Oppositio: Hallitus antaa Carunan verovälttelyn jatkua
16.11.2018 13:33:00 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Eduskunnan valtiovarainvaliokunta käsitteli tänään korkovähennysrajoitusta, jolla on tarkoitus suitsia monikansallisten suuryrtysten aggressiivista verosuunnittelua. Kolme oppositiopuoletta pahoittelee, että hallitus jättää liikaa porsaanreikiä verovälttelylle.
Hallituspuolueiden edustajat kannattivat niin kutsutun tasevapautuksen säilyttämistä laissa. Kansalaisjärjestö Finnwatchin selvityksestä kävi vastikään ilmi, että sähkönsiirtoyhtiö Caruna oli välttänyt vuosittain noin 12 miljoonan euron verot hyödyntämällä nimenomaan tasevapautusta.
”Hallituksen toiminta on vastuutonta. Se antaa tietoisesti Carunan ja useiden muiden yritysten verovälttelyn jatkua. Ei ole yksinkertaisesti mitään perusteita sille, että luonnollisena monopolina toimivan yrityksen annetaan vältellä veroja. Sähköverkot eivät karkaa ulkomaille, mutta verotulojen annetaan karata”, toteaa SDP:n eduskuntaryhmän valtiovarainvastaava Timo Harakka.
”Tietenkin suurin osa yrityksistä on lainkuuliaisia. Ei ole suomalaisten yritysten etu, että kansainväliset suursijoittajat hyödyntävät härskisti porsaanreikiä. Lain valmistelussa on käynyt selväksi, että tasevapautuksen takia Suomi menettää ainakin kymmeniä miljoonia euroja verotuloja ulkomaille”, sanoo Vihreiden verovastaava Emma Kari.
SDP:n, Vasemmistoliiton ja Vihreiden edustajat vaativat vastalauseessaan tasevapautuksen poistamista ja muiden lain porsaanreikien tukkimista. Korkovähennysrajoituksen uudistaminen pohjautuu EU:n veronkiertodirektiiviin. Vielä valtiovarainministeriön alkuperäisessä lakiluonnoksessa esitettiin tasevapautuksen poistoa, sillä se mahdollistaa verovälttelyn.
”Tasevapautus palasi lakiin nimenomaan lobbarien vaatimuksesta ja nyt hallituspuolueiden edustajat antoivat sille siunauksensa myös valtiovarainvaliokunnassa. Hallitus näyttää kuuntelevan mieluummin kansainvälisiä sijoittajien edustajia, vaikka veropohjan aukot tarkoittavat korkeampia veroja kaikille muille”, Vasemmistoliiton verovastaava Kari Uotila sanoo.
”Opposition esittämistä verovälttelyn vastaisista toimista kertyisi todistetusti suuria summia. Valtiovarainministeriön arvion mukaan poistamalla tasevapautus ja muut hallituksen lakiin jättämät aukot kertyisi noin 140 miljoonan euron vuotuiset verotulot. Nämä tulot voisimme käyttää esimerkiksi veronkevennyksiin ja parempiin palveluihin”, Uotila sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Timo Harakka, p. 050 386 9292
Emma Kari, p. 044 300 6801
Kari Uotila, p. 050 512 3031
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Paula Werning: Rydman panee järjestöt lihoiksi – tätäkö on hallituksen työllisyyspolitiikka?29.8.2026 09:10:14 EEST | Tiedote
Hallituksen sosiaali- ja terveysjärjestöihin kohdistamat leikkaukset näkyvät nyt irtisanomisina, lomautuksina ja toiminnan alasajona. Hyvinvointiala Halin ja SOSTEn kyselyn mukaan jo 1 399 ihmistä on päätettyjen tai suunniteltujen lomautusten ja irtisanomisten piirissä. Lähes 30 prosenttia järjestöistä on jo päättänyt henkilöstövähennyksistä ja 57 prosenttia suunnittelee niitä. SDP:n kansanedustaja Paula Werning vaatii sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania (ps.) kantamaan vastuun leikkausten seurauksista.
SDP:n Kimmo Kiljunen tyrmää vihreiden hoivamaksuesityksen ikärasistisena: Onko reilua: Hoivaa nyt ja lasku jälkipolvelle?28.8.2026 15:13:21 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Kimmo Kiljunen tyrmää vihreiden kansanedustaja Atte Harjanteen ja Helsingin kaupunginvaltuutettu Suvi Pulkkisen ehdotuksen, jossa ikäihmisten omaisuus otettaisiin huomioon hoivan rahoituksessa siten, että kustannuksia perittäisiin siitä myöhemmin. Kiljusen mukaan julkisten palveluiden pitää perustua ihmisen tarpeeseen ja maksukykyyn.
SDP:n Anna-Kristiina Mikkonen: Itä-Suomen elinvoima on turvallisuuskysymys28.8.2026 14:20:06 EEST | Tiedote
Etelä-Savolainen kansanedustaja Anna-Kristiina Mikkonen (sd.) vaatii, että Suomi puolustaa Itä- ja Pohjois-Suomen erityisasemaa EU:n tulevissa rahoitusneuvotteluissa. NSPA-rahoitus on Mikkosen mukaan Itä-Suomelle tärkeä kasvun, elinvoiman ja turvallisuuden väline – eikä alueelle tarkoitettuja rahoja pidä avata koko Suomen yhteiseen kilpailuun.
SDP:n Kimmo Kiljunen: Suomen ei pidä seurata Trumpin ja Netanjahun linjaa UNRWAn tukemisessa28.8.2026 13:28:21 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Kimmo Kiljunen kritisoi ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavion päätöstä olla jatkamatta Suomen rahoitussopimusta YK:n palestiinalaispakolaisten avustusjärjestö UNRWAn kanssa. Kiljusen mukaan Suomi ottaa päätöksellään vaarallisen askeleen poispäin YK:n humanitaarisen järjestelmän tukemisesta.
SDP:n Skinnari: Suomen UNRWA-päätös on myös ulkopoliittinen kysymys – tavoitteena pitää olla Lähi-idän vakaus28.8.2026 12:29:40 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Ville Skinnari (sd.) pitää hallituksen päätöstä lopettaa Suomen tuki YK:n palestiinalaispakolaisjärjestö UNRWA:lle ulkopoliittisesti lyhytnäköisenä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

