Hämeen ELY-keskus

Orimattilassa Uudenkyläntie (mt 1711) poikki 10.–19.11. tien sortuman korjauksen ajaksi

Jaa
Orimattilassa Uudenkyläntie (mt 1711) suljetaan tien sortuman korjauksen ajaksi alkaen 10.11. heti aamusta klo 7. Tie avataan uudestaan liikenteelle 19.11. klo 18 mennessä.
Sortumakohta Uudenkyläntiellä.
Sortumakohta Uudenkyläntiellä.

Sortumakohdassa (Uudenkyläntie 339) tierakenteet uusitaan ja tien reunaan asennetaan geovahviste. Samalla parannetaan myös tien kuivatusta.

Syytä tien sortumaan ei tiedetä.

"Voi olla, että tien reunalla on ollut heikko kantavuus, oja on ollut tukossa, vettä rakenteessa liikaa ja heikohkot rakennekerrokset. Maaperä ei ole erityisen heikkoa tuossa kohdassa", toteaa Uudenmaan ELY-keskuksen projektipäällikkö Kirsi Pätsi.

Työn ajaksi liikenne ohjataan kiertotielle Orimattilantien (172) ja Koskustentien (1701) kautta. Kiertotien pituus on noin 10 kilometriä.

Uudenmaan ELY-keskus vastaa liikenneasioista Uudenmaan, Päijät-Hämeen ja Kanta-Hämeen maakuntien alueilla.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

ELY-keskus, kunnossapitoyksikön päällikkö Tuomas Vasama, tuomas.vasama@ely-keskus.fi, 0295 021 361


Urakoitsija: Kuljetus ja maanrakennus P. Salonen Oy, Veera Lehtikangas 041 730 3069 ja Keijo Lehtikangas 050 524 3660

Kuvat

Sortumakohta Uudenkyläntiellä.
Sortumakohta Uudenkyläntiellä.
Lataa
Tien sortuman syytä ei vielä tiedetä.
Tien sortuman syytä ei vielä tiedetä.
Lataa
Maaperä sortumakohdassa ei ole erityisen heikkoa.
Maaperä sortumakohdassa ei ole erityisen heikkoa.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Hämeen ELY-keskus
Hämeen ELY-keskus
Kirkkokatu 12
15140 Lahti

0295 025 000http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-hame

ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Hämeen ELY-keskus

Vedenkorkeudet pääasiassa lähellä ajankohdan keskiarvoa Hämeen vesistöissä – sateet helpottavat paikoittaista kuivuutta18.9.2025 07:00:00 EEST | Tiedote

Paikoitellen vähäsateinen heinä–elokuu laski vesistöjen vedenkorkeuden lähelle normaalia juhannuksen runsaiden sateiden jälkeen. Viikonloppuna alkaneet sateet ovat varmistaneet, etteivät vesistöjen vedenkorkeudet laske tavanomaista alemmas. Virtavedet ja pienet vesistöt saattavat hetkellisesti nousta tavallista korkeammalle runsaiden sateiden osuessa kohdalle.

Lahteen suunnitteilla puu- ja muotoilualan teknologiakeskus – Kanadan mallista vauhtia pk-yritysten kasvuun15.9.2025 07:00:00 EEST | Tiedote

Häme on ilmaissut kiinnostuksensa puu- ja muotoilualan keskukseen, jolla olisi edellytykset sijoittua LAB-ammattikorkeakoulun, Muotoiluinstituutin ja LUT-yliopiston yhteyteen Lahden Mukkulaan. Mahdollisen teknologiakeskuksen tarpeita ja mahdollisuuksia kartoitetaan tiistaina 23.9. klo 14–17.30 Sibeliustalossa järjestettävässä Metsän Kaiku -tilaisuudessa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye