Osakekaupan osuus sijoittamisesta laski matalimmalle tasolleen - valmistautuvatko suomalaiset osakesäästötiliin
Osakekaupan osuus Danske Bankin asiakkaiden tekemistä sijoituksista laski syykuussa alimmalle tasolleen tänä vuonna. Osakkeet olivat edelleen valtaosa pankin asiakkaiden tekemistä sijoituksista.
Piensijoittajat valmistautuvat nyt vuoden alussa voimaan tulevaan osakesäästötiliin, mutta Danske Bankin senioristrategi Tuukka Kemppaisen mukaan yhden kuukauden perusteella ei voida päätellä, jättävätkö sijoittajat nyt tekemättä ostoja uuden sijoitustuotteen takia.
”Lasku sijoitusosuudessa on vielä varsin pieni, eikä osakekauppa muuten eronnut merkittävästi syyskuussa muiden kuukausien kaupasta. On kuitenkin selvää, että osa sijoittajista odottaa nyt, jotta pääsee rakentamaan osakesäästötiliin salkkua”, Kemppainen sanoo.
Danske Bank tarjoaa asiakkailleen osakesäästötiliä, kun se tulee lain mukaan mahdolliseksi tammikuun alussa 2020. Osakesäästötilille ei tule ylimääräisiä kustannuksia. Osakesäästötilille voi siirtää enimmillään 50 000 euroa.
Kemppaisen mukaan markkinat elävät nyt niin paljon, että sijoituspäätöksen tekeminen pelkän osakesäästötilin perusteella on riski, jos osakkeet lähtevät nousuun loppuvuonna.
”Maailmantalous kärsii nyt useasta epävarmuustekijästä, joiden ratkeamista on vaikea ennustaa. Erityisesti Yhdysvaltojen ja Kiinan kauppasota mutta myös brexit aiheuttavat paineita kurssilaskulle”, Kemppainen sanoo.
Pohjois-Amerikan osuus 10 prosenttia
Danske Bankin asiakkaiden tekemä osakekauppa kohdistui syyskuussa valtaosin Suomeen, mutta Yhdysvaltojen osuus kohosi toiseksi suurimmaksi markkinaksi. Yhdessä Kanadan markkinoiden kanssa Yhdysvallat keräsi lähes 10 prosenttia kaupoista.
Danske Bank tarjoaa asiakkailleen nyt ja myös osakesäästötilin sisällä kaikki tarjoamansa markkinat samalla välityspalkkiolla.
”Maantieteellisen hajauttamisen merkitys on suuri, joten lisääntyvät ostot Euroopan ulkopuolelle on järkevää. Osakesäästötilin sisällä osinko-osakkailla tulee olemaan suuri merkitys, joten myös osakesäästötili kannattaa hajauttaa Suomen ulkopuolelle.”
Yhdysvaltojen vaihdetuimpia osakkeita olivat rahansiirtopalvelu MoneyGram, sähköautoyhtiö Tesla ja Tinder-treffipalvelusta tunnettu Match Group.
Sijoitukset maittain, kunkin vuoden syyskuu
OSAKEKAUPAT MAITTAIN ELOKUUSSA
Maa |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
||||
Suomi |
87,6 % |
85,2 % |
84,2 % |
80,5 % |
||||
Ruotsi |
4,4 % |
6,2 % |
2,7 % |
2,0 % |
||||
USA |
2,6 % |
2,8 % |
3,3 % |
9,4 % |
||||
Saksa |
1,8 % |
2,6 % |
2,6 % |
2,2 % |
||||
Norja |
1,1 % |
1,4 % |
1,2 % |
1,8 % |
||||
LÄHDE: Danske Bank |
||||||||
YHDYSVALLAT |
|||||||
VAIHDETUIMMAT |
Osuus |
MYYDYIMMÄT |
Osuus |
OSTETUIMMAT |
Osuus |
||
MoneyGram International Inc. |
21,4 % |
MoneyGram International Inc. |
18,5 % |
MoneyGram International Inc. |
25,4 % |
||
Tesla Inc (US) |
4,5 % |
Tesla Inc (US) |
7,6 % |
Match Group Inc |
10,1 % |
||
Match Group Inc |
4,2 % |
Bank of America Corp. |
2,1 % |
Beyond Meat Inc. |
5,2 % |
||
Beyond Meat Inc. |
2,5 % |
Johnson & Johnson |
2,0 % |
Chegg Inc |
2,8 % |
||
United States Steel Corp. |
1,4 % |
AT&T Inc. |
1,8 % |
Eaton Corporation Plc (USD) |
1,7 % |
||
SAKSA |
|||||||
VAIHDETUIMMAT |
Osuus |
MYYDYIMMÄT |
Osuus |
OSTETUIMMAT |
Osuus |
||
Bayer AG |
9,7 % |
Bayer AG |
9,1 % |
Deutsche Börse AG |
11,6 % |
||
Wirecard AG |
9,5 % |
Wirecard AG |
8,7 % |
Wirecard AG |
10,5 % |
||
Deutsche Börse AG |
9,1 % |
Deutsche Telekom AG (Regd) |
8,7 % |
Bayer AG |
10,4 % |
||
adidas AG Reg. |
8,5 % |
SAP SE (Ord) |
8,0 % |
adidas AG Reg. |
9,4 % |
||
Deutsche Telekom AG (Regd) |
7,1 % |
adidas AG Reg. |
7,8 % |
Deutsche Lufthansa AG (Regd)(Vink) |
6,7 % |
||
SUOMI |
|||||||
VAIHDETUIMMAT |
Osuus |
MYYDYIMMÄT |
Osuus |
OSTETUIMMAT |
Osuus |
||
Outokumpu Oyj |
13,9 % |
Nordea Bank Abp (FI) EUR |
17,3 % |
Outokumpu Oyj |
13,6 % |
||
Nordea Bank Abp (FI) EUR |
13,0 % |
Outokumpu Oyj |
14,3 % |
Nordea Bank Abp (FI) EUR |
8,5 % |
||
Nokia Oyj (FI) |
6,3 % |
Nokia Oyj (FI) |
6,6 % |
Nokia Oyj (FI) |
6,0 % |
||
Sampo Oyj A |
4,5 % |
Sampo Oyj A |
6,1 % |
Kesko Oyj B |
2,7 % |
||
UPM-Kymmene Oyj |
4,4 % |
UPM-Kymmene Oyj |
4,1 % |
Elisa Oyj A |
4,6 % |
Tietoa vertailusta
- Osakkeiden ostomaat perustuvat Danske Bankin suomalaisten asiakkaiden tekemiin kauppoihin elokuussa.
