Osuuskauppa Arina: Arinan alkuvuosi 1-6/2019; Tulos kasvoi - Asiakasomistajahyödyt lisääntyivät - Luottamus osuuskauppaan lisääntynyt
”Osuuskaupan tarkoitus on tuottaa palveluja ja hyötyjä asiakasomistajille. Alkuvuonna avasimme uusia palveluja, palkkasimme lisää arinalaisia ja jaoimme osuustoiminnallista tulosta aiempaa enemmän. Näiden seurauksena myynti, hyödyt ja kehittämiseen tarvittava ylijäämä lisääntyivät. Luottamus osuuskauppaan on lisääntynyt. Jatkamme vastuullista kehittämistä”, kiteyttää Osuuskauppa Arinan toimitusjohtaja Veli-Matti Puutio.
Osuuskauppa Arina 1-6/2019 |
M€/lkm |
Kehitys M€/% |
Asiakasomistajamäärä |
168 560 |
+2 % |
Palvelujen kehittäminen (investoinnit) |
5,1 M€ |
-6,2 M€ |
Henkilöstömäärä (keskimäärin) |
2 852 |
+43 |
Kokonaismyynti |
486,9 M€ |
+4 % |
Bonusmyynti (Bonusta kerryttävät ostot) |
324,4 M€ |
+1 % |
Asiakasomistajahyödyt (ennen ylijäämää) |
268 €/talous |
+11% |
Ylijäämä (tulos ennen veroja) |
14,1 M€ |
+3,7 M€ |
Osuustoiminnallinen tulos |
59,2 M€ |
+8,9 M€ |
Arina on kuluttajaosuuskunta, jonka omistavat asiakkaat. Asiakasomistajia oli kesäkuun lopussa 168 560 (+2 506 edv, +2 %). Toimialueen kaikista kotitalouksista 70 % on Arinan asiakasomistajatalouksia, jotka hyötyvät osuuskaupasta käyttämällä aktiivisesti palveluja.
Arinan alkuvuoden kokonaismyynti oli 486,9 milj. euroa (+4 %), josta bonusta kerryttävien ostojen osuus oli 67 %, 324,4 milj. euroa (+1 %). Ostoista marketkaupan osuus oli 72 %, liikennemyymälä- ja polttoneste-kaupan 18 %, tavaratalo- ja erikoisliikekaupan 7 % sekä matkailu- ja ravitsemiskaupan 3 %. Marketkaupassa ilta-alet lisäsivät suosiota ja toukokuussa ilta-ale laajennettiin leipiin, minkä johdosta biojätteeseen toimitettavan leivän osuus on romahtanut. S-mobiili -sovellus ja sen Omat ostot -osio kertoo asiakasomistajille osto- ja bonushistorian sekä kannustaa vastuullisiin valintoihin.
Asiakasomistajat saivat edullisen ruokakorin, tuote- ja palveluetujen sekä Bonusten ja maksutapaetujen osalta hyötyjä yhteensä 45,1 milj. euroa, keskimäärin 268 euroa taloutta kohden. Alkuvuoden hyvä kehitys mahdollisti sekä touko-kesäkuun vaihteessa että uudelleen elokuussa enemmän ostohyvitystä Bonus tuplana -kampanjoilla. Alkuvuonna Arina tuplasi lasten ja nuorten toiminnan Kannustajat-tuen 100 000 euroon ja jatkaa elokuussa 23 Ässäkentän tapahtumakiertuetta.
Arina investoi palveluihin 5,1 milj. euroa (-6,2 milj. eur), avaten Salet Inariin, Simoon, Ruukkiin ja Pyhännälle sekä S-Marketin Oulun Kaukovainiolle ja uudistaen Limingantullin Ravintolamaailman ja Sokos Herkun Oulussa. Arina avaa loppuvuonna S-Market Saarenkylän Rovaniemelle ja Sale Puistolinnan Ouluun. Sale Karjasilta suljettiin Oulussa alkuvuonna. Toimipaikat rakennetaan ja remontoidaan energiatehokkaiksi ja uusiutuvia energiamuotoja hyödynnetään aiempaa enemmän.
Arinalla oli kesäkuun lopussa 3 075 työntekijää. Arinalaisia oli keskimäärin 2 852 (+43) ja heistä vakituisia 76 %. Kokoaikaisiksi muutettuna työntekijöitä oli 1882. Vakituisten arinalaisten apuna on tänä vuonna ollut yli 1300 kesätyöntekijää sekä Tutustu ja tienaa harjoittelijaa.
