Osuuskauppa Arinan maskihaaste poiki 10 000 euroa pohjoisen lasten hyväksi
12.11.2020 10:49:38 EET | Osuuskauppa Arina | Tiedote

Haasteen kannustimena toimi Arinan lupaus lahjoittaa euro jokaista kasvomaskin käyttöön sitoutunutta omistajaa kohden Pelastakaa Lapset ry:n Pohjois-Suomen aluetoimistolle.
Osallistuminen mobiilisovelluksella
– Halusimme osaltamme auttaa ennaltaehkäisemään koronan leviämistä ja samalla taata sekä turvallisen asioinnin että työskentelyn Arinan toimipaikoissa. Olemme huomanneet maskien käytön lisääntyneen ja uskon, että haaste auttoi edistämään tätä. Siitä suuri ja lämmin kiitos omistajillemme, iloitsee Arinan toimitusjohtaja Veli-Matti Puutio.
Kampanjan myötä Pelastakaa Lapset ry saa 10 000 euron tukisumman Arinalta. Pelastakaa Lapset ry:n Pohjois-Suomen aluetoimiston aluejohtaja Anne Karppinen kertoo, että lahjoitus käytetään heidän toiminnan piirissään olevien lasten ja nuorten hyvinvoinnin edistämiseen, kuten vertaisryhmätoiminnan ja lapsille ja nuorille järjestettyihin tapahtumiin. Pelastakaa Lasten Pohjois-Suomen aluetoiminnan piirissä on lapsia ja nuoria tukiperheistä, perhehoidosta sekä adoptioperheistä.
– Kiitämme lämpimästi Osuuskauppa Arinaa ja asiakkaita tästä yhteistyömahdollisuudesta ja lahjoituksesta lasten ja nuorten hyväksi. Olemme tästä todella iloisia ja kiitollisia. Lahjoitusvaroilla tulemme edistämään lasten ja nuorten hyvinvointia hyvin konkreettisella tavalla, kertoo aluejohtaja Anne Karppinen.
Kasvomaskihaasteeseen osallistuminen tapahtui toimipaikkojen sijaan digitaalisesti, aktivoimalla S-mobiili-sovelluksessa ”Käytän maskia”-kupongin.
Tekoja Pohjois-Suomen hyvinvoinnin puolesta
Osuuskauppa Arina haluaa hyödyntää osuustoiminnan voimaa auttamalla konkreettisilla teoilla paikallisten omistajien arkea ja varmistamalla osaltaan, että Pohjois-Suomi pysyy elinvoimaisena.
– Alueen suurimpana yksityisenä työnantajana halusimme näyttää esimerkkiä ottamalla käyttöön henkilökunnan kasvosuojaimet yhteisen turvallisuuden hyväksi, kertoi Puutio lokakuun 22. päivä haasteen käynnistyessä.
Arinan maskihaaste päättyi 8. marraskuuta. Osuuskauppa Arina tilittää 10 000 euron tukisumman Pelastakaa Lapset ry:n Pohjois-Suomen aluetoimiston tilille marraskuun 2020 loppuun mennessä.
Lahjoituksen kohde on Osuuskauppa Arinan henkilökunnan, omistajien valitseman edustajiston sekä hallintoneuvoston ja hallituksen yhdessä valitsema.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pelastakaa Lapset ry, Anne Karppinen, aluejohtaja, 040 774 7663, anne.karppinen@pelastakaalapset.fi
Osuuskauppa Arina, Veli-Matti Puutio, toimitusjohtaja, 050 539 8807, veli-matti.puutio@sok.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Osuuskauppa Arina on kuluttajaosuuskunta, jonka omistavat tasavertaisesti yli 200 000 pohjoissuomalaista kotitaloutta. 3000 arinalaista tarjoavat marketkaupan, liikennekaupan, tavaratalo- ja erikoisliikekaupan sekä matkailu- ja ravitsemiskaupan palveluita noin 190 toimipaikassa eri puolilla Pohjois-Suomea. Arinan asiakasomistajat saavat palveluja käyttämällä hyötyjä keskimäärin noin 511 euroa taloutta kohden vuodessa. Arinan tuotot palautetaan aina pohjoiseen, pohjoisen ihmisten ja alueen hyväksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Arina
Arinan Katja Haapaniemelle valtakunnallinen Ässäpäällikkö-tunnustus8.9.2026 16:00:30 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Arinan Linnanmaan Prisman myyntipäällikkö Katja Haapaniemi on palkittu valtakunnallisella Ässäpäällikkö-tunnustuksella. Tunnustus myönnettiin Haapaniemelle johtamistavasta, jossa vahvat liiketoiminnan tulokset, henkilöstön hyvinvointi ja erinomainen asiakaskokemus yhdistyvät.
Kaijonharjun palvelut uudistuvat – nykyisen Salen viereen rakennetaan uusi S-market31.8.2026 07:55:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Arina uudistaa Oulun Kaijonharjun päivittäistavarakaupan palveluja. Nykyinen Sale Kaijonharju suljetaan lauantaina 5.9.2026, ja viereen rakennetaan uutta S-market Kaijonharjua.
Arinan alkuvuosi 2026: Arina palautti alkuvuonna ennätysmäärän hyötyjä Pohjois-Suomeen – investoinnit, asiakasomistajuus ja nuorten työllistäminen vahvistivat alueen elinvoimaa28.8.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Arinan alkuvuotta 2026 leimasivat vahvat investoinnit, kasvava asiakasomistajuus sekä korkea asiakastyytyväisyys. Tammi–kesäkuun aikana Arina kehitti palveluitaan ja palveluverkostoaan eri puolilla Pohjois-Suomea sekä kasvatti asiakasomistajille palautuvia hyötyjä. Samalla yli 1600 nuorta sai ensikosketuksensa työelämään Arinan kautta.
Uusi S-market vahvistamaan Maikkulan palveluita24.8.2026 07:58:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Arina on käynnistänyt uuden S-marketin rakentamisen Oulun Maikkulaan. Valtatie 22:n varrelle, Valiota vastapäätä sijoittuva myymälä, on osa Arinan pitkäjänteistä työtä alueen palvelujen kehittämiseksi siellä, missä asiakasomistajat elävät ja asioivat.
Prisma Limingantullissa pilotoidaan uudenlaista Prisma Tukku -valikoimaa pienyritysten, perheiden ja yhteisöjen tarpeisiin10.8.2026 07:58:00 EEST | Tiedote
Pienten ravintoloiden tarpeisiin isompia riisi- ja pastapakkauksia. Tai kolmen kilon suklaakeksipaketti ja 40 voisilmäpullan pakastepussi juhlia, tapahtumia tai yhteisiä tarjoiluja varten. Tällaisia ratkaisuja pilotoidaan pian Limingantullin Prisman Prisma Tukussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

