavanomaisesta porrashuoneesta poiketen asukkaiden opiskelu- ja oleskelutiloja sekä talopesula.
16-kerroksisesta ja 55 metriä korkeasta tornitalosta tulee Oulun uusi maamerkki, joka näkyy Pohjantielle ja kaupungin suuntaan. Väritykseltään Uno noudattaa Välkkylän muun rakennuskannan punatiilisävyä. Tornitalon viereen rakennetaan parkkitalo noin 90 autolle.
”Välkkylän alueella on pitkät perinteet oululaisessa opiskelija-asumisessa, ja olemme innoissamme päästessämme tarjoamaan opiskelijoille uusia asuntoja alueella. Välkkylän sijainti lähellä keskustaa, Kontinkankaan kampusta sekä monipuolisia kulkuyhteyksiä mahdollistaa opiskelijalle toimivan arjen. Välittömässä läheisyydessä sijaitsevat Raksilan monipuoliset liikuntapalvelut tukevat liikunnallista elämäntapaa, joka on ollut keskeisessä roolissa Unon suunnittelussa”, toteaa PSOASin toimitusjohtaja Juha Aitamurto.
Välkkylän omat aluepalvelut täydentyvät Unon myötä, kun yhteisöllisiä kohtaamispaikkoja on jatkossa tarjolla enemmän.
”Olemme suunnittelun alkumetreistä lähtien ammentaneet tulevaan tornitaloon vankan ammattitaitomme Oulun seudun suurimpana asuntorakentajana. Olemme yhdessä PSOASin ja suunnittelijoiden kanssa jatkuvasti parantaneet tulevan tornitalon toiminnallista ja teknistä laatua pysymällä kuitenkin kustannustavoitteissa. Suunnittelussa on otettu huomioon myös opiskelijoiden toivomuksia, joista saunaosasto, kuntosali ja terassi ovat hyvä esimerkki”, kertoo Laptin Pohjois-Suomen aluejohtaja Mikko Lohi.
A-Insinöörien kehittämän yhteistoiminnallisen KVR-urakkamallin mukaisesti tornitalohankkeen tavoitteet ja kustannusraamit on asetettu moniammatillisesti tilaajan, rakennusurakoitsijan, arkkitehtien ja muiden suunnittelijoiden yhteistyönä.
”Olemme pohtineet Unon toiminnallisia, teknisiä ja kustannustavoitteita yhdessä jo kilpailutusvaiheessa, ja löytäneet tapoja saada laadukkaita ratkaisuja, mutta edullisemmin ja ARA-kustannusraameihin istuen. Epävarmassa markkina- ja maailmantilanteessa yhteisiin tavoitteisiin sitoutumisella on entistäkin suurempi merkitys”, rakennuttajakonsultti Ari-Matti Jänkälä A-Insinööreistä sanoo.
A-Insinöörit vastaa PSOASin kumppanina Unon rakennuttamis- ja valvontatehtävistä.
”Rakennus sijoittuu näkyvälle paikalle Pohjantien varteen, mikä asetti hankkeelle korkeatasoiset kaupunkikuvalliset vaatimukset. Myös tilaajalla oli alusta asti selkeä tahtotila korkeatasoiseen arkkitehtuuriin, mikä takasi hyvät lähtökohdat arkkitehtisuunnittelulle. Osapuolten mutkattomasti toimivan yhteistyön ansiosta onnistuimme luomaan useita toiminnallisia ja arkkitehtonisia oivalluksia. Ulkoseinien tiililadonta esimerkiksi muodostaa liukuvärikuvion julkisivuihin ja rakennuksen oleskelu- ja yhteistilat on suunniteltu niin, että ne tukevat asukkaiden yhteisöllisyyttä ja spontaaneja arjen kohtaamisia vaikkapa pyykinpesun yhteydessä”, kertoo hankkeen pääsuunnittelija, arkkitehti SAFA Jaakko Kallio-Koski Sweco Architectsilta.
Sweco Architects vastaa Unon pää- ja arkkitehtisuunnittelusta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juha Aitamurto, toimitusjohtaja, Pohjois-Suomen opiskelija-asuntosäätiö, puh. 044 757 3151, juha.aitamurto@psoas.fi
Mikko Lohi, aluejohtaja, Rakennusliike Lapti, puh. 045 631 2946, mikko.lohi@lapti.fi
Ari-Matti Jänkälä, yksikönjohtaja, A-Insinöörit, puh. 050 058 1260, ari-matti.jankala@ains.fi
Jaakko Kallio-Koski, suunnittelujohtaja, arkkitehti SAFA, Sweco Architects, puh. 044 777 1030, jaakko.kallio-koski@sweco.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Lapti lyhyesti
Lapti on monipuolinen ja vakavarainen kotimainen rakennusliike. Rakennamme yhdessä asiakkaidemme ja yhteistyökumppaneidemme kanssa koteja, toimitiloja, päivä- ja hoivakoteja, kouluja sekä sairaaloita ympäri Suomea. Meillä työskentelee noin 400 alan ammattilaista. Vaikuttavasta jäljestämme kertovat niin viimeistelty kädenjälki kuin yhteistyöstämme syntyvä lämmin muistijälki. www.lapti.fi
Vaikuttavaa jälkeä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rakennusliike Lapti Oy
Joensuuhun rakentuu kahteen uuteen asumisyksikköön yhteensä 120 asuntoa ikääntyneille13.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Rakennusliike Lapti suunnittelee ja rakentaa Pohjois-Karjan hyvinvointialueen – Siun soten käyttöön kaksi ikäihmisten asumispalveluyksikköä Joensuuhun. Rantakylään toteutettavien kohteiden rakentaminen alkoi huhtikuun alussa, ja asumispalveluyksiköt valmistuvat kesällä 2027.
Lapti toteuttaa Poriin uuden 50-paikkaisen palvelutalon2.4.2026 11:15:02 EEST | Tiedote
Lapti suunnittelee ja rakentaa Yrjö ja Hanna Hoivan käyttöön uuden ikäihmisten palvelutalon Poriin. Vähärauman Suntinkujalle toteutettavan kohteen rakentaminen alkaa huhtikuussa, ja palvelutalo valmistuu keväällä 2027.
Laptin liikevaihto kasvussa, vahva taloudellinen asema27.2.2026 12:00:00 EET | Tiedote
Vuosi 2025 oli Rakennusliike Laptille kasvun ja talouden vahvistumisen vuosi. Laptin liikevaihto kasvoi vuonna 2025 reilut 15 %: liikevaihto oli 260,4 M€ ja liiketulos 2,6 M€. Yhtiö on säilyttänyt erinomaisen vakavaraisuutensa – sen omavaraisuusaste oli 55,0 %. Lapti lähtee vuoteen 2026 yli 400 M€:n voitetulla ja tulouttamattomalla hankekannalla sekä neljällä rakenteilla olevalla RS-asuntokohteella.
Myllypellon koulun rakentaminen alkaa Raisiossa5.2.2026 08:30:00 EET | Tiedote
Myllypellon koulun rakentaminen alkaa Raisiossa. Kouluun avautuu 5–9. luokkien opetustilojen lisäksi Mylly-Antin koulun toimintatilat sekä kirjasto- ja nuorisotilat elokuussa 2028.
Ylikylän koulun ja alueen urheiluseurojen käyttöön valmistui uusi liikunta- ja tapahtuma-areena Kempeleessä29.1.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Ylikylän koulu Kempeleessä laajeni nykyaikaisella liikuntaan ja tapahtumiin soveltuvalla Pekka Rinne -areenalla sekä erityisopetuksen ja iltapäiväkerhon tiloilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


