Otavan ja Liken kirjailijoita eduskunnan kirjallisuuskummeiksi – Sofi Oksasen kummipoliitikkona pääministeri Sanna Marin

Kirjallisuuden tekijänoikeusjärjestö Sanasto lanseeraa eduskunnalle kirjallisuuskummit. Kirjallisuuskummitoiminnan tarkoituksena on tuoda yhteen kirjailijoita, kääntäjiä ja päättäjiä keskustelemaan ajankohtaisista kirja-alan aiheista sekä toimimaan linkkinä kirjallisuuden ja politiikan välillä.
Kummeina toimivia kirjailijoita ja kääntäjiä on kaikkiaan 16. Otavan ja Liken kirjailijoita on mukana seitsemän.
Virpi Hämeen-Anttilan kummipoliitikkoja ovat elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk) ja kansanedustajat Ville Tavio (ps) Sofia Virta (vihr) ja Pia Viitanen (sdp).
Juha Itkosen kummipoliitikkoja ovat valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk) ja kansanedustajat Eeva-Johanna Eloranta (sdp), Sari Sarkomaa (kok) ja Ritva Elomaa (ps).
JP Koskisen kummipoliitikkoja ovat tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvinen (kesk) ja kansanedustajat Inka Hopsu (vihr), Antti Lindtman (sdp) ja Esko Kiviranta (kesk).
Sofi Oksasen kummipoliitikkoja ovat pääministeri Sanna Marin (sdp), puhemies Anu Vehviläinen (kesk) ja kansanedustaja Paula Risikko (kok).
Tiina Raevaaran kummipoliitikkoja ovat opetusministeri Li Andersson (vas) ja kansanedustajat Kai Mykkänen (kok), Juho Eerola (ps) ja Jukka Gustafsson (sdp).
Philip Teirin kummipoliitikkoja ovat kansanedustajat Anders Adlercreutz (r), Anders Norrback (r) Mikko Ollikainen (r) ja Harry Harkimo (Liike Nyt).
Katariina Vuoren kummipoliitikkoja ovat kansanedustajat Saara Hyrkkö (vihr), Jenna Simula (ps) Juha Pylväs (kesk) ja Kaisa Juuso (ps).
Tiedustelut, Sanasto: Heini Eskelinen-Räsänen, heini.eskelinen-rasanen@sanasto.fi
Kirjailijoiden yhteyshenkilö: Jenni Heiti, jenni.heiti@otava.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Kirjailija Hanna Velling siirtyy Otavalle18.12.2025 08:58:00 EET | Tiedote
Kiitetty feelgoodkirjailija Hanna Velling siirtyy Otavan kirjailijaksi. Velling aloittaa kustantamossa uuden viihdesarjan, jonka ensimmäinen osa ilmestyy keväällä 2026.
Sarjayrittäjä Laura Strömberg kasvatti miljoonayrityksensä ideasta exitiin – uutuuskirjassaan hän neuvoo, kuinka menestyä hukkaamatta itseään15.12.2025 08:44:00 EET | Tiedote
Useimmat self help -kirjat neuvovat meitä hidastamaan, meditoimaan ja kontrolloimaan sinnikkäästi tasapainoa työn ja vapaa-ajan välillä. Mutta entä, jos rakastat sitä, mitä teet? Nautit vauhdista, tavoitteista ja aikaansaamisesta etkä kaipaa hidasta elämää – mutta et myöskään halua kadottaa itseäsi kaiken keskellä?
Tammikuu tuo mukanaan hauskoja ja jänniä seikkailuja alakouluikäisille15.12.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Alkuvuoden hurjimpiin uutuuskirjoihin lukeutuu tanskalaisen hittisarjan Mitä sinä tekisit? ensimmäinen osa Chilizombit. Luvassa on myös vanhoja tuttuja suosikkeja Keltaisesta lumimiehestä ja Maailman parhaasta puumajasta Mestarietsivä Peppusen isään, Dandy Peppuseen.
Annukka Salama ja Otava aloittavat yhteistyön – uusi romaani kesällä 202612.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Palkittu nuortenkirjailija Annukka aloittaa yhteistyön Otavan kanssa. Samalla Salama laajentaa tuotantoaan aikuisille suunnattuun viihdekirjallisuuteen.
Vauhdikas Linda ja avaruuskaverit on Aku Ankka -konkareiden helppolukuinen uutuusseikkailu11.12.2025 09:30:00 EET | Tiedote
Jukka Heiskasen ja Cèsar Feriolin hauska avaruusseikkailu aloittaa uuden, upeasti kuvitetun sarjan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


