Orimattilan S-marketille uutta nostetta näyttävästä uudistuksesta
3.5.2021 15:00:00 EEST | Osuuskauppa Hämeenmaa | Tiedote

Orimattilan S-marketin uudistusta ei voi olla huomaamatta.
– Ilme päivitettiin kertaheitolla 2020-luvulle, ero entiseen on merkittävä, kommentoi ryhmäpäällikkö Erja Kaila Osuuskauppa Hämeenmaalta.
Myymälän päävärinä on nyt hillityn tyylikäs tummanharmaa, kun aiemmin väritys oli sinikeltainen. Uudistuksen myötä osa kalusteista on vaihdettu uusiin.
– Uudistunut miljöö ja uudet kalusteet ovat hyödynnettävissä myös Prisma-konseptissa, Erja Kaila toteaa.
Myymälän valikoima on nyt entistä ajankohtaisempi ja kohtaa paremmin paikallisten asiakkaiden toiveet. Lähituotteet ja kotimainen ruoka ovat edelleen merkittävässä roolissa tutun kaupan valikoimissa.
Uudella itsepalvelukassa-alueella on viisi kassaa, joista yksi on hihnallinen hybridikassa. Hybridikassa palvelee itsepalvelukassana, mutta voidaan ottaa myös normaaliin kassakäyttöön.
– Itsepalvelukassoja toivottiin aiemmin paljon. Olemme iloisia, että pystyimme vihdoin vastaamaan tähän asiakastoiveeseen. Toivomme, että asiakkaat tulisivat rohkeasti kokeilemaan. Henkilökuntaa on itsepalvelukassapisteessä koko ajan paikalla, ja opastamme kassojen käyttöön mielellämme, sanoo marketpäällikkö Jaana Hartikainen.
Myymälän itsepalvelukassa-alueella on valvoja.
Freshiä heviä ja uutta kahvitarjontaa
Uudistunut hedelmä- ja vihannesosasto tarjoaa mm. entistä kattavamman marjavalikoiman, joka täydentää myymälässä jo aiemmin ollutta tuoremehutarjontaa.
– Saimme kaksinkertaisen tilan marjoille sekä arkea helpottaville valmiiksi paloitelluille salaateille, hedelmille ja vihanneksille. Ananas- ja appelsiinimehukone myymälästä onkin jo löytynyt, kertoo Erja Kaila.
– Koko heviosasto on todella freshin näköinen, Jaana Hartikainen komppaa.
Uudistuneet tilat mahdollistavat myös laajemman take away -valikoiman. Esimerkiksi mukaan otettava kahvi on uusi juttu. Lisäksi kahvinystäviä ilahduttanee tieto siitä, että myymälään toimitetaan lähiviikkoina kahvimylly, jolla kahvipavut voi jauhaa karkeusasteeltaan juuri itselleen sopivaksi.
Myymäläuudistus ilahduttaa tietenkin myös työntekijöitä.
– Kaikki ovat odottaneet tätä! Uusi ilme on ihana ja työympäristömme viihtyisä, hymyilee Jaana Hartikainen.
Yhteyshenkilöt
Erja KailaRyhmäpäällikköOsuuskauppa Hämeenmaa
Puh:050 363 6458Kuvat




Tietoja julkaisijasta
Hämeenmaa – 177 000 asiakasomistajan omistama paikallinen yritys
Osuuskauppa Hämeenmaa toimii Kanta- ja Päijät-Hämeessä, 21 kunnan alueella. Hämeenmaa on alueensa suurin yritys, joka työllistää noin 3300 työntekijää. Osuuskaupan omistavat sen asiakasomistajat, ja Hämeenmaalla omistajia on jo yli 177 000. Edullisten ja luotettavien kauppapalvelujen lisäksi omistajuus palkitsee muun muassa kuukausittaisena Bonuksena. Tuloksensa Hämeenmaa käyttää jäsentensä palveluiden ja verkostonsa kehittämiseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Hämeenmaa
Uusi S-Pankin palvelupiste Hämeenlinnan Innoparkissa12.2.2026 09:03:00 EET | Tiedote
Hämeenlinnaan on avattu toinen Asiakasomistajapalvelu ja S-Pankki -piste. Piste palvelee ajanvarauksella Innopark 2 -rakennuksessa osoitteessa Vankanlähde 7.
Hämeenmaan myynti on jatkanut vahvaa kasvuaan3.2.2026 11:00:00 EET | Tiedote
Osuuskauppa Hämeenmaan vuosi 2025 oli onnistunut. Asiakasomistajille maksettiin ennätyssumma rahaa bonuksina, ja vuoden lopussa Hämeenmaalla oli noin 179 000 asiakasomistajaa. Isoja investointeja tehtiin niin Kanta- kuin Päijät-Hämeessäkin. Hämeenmaalla oli vuoden lopussa 3 257 työntekijää. Osuuskaupan koko henkilöstö saa ylimääräisen tulospalkkion viime vuodesta.
10 000 euroa suurempi tukipotti ja entistä enemmän tuen saajia – Ilmoittautuminen Kannustajat-ohjelmaan alkaa 1.2.29.1.2026 13:32:00 EET | Tiedote
Osuuskauppa Hämeenmaa tukee jälleen Kannustajat-ohjelman kautta lasten ja nuorten harrastustoimintaa Kanta- ja Päijät-Hämeessä. Tänä vuonna tukisumma nostetaan 80 000 euroon, ja tukea jaetaan entistä useammalle toimijalle.
Paalutuskone jyskyttää Prisma Heinolan työmaalla – helmikuussa alkaa perustusurakka15.1.2026 10:30:00 EET | Tiedote
Osuuskauppa Hämeenmaa käynnisti viime vuoden lopulla uuden Prisman rakentamisen Heinolan Tähtiniemeen. Heinolan Prisman avajaisia vietetään keväällä 2027.
Prisma Laune uudistuu entistä paremmaksi2.1.2026 12:31:00 EET | Tiedote
Lahden Prisma Launetta uudistetaan alkuvuoden aikana. Uudistustyöt alkavat näkyä asiakkaille heti tammikuun alussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