Tietoa Danske Bankin sijoituspalveluista
- Danske Bankin kautta voi ostaa osakkeita seuraavista maista samalla välityspalkkiolla: Suomi, Ruotsi, Tanska, Norja, USA, Saksa, Iso-Britannia, Ranska, Italia, Sveitsi, Kanada, Alankomaat, Belgia, Espanja, Irlanti, Portugali, Viro, Latvia, Liettua, Puola, Tsekki, Unkari, Meksiko.
- Välityspalkkiot ovat minimissään 2-8 euroa kaupankäyntiaktiivisuudesta riippuen.
- Kattavat markkinainformaatio, uutis- ja analyysipalvelut sekä analyysityökalut saatavilla. Monipuolisilla Sijoittajan lisäpalveluilla asiakas voi räätälöidä kaupankäyntipalvelut juuri omia tarpeitaan vastaavaksi sijoituspäätösten tekemiseksi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Senioristrategi Tuukka Kemppainen, Danske Bank, 050 3760596, tuukka.kemppainen@danskebank.fi
Tietoja julkaisijasta
Danske Bank on Suomen kolmanneksi suurin pankki, joka tarjoaa noin miljoonalle suomalaiselle kotitaloudelle, yritykselle ja instituutiolle palveluita laajan asiantuntemuksen sekä innovatiivisten digitaalisten ratkaisujen avulla. Danske Bank A/S, Suomen sivuliike on osa pohjoismaista Danske Bank -konsernia. www.danskebank.fi
Danske Bank on pohjoismainen yleispankki, jolla on vahvat alueelliset juuret ja tiivis yhteys ympäröivään maailmaan. Olemme yli 145 vuoden ajan auttaneet kotitalouksia ja yrityksiä saavuttamaan tavoitteensa. Tarjoamme henkilö-, yritys- ja instituutioasiakkaille pankkipalveluiden lisäksi henki- ja eläkevakuutuksia, varainhoitoa, kiinteistönvälitys- ja leasing-palveluita.
Haluamme tuottaa pitkäaikaista arvoa kaikille sidosryhmillemme - asiakkaillemme, sijoittajille sekä yhteisöille joiden osana toimimme – ja tavoitteemme on tulla tunnetuksi luotetuimpana taloudellisena kumppanina, joka auttaa tekemään taloudellisista päätöksistä ja arjen pankkiasioinnista helppoa.
Danske Bank -konsernin pääkonttori sijaitsee Kööpenhaminassa ja yhtiön osake on listattu Nasdaq Kööpenhaminassa. www.danskebank.com
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Danske Bank A/S, Suomen sivuliike
Sijoituskatsaus: Eurooppa on sijoitusmaailman kuuma piste18.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Puolustusteollisuus on noussut sijoitusmaailman megatrendiksi. Danske Bankin suomalaisasiakkaiden netto-ostetuin saksalaisosake viime keväänä oli Rheinmetall.
Suomalaisten taloudellinen mielenrauha kääntyi hienoiseen nousuun17.6.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Taloudellinen mielenrauha 2025 -tutkimuksen mukaan suomalaisten taloudellisessa mielenrauhassa on tapahtunut käänne parempaan. Suomalaiset luottavat entistä enemmän omaan taloudelliseen tilanteeseensa sekä murehtivat aiempaa vähemmän omista tuloistaan.
Kutsu mediatilaisuuteen: Danske Bank julkistaa Taloudellinen mielenrauha 2025 -tutkimuksen tulokset6.6.2025 08:19:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten taloudellinen mielenrauha on ollut läpi tutkimushistorian Pohjoismaiden alhaisin. Tuoreet tutkimustulokset kuitenkin väläyttävät valoa tunnelin päässä – onko suomalaisten luotto omaan talouteensa vihdoin vahvistumassa?
Suhdannekatsaus: Suomen taloudessa elpymisen merkkejä4.6.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Danske Bank ennustaa yksityisen kulutuksen kasvavan maltillisesti kuluvana vuonna, mutta työttömyyden uhka hillitsee kulutusta. Suomen talouden ennustetaan kasvavan tänä vuonna 0,9 prosenttia.
Muistutuskutsu: Elpymisen kivinen tie – Danske Bank julkistaa talousennusteensa28.5.2025 14:17:19 EEST | Tiedote
Danske Bank julkaisee aamulla 4.6.2025 Nordic Outlook -raportin, joka kattaa Suomen ja Pohjoismaiden kansantalouksien lisäksi maailmantalouden keskeisten alueiden talousennusteet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme