Oulun yliopiston asiantuntijat ilmasto- ja ympäristömuutoksessa
19.2.2020 14:51:31 EET | Oulun yliopisto | Tiedote

Riitta Keiski, aineen- ja lämmönsiirtotekniikan professori, p. 040 726 3018, Suomen IPCC-työryhmän jäsen
Kestävät tuotantomenetelmät ja teknologiat, teollisuuden ja liikenteen päästöt ja ilmapäästöjen hallinta, teollisuuden jätevesien ja kaivosvesien puhdistuskäsittely, katalyysi prosessi- ja ympäristöteknologiana, erotustekniikat, kestävyysarvioinnit ja -kriteerit, kestävä energia, tutkimusetiikka.
Kari Strand, geologian ja mineralogian professori, p. 040 725 7025
Ilmastonmuutos arktisilla alueilla, jää
Jan Hjort, luonnonmaantieteen professori, p. 050 400 8707
Ikirouta ja maaperämuutokset, palsasuot, maanpinnan muodot, elottoman luonnon monimuotoisuus (geodiversiteetti), arktisten alueiden luonnonmaantiede ja globaalimuutos, kaupunki-ilmasto
Bjørn Kløve, vesitekniikan professori, p. 040 594 4514
Vesistöt, niiden hajakuormitus ja tutkimus, turvesoiden valuma-alueet ja -vedet, pohjavedet, hydrologia ja hydrauliikka, kaivosvedet, veden riittävyys globaalina kysymyksenä, lumi ja jää, ilmastonmuutos
Kalevi Mursula, fysiikan professori, p. 040 068 8365
Auringon tutkimus ja vaikutus maapallolla, Auringon ilmastovaikutukset, maan lähiavaruus, avaruusilmasto, avaruussää
Eva Pongracz, kestävien energiajärjestelmien ja ympäristötekniikan professori, p. 040 506 1623, 040 725 0018
Pohjoisten alueiden ympäristö- ja energiantuotantokysymykset
Arja Rautio, arktisen tutkimuksen professori, p. 040 585 5776
Ilmastonmuutoksen, ikiroudan sulamisen ja ympäristömyrkkyjen vaikutukset terveyteen, elinympäristöön ja elämänlaatuun arktisilla alueilla; alkuperäisväestön, ympäristön ja eläinten vuorovaikutus ja yhteinen terveys
Jouni Jaakkola, kansanterveystieteen professori, p. 040 672 0927
Ilmansaasteet, ilmastonmuutos, kuolleisuus
Marko Mutanen, yli-intendentti, p. 050 350 5793
Hyönteisten biodiversiteetti, erityisesti hyönteisryhmistä perhoset ja pistiäiset; hyönteisten tunnistaminen, lajien rajaus ja sukulaisuussuhteet DNA-menetelmien avulla
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Viestintäpäällikkö Tapio Mäkinen, Oulun yliopisto, puh. 040 546 3413
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 19 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Raskausdiabetesta sairastavien naisten puolisoilla enemmän sairauksia ja riskitekijöitä11.5.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
Raskausdiabetesta sairastavien naisten puolisoilla on enemmän terveydellisiä riskitekijöitä ja sairastavuutta kuin niiden naisten puolisoilla, joilla ei ole raskausdiabetesta.
Tutkimus: Suomi jää jälkeen yrittäjyydessä – nuorten kiinnostus luo toivoa11.5.2026 05:49:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten suhtautuminen yrittäjyyteen on kansainvälisesti vertaillen varauksellista. Uutta yritystä johtavan tai perustamassa olevan aikuisväestön osuus on aiempaa pienempi. Samalla Suomen yrittäjyyden rakenteelliset edellytykset ovat edelleen maailman huipputasoa. Vaikka epäonnistumisen pelko vähentää aikeita ryhtyä yrittäjäksi, nuorten asenteet yrittäjyyttä kohtaan ovat aiempaa myönteisempiä. Tiedot käyvät ilmi tuoreen Global Entrepreneurship Monitor -tutkimuksen (GEM) Suomi-raportista.
Jäätikön alta ilmestyvä piilevä metaani paljastaa Grönlannin herkkyyden ilmastonmuutokselle6.5.2026 14:03:00 EEST | Tiedote
Uuden tutkimuksen mukaan Grönlannin mannerjäätikkö reagoi ilmaston lämpenemiseen selvästi voimakkaammin kuin ilmastomallit ovat ennustaneet. Metaania (CH4) on havaittu sulavien jäätiköiden reunoilla eri puolilla maailmaa. Nyt julkaistu tutkimus on kuitenkin ensimmäinen, jossa ilmiötä on tarkasteltu jäätikön reunavyöhykkeen laajuudessa.
LUMA-aineiden opettajat kokoontuvat suurtapahtumaan Ouluun – aiheet kansalaistieteestä ajattelutaitoihin4.5.2026 09:42:00 EEST | Tiedote
Luonnontieteiden ja matemaattisten aineiden opettajat kokoontuvat 6.–8. toukokuuta Ouluun valtakunnallisille superpäiville. Neljästä eri tapahtumakokonaisuudesta koostuville päiville osallistuu tuhansia LUMA-aineiden opettajia, tutkijoita, opiskelijoita ja koulutuksen kehittäjiä eri puolilta Suomea.
Kokeellinen lääke tuo uutta toivoa keliakian hoitoon – suojaa koko elimistöä gluteenin haitoilta28.4.2026 05:45:00 EEST | Tiedote
Kokeellinen lääke voi tulevaisuudessa tarjota uudenlaista suojaa keliakiaa sairastaville. Oulun ja Tampereen yliopistojen johtaman kansainvälisen tutkimuksen mukaan lääke vaimentaa gluteenin haitallisia vaikutuksia paitsi suolistossa myös laajasti koko elimistössä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
