Schildts & Söderströms

Otto Gabrielsson är motborgaren som vägrar vara en kugge i maskineriet

1.11.2021 08:07:00 EET | Schildts & Söderströms | Pressmeddelande

Dela
Otto Gabrielsson är tillbaka med ett ärligt brev. Den här gången är det inte riktat till hans far, utan till samhället.

Efter tjugo år av studier är det dags för Otto Gabrielsson att ta klivet ut i arbetslivet. Han skriver därför ett långt brev till arbetsförmedlingen. Det blir en bok där vi får följa Ottos liv under ett år. Det är haltande psykologistudier, alkohol, korv på Ica och eviga försök att ta sig i kragen.

Med självironi, allvar, värme och humor reflekterar han över sin desillusionerade vardag, sin alkoholkonsumtion och sin relation till människan och samhället. Tonfallet känns igen från Vildhavre (2020), som var ett sista brev till Otto Gabrielssons far, Jörn Donner.

Gabrielsson har ställt sig utanför samhället, blivit en motborgare. För vem vill vara endast en kugge i samhällsmaskineriet? Vad är vi värda om vi låter bli att gå till jobbet i morgon?

Motborgare – personligt brev har recensionsdatum torsdag 18.11.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Ladda ned bild
Foto: Lisa Arfwidson
Foto: Lisa Arfwidson
Ladda ned bild
Omslag: Fredrik Bäck
Omslag: Fredrik Bäck
Ladda ned bild

Länkar

Om

Schildts & Söderströms
Schildts & Söderströms
Riddaregatan 5
00170 Helsingfors

https://litteratur.sets.fi/

Schildts & Söderströms har verkat för den finlandssvenska litteraturen sedan 1891.

Följ Schildts & Söderströms

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Schildts & Söderströms

Kupol – en roman om millennialer och generation Z23.9.2026 10:00:00 EEST | Pressmeddelande

”Har ni någonsin känslan av att allt flyter ihop nuförtiden?” Sean är närmar sig 30-strecket och jobbar som copywriter. Det är varken svårt eller särskilt givande, och ibland undrar han varför han fortfarande har kvar jobbet när vilket AI-program som helst kunde göra det minst lika bra. Han hänger med Emma, men det är inget riktigt förhållande. För samtidigt är han förälskad i Alma. Eller åtminstone i bilden av henne. I väntan på något annat flyter han vidare mot veckosluten och nästa kick.

Karin Collins återvänder till Hangö i ny trilogi21.9.2026 14:43:00 EEST | Pressmeddelande

Efter framgången med Hangötrilogin, som bl.a utsågs till Årets biblioteksbok 2025 av Finlands svenska biblioteksförening, är Karin Collins tillbaka med Bruno, första delen i en planerad ny historisk trilogi. I romanen återvänder hon till hemstaden Hangö och det tidiga 1900-talet. Där möter vi Bruno Leander, en ung man som vill bestämma över sitt eget liv. Problemet är bara att han inte riktigt vet vad han ska göra med det.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye