Oulun yliopiston asiantuntijat ilmasto- ja ympäristömuutoksessa
19.2.2020 14:51:31 EET | Oulun yliopisto | Tiedote

Riitta Keiski, aineen- ja lämmönsiirtotekniikan professori, p. 040 726 3018, Suomen IPCC-työryhmän jäsen
Kestävät tuotantomenetelmät ja teknologiat, teollisuuden ja liikenteen päästöt ja ilmapäästöjen hallinta, teollisuuden jätevesien ja kaivosvesien puhdistuskäsittely, katalyysi prosessi- ja ympäristöteknologiana, erotustekniikat, kestävyysarvioinnit ja -kriteerit, kestävä energia, tutkimusetiikka.
Kari Strand, geologian ja mineralogian professori, p. 040 725 7025
Ilmastonmuutos arktisilla alueilla, jää
Jan Hjort, luonnonmaantieteen professori, p. 050 400 8707
Ikirouta ja maaperämuutokset, palsasuot, maanpinnan muodot, elottoman luonnon monimuotoisuus (geodiversiteetti), arktisten alueiden luonnonmaantiede ja globaalimuutos, kaupunki-ilmasto
Bjørn Kløve, vesitekniikan professori, p. 040 594 4514
Vesistöt, niiden hajakuormitus ja tutkimus, turvesoiden valuma-alueet ja -vedet, pohjavedet, hydrologia ja hydrauliikka, kaivosvedet, veden riittävyys globaalina kysymyksenä, lumi ja jää, ilmastonmuutos
Kalevi Mursula, fysiikan professori, p. 040 068 8365
Auringon tutkimus ja vaikutus maapallolla, Auringon ilmastovaikutukset, maan lähiavaruus, avaruusilmasto, avaruussää
Eva Pongracz, kestävien energiajärjestelmien ja ympäristötekniikan professori, p. 040 506 1623, 040 725 0018
Pohjoisten alueiden ympäristö- ja energiantuotantokysymykset
Arja Rautio, arktisen tutkimuksen professori, p. 040 585 5776
Ilmastonmuutoksen, ikiroudan sulamisen ja ympäristömyrkkyjen vaikutukset terveyteen, elinympäristöön ja elämänlaatuun arktisilla alueilla; alkuperäisväestön, ympäristön ja eläinten vuorovaikutus ja yhteinen terveys
Jouni Jaakkola, kansanterveystieteen professori, p. 040 672 0927
Ilmansaasteet, ilmastonmuutos, kuolleisuus
Marko Mutanen, yli-intendentti, p. 050 350 5793
Hyönteisten biodiversiteetti, erityisesti hyönteisryhmistä perhoset ja pistiäiset; hyönteisten tunnistaminen, lajien rajaus ja sukulaisuussuhteet DNA-menetelmien avulla
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Viestintäpäällikkö Tapio Mäkinen, Oulun yliopisto, puh. 040 546 3413
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 19 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
17 miljoonan euron tutkimuspanostus uudistamaan terästeollisuutta24.6.2026 06:03:00 EEST | Tiedote
Uudessa tutkimushankkeessa kehitetään Oulun yliopiston ja SSAB:n johdolla koko teräksenvalmistusketjua, jossa sähköön perustuva valokaariteknologia yhdistetään modernisoituihin kuumavalssausprosesseihin. Ratkaisuilla tuetaan Suomen terästeollisuuden murrosta ja siirtymistä vähähiilidioksidisen teräksen valmistuskonseptiin Raahen terästehtaalla.
Ilkka Heinonen nimetty Oulun yliopiston ennaltaehkäisevän lääketieteen professuuriin – tavoitteena vahvistaa sairauksien ehkäisyä ja väestön terveyttä24.6.2026 05:50:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopisto on nimennyt ennaltaehkäisevän lääketieteen lahjoitusprofessuuriin dosentti Ilkka Heinosen. Uusi osa-aikainen viisivuotinen professuuri keskittyy kroonisten kansansairauksien ehkäisyyn ja riskitekijöiden hallintaan, ja se on perustettu LähiTapiola Pohjoisen ja LähiTapiola Henkivakuutusyhtiön lahjoituksilla.
Frisbeegolf-aktiivista tuli pelitutkija ja keksijä – Marko Moilasen laboratoriossa syntyy uusi tapa nauttia heittämisestä23.6.2026 07:07:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston Tietotalosta löytyy todennäköisesti maailman ainoa akateeminen frisbeegolf-laboratorio. Siellä syntyy intohimoisen frisbeegolf-harrastajan sekä ihmisen ja tietokoneen välisen vuorovaikutuksen tutkijan Marko Moilasen väitöstyö, jonka tavoite on parantaa jokaisen pelaajan mahdollisuutta oppia ja innostua pelaajana. Samalla tutkija kitkee lajiin pesiytynyttä naisvihamielisyyttä ja avaa frisbeegolfille ovia olympialajiksi.
Olympialaisista lääketieteen tutkijaksi – Anni Vuohijoki väittelee sairaaloiden laatujärjestelmien vaikutuksista potilasturvallisuuteen ja henkilöstön hyvinvointiin23.6.2026 05:50:00 EEST | Tiedote
Lääketieteen lisensiaatti Anni Vuohijoki väittelee Oulun yliopistosta perjantaina 26. kesäkuuta 2026 tutkimuksesta, jossa tarkastellaan sairaaloiden laatujärjestelmien ja akkreditointien merkitystä potilasturvallisuudelle sekä henkilöstön työhyvinvoinnille.
Korkeakoulutus ei suojaa rasismilta – tutkimus paljastaa maahanmuuttajien arkitodellisuuden17.6.2026 06:58:00 EEST | Tiedote
Korkeakouluopinnot eivät takaa hyvää elämää, vaan monet maahanmuuttajat joutuvat toistuvasti kohtaamaan rasismia ja työelämän esteitä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