Luottamus osuuskauppaan on lisääntynyt, mikä näkyy asiointikertojen, myynnin ja asiakasomistajahyötyjen kasvuna. Arinan alkuvuoden ylijäämä ennen veroja oli 14,1 milj. euroa (+3,7 milj. euroa).
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Veli-Matti Puutiotoimitusjohtaja
Puh:044 788 5900veli-matti.puutio@sok.fiPasi Ruuskanenviestintäjohtaja
Puh:+358504301747pasi.ruuskanen@sok.fiTietoja julkaisijasta
Osuuskauppa Arina on kuluttajaosuuskunta, jonka omistavat tasavertaisesti yli 200 000 pohjoissuomalaista kotitaloutta. 3000 Arinalaista tarjoavat marketkaupan, liikennekaupan, tavaratalo- ja erikoisliikekaupan sekä matkailu- ja ravitsemiskaupan palveluita noin 180 toimipaikassa eri puolilla Pohjois-Suomea. Arinan asiakasomistajat saavat palveluja käyttämällä hyötyjä keskimäärin noin 538 euroa taloutta kohden vuodessa. Arinan tuotot palautetaan aina pohjoiseen, pohjoisen ihmisten ja alueen hyväksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Arina
Maailman pohjoisin ruoan verkkokaupan keräilykeskus etenee aikataulussa – noutokaista aukeaa lokakuun lopussa16.10.2025 07:59:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Arinan Oulun Limingantulliin rakentama ruoan verkkokaupan keräilykeskus etenee suunnitellusti. Hanke on tärkeä osa Arinan strategiaa kehittää asiakaslähtöisiä ja tehokkaita digitaalisia palveluja. Ensimmäinen osa hanketta pääsee asiakkaiden testiin jo lokakuun lopussa, kun ostosten hakemista helpottava noutokaista avautuu asiakkaille. Kokonaisuudessaan automaatioavusteinen keräilykeskus avautuu vuoden 2026 alkupuolella. Pohjoissuomalaisten mahdollistama investointi on arvoltaan noin 10,6 M€ ja sen arvioitu työllistämisvaikutus rakennusvaiheessa on noin 20–25 henkilötyövuotta.
Kempeleen Rosso uudistui – asiakkaiden rakastamat pannupitsat palasivat jäädäkseen1.10.2025 09:24:39 EEST | Tiedote
Kauppakeskus Zeppeliinissä sijaitseva Rosso on kokenut syyskuun aikana perusteellisen uudistuksen. Uudistettu Rosso toivottaa asiakkaat tervetulleiksi jälleen keskiviikkona 1.10.2025 klo 11.
Konsta Kyröläinen on Arinan 200 000:s asiakasomistaja27.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Arina saavutti merkittävän virstanpylvään, kun asiakasomistajien määrä ylitti 200 000 syyskuussa 2025. Tämä kertoo pohjoissuomalaisten vahvasta luottamuksesta osuustoimintaan. Arinan 200 000. jäseneksi liittynyt Konsta Kyröläinen palkittiin 200 000 sentin eli 2 000 euron S-ryhmän lahjakortilla.
Break Sokos Hotel Rukan rakennustyöt ovat käynnistyneet24.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Arinan uusi matkailuinvestointi Rukalle etenee vauhdilla. Rakentamislupa on saanut lainvoiman ja Arina on allekirjoittanut urakkasopimukset kotimaisen perheyritys Hartela Oy:n ja ARE Oy:n kanssa. Rakennustyöt ovat käynnistyneet ja hotelli- ja ravintolakokonaisuus on suunniteltu avattavaksi asiakkaille talvikaudeksi 2027–2028. Rakennushankkeen työllistävä vaikutus on noin 250 henkilötyövuotta ja investoinnin kokonaissuuruus tulee olemaan n. 37 M€.
S-market Jääli avataan torstaina 18.9.202517.9.2025 08:01:57 EEST | Tiedote
Jääliläisten kauan odottama uusi S-market Jääli avautuu asiakkaille torstaina 18.9. klo 10. Pohjoissuomalaisten asiakasomistajien mahdollistama investointi on arvoltaan noin 5 M€. Moderni ja energiatehokas myymälä tarjoaa monipuolisen tuotevalikoiman, edullisen ruokakorin ja laajat aukioloajat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme