Otava ja Suomalainen Kirjakauppa avaavat jouluisen Kirjapuodin Stockmannille
Kirjapuodista löytyvät joulun toivotuimmat kirjalahjat jokaiselle lukijalle. Otavan koko vuoden uutuuksista ja aiempien vuosien suosikkikirjojen valikoimasta löytää helposti vaikka kaikki lahjat samalla kertaa. Lahjaideoissa auttaa Suomalaisen Kirjakaupan osaava henkilökunta.
Joulutunnelmaan voi virittäytyä myös aina keskiviikkoisin, jolloin Otavan kirjailijat vierailevat Kirjapuodissa kertomassa uutuuskirjoistaan. Kirjailijahaastattelut alkavat 3.11. ja jatkuvat jouluaattoon asti joka keskiviikko klo 16-19. Tarkempi ohjelma löytyy marraskuun alusta alkaen osoitteesta www.otava.fi/medialle
”Olen todella iloinen, että pääsemme tarjoamaan Stockmannin asiakkaille Otavan laajan ja monipuolisen kirjavalikoiman sekä tuomaan kirjailijat ja asiakkaat yhteen”, kertoo Otavan liiketoimintajohtaja Nona Ratia.” Loppuvuosi on kirjamyynnin kulta-aikaa ja nyt Stockmannin asiakkaan on helppo hankkia lahjakirjat muiden ostosten lomassa tai tulla vain viihtymään hyvien kirjojen pariin”, Ratia iloitsee.
”Olemme onnellisia, että saamme Otavan osaksi Helsingin keskustan Stockmann-tavaratalon joulua. Uskomme, että yhdessä voimme ilahduttaa niin pieniä kuin varttuneempia vieraitamme tarjoamalla joulupuodissa inspiroivaa tekemistä, mielenkiintoisia kirjoja sekä joulun tunnelmaa aina aattoon asti”, Stockmann Helsingin tavaratalon johtaja Jenni Pöllänen kertoo.
Kirjapuodin avajaisviikonloppu on täynnä ohjelmaa erityisesti lapsiperheille. Lauantaina Herra Hakkarainen vierailee Kirjapuodissa klo 12 ja klo 14. Tatu ja Patu tulevat tervehtimään lapsia klo 13 ja klo 15. Kirjapuodissa on myös väritystehtäviä lapsille sekä mahtava valikoima uusia ja rakkaimpia lastenkirjoja eri ikäisille.
Lisätietoja:
Kirsi Tähjänjoki, markkinointi- ja viestintäjohtaja, Kustannusosakeyhtiö Otava ja Suomalainen Kirjakauppa p. 040 7255374
Jenni Pöllänen, tavaratalon johtaja, Stockmann Helsingin tavaratalo p. 046 8763394
Kustannusosakeyhtiö Otava kustantaa niin kaunokirjallisuutta, tietokirjoja kuin oppimateriaalejakin. Liiketoiminta-alueeseen kuuluvat myös Like Kustannus, Otavan Kirjapaino Oy, Karisto, Atena, F-Kustannus, Nemo ja Moreeni. Otava-konserniin kuuluvalla Suomalaisella Kirjakaupalla on 65 myymälää ympäri Suomen sekä verkkokauppa suomalainen.com
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Media-alan kapinallisen mehevät muistelmat2.7.2025 10:52:46 EEST | Tiedote
Koukuttavia tarinoita suomalaisen mediakentän ytimestä. Kari Kivelä paljastaa mitä median kulisseissa oikeasti tapahtuu.
Korkeushyppääjä Ella Junnilasta Tähtipöllö-lukukilpailun suojelija24.6.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Tulevana syksynä jo kolmatta kertaa käynnistyvä Tähtipöllö-kilpailu saa nyt lisävauhtia korkeushypyn arvokisamitalistilta. Tähtipöllön suojelijana Ella Junnila tulee pitämään somekanavillaan lukupiiriä, tekemään kouluvierailuja kisaan osallistuviin luokkiin sekä kantamaan mediapaidassaan Tähtipöllö-logoa.
Jo 25 vuotta Ratamo-trillereitä! Taavi Soininvaara viettää juhlavuotta24.6.2025 08:50:00 EEST | Tiedote
25-vuotiskirjailijajuhlaansa viettävän Taavi Soininvaaran uusin trilleri Musta legenda on jännittävä ja monitasoinen geopoliittinen trilleri, joka vie lukijan kansainvälisen vakoilun, kyberrikollisuuden ja bioterrorismin maailmaan.
Muumilaakson neuleet ja muut syksyn upeat kädentaitokirjat Moreenilta19.6.2025 11:00:26 EEST | Tiedote
Muumilaakson väki marssii 80-vuotisjuhlansa riemuksi nyt neuleisiin. Loppukesään ja syksyyn ilmestyy myös suomalainen kattava keramiikkaopas, Niina Laitisen villasukkakirja, sekä upeita neulehuiveja ja jämälankasukkamalleja esittelevät teokset.
Nykyromantiikan kärkinimi Ana Huang aloittaa sporttiromanssisarjan19.6.2025 08:41:25 EEST | Tiedote
Romanttisen kirjallisuuden ja kirjasomen kansainväliseksi supertähdeksi noussut Ana Huang saapuu Suomeen Euroopan-kiertueellaan 9.7.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme