Oulun yliopiston tutkijat kertovat pandemian vaikutuksista

Tutkijoiden sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@oulu.fi.
VIRUSTUTKIMUS, LAPSET JA INFEKTIOT, MIELENTERVEYS
Lari Lehtiö, rakennebiologian professori, p. 0294 481169: Proteiinit, rakennebiologia ja alkuvaiheen lääkekehitys. Lehtiön ryhmän yhtenä tutkimuskohteena on COVID-19-tautia aiheuttavan SARS-CoV-2 viruksen proteiini, jota virus käyttää pystyäkseen monistumaan isäntäsolun sisällä. Tutkimusryhmä kehittää menetelmiä, joiden avulla voidaan suuresta määrästä yhdisteitä löytää ne, jotka sitoutuvat viruksen proteiiniin estäen sen toiminnan. Tehokas estäjämolekyyli mahdollistaisi lääkeaineen kehittämisen virusta vastaan.
Seppo Vainio, kehitysbiologian professori, p. 040 747 0939: Virusinfektioiden biosensorit, virusten rooli bioaerosolina ja leviäminen populaatiossa.
Mika Rämet, lastentautien ja kokeellisen immunologian professori (Oulun yliopisto ja Tampereen yliopisto), p. 0504336276: Lastentaudit, neonatologia, immunologia, infektiotaudit, rokotetutkimus.
Terhi Tapiainen: dosentti, infektiolääkäri, p. 08-3155185: Lasten ja vastasyntyneiden infektiot ja immuunijärjestelmän kehitys, elinikäiseen terveyteen vaikuttavat tekijät lapsuudessa.
Jouni Jaakola, kansanterveystieteen professori, p. 040 672 0927,Ympäristöterveyden ja keuhkosairauksien tutkimuskeskuksen CERH johtaja: Ympäristöterveys, kansanterveys, epidemiologia, kuolleisuus
Markku Timonen,yleislääketieteen professori, p. 040 832 4883: Suomalaisten työikäisten mielenterveysongelmat: masennus, ahdistus, stressi. Mielenterveysongelmien yleisyys, diagnosointi ja hoito.
ETÄKOULU, OPETUS, OPPIMINEN, VIESTINTÄTEKNOLOGIA
Heikki Kontturi, KT, projektipäällikkö (OpenDigi-hanke), p. 0294 483829: Etäopetuksen laatu ja oppimisen tukeminen etäopetuksessa erityisesti perusasteen kouluissa. Mukana etäopetuksen tuoreiden laatusuositusten laadinnassa https://www.google.fi/amp/s/opendigi.fi/2020/03/25/etaopetuksen-laatusuositukset/amp/
Sanna Järvelä, KT, kasvatustieteen, oppimisen ja opetuksen professori, p. 040 577 7164: Oppiminen ja opetus: yhteisöllinen oppiminen, teknologiatuettu oppiminen ja opettaminen, tieto- ja viestintäteknologian hyödyntäminen koulutuksessa, oppimisen teoria
Elina Lehtomäki, KT, globaalikasvatuksen professori, p. 0294 483877: Pandemian vaikutukset koulutukseen. Oppimisen edellytysten turvaaminen maailmanlaajuisesti. Koulutuksen digiratkaisut kehittyvissä maissa. Mitä muita ratkaisuja on tarjolla ja miten voimme vaikuttaa niihin?
Ari Pouttu, luotettavien langattomien järjestelmien professori, puh. p. 040 543 2694: Tulevaisuuden viestintäteknologia ja -järjestelmät, 5G ja 6G, viranomaisviestintä
TYÖHYVINVOINTI
Heli Kiema-Junes, KM, yliopisto-opettaja, väitöskirjatutkija, p. 0294 483731: Hyvinvointi poikkeustilanteessa erityisesti työn imun ja työuupumuksen näkökulmasta. Työn ja muun elämän yhteensovittaminen poikkeustilanteessa. Psyykkinen kehitys ja hyvinvointi.
EPIDEMIOIDEN HISTORIA
Heini Hakosalo, yliopistotutkija, p. 044 536 0631: Lääketieteen historia, tartuntatautien historia, epidemiat.
TALOUSPOLITIIKKA JA TALOUSKRIISIT
Mikko Puhakka, kansantalouden professori, p. 050 350 6419: Talouskriisit, finanssipolitiikka, talouden rakennemuutos, kilpailukyky, Yhdysvaltain talous ja politiikka, dynaaminen tehottomuus, makrotaloustiede, kansainvälinen makrotaloustiede
SIJOITTAMINEN, SÄÄSTÄMINEN, OSAKEKURSSIT
Juha-Pekka Kallunki, liiketaloustieteen professori, p. 040 567 2508: Rahoitusmarkkinat, yritysrahoitus ja tilinpäätökset, osakekurssit
YRITYKSET, YKSINYRITTÄJÄT, LIIKETOIMINTA
Anna-Mari Simunaniemi, tutkimusjohtaja, puh. p. 050 466 2832: Yksinyrittämisen ja mikroyritysten kasvun ja johtamisen erityispiirteet. Mikroyritysten kasvu verkostoissa ja yhteiskunnallinen merkitys. Yrittäjien työhyvinvoinnin edistäminen.
Timo Koivumäki, yliopistotutkija, p. 040 507 3631: Digitaalinen palveluliiketoiminta ja digitaaliset palveluekosysteemit, liiketoimintamallit, innovaatiot, alueellinen resilienssi, verkkokauppa
Veikko Seppänen, digitaalisen liiketoiminnan professori, p. 040 156 2805: Digitaalinen ohjelmistoliiketoiminta, liiketoimintamallit, liikesuhteet, tutkimustulosten kaupallistaminen, kilpailukyky
RAJAT, MAANTIEDE
Anssi Paasi, professori, p. 0294 481 703: Koronan ja muiden pandemioiden poliittinen maantieteellinen vaikutus
Eeva-Kaisa Prokkola, professori, maantiede, p. 0294 481 721: Koronakriisi ja rajan sulkeminen Torniojoki-laaksossa
Oulun yliopisto osallistuu myös monin käytännön toimin koronaepidemian hoitamiseen. Lue lisää täältä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Viestintäpäällikkö Tapio Mäkinen, Oulun yliopisto, puh. 040 546 3413
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Oulun yliopiston opiskelijavalinta on valmistunut1.7.2025 05:51:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston opiskelijavalinnan tulokset on julkaistu. Syksyllä 2025 yliopiston suomenkielisissä kandidaatti- ja maisteriohjelmissa aloittaa yli 2700 uutta opiskelijaa.
Kemiallinen vakoilija, ksenon, paljastaa esimerkiksi syöpäsolujen jälkiä – Oulussa kehitettiin uusia työkaluja NMR-signaalin tulkintaan30.6.2025 05:02:00 EEST | Tiedote
Ksenonatomi toimii kuin vakoilija, jonka NMR-signaalissa erottuvat ympäristön pienimmätkin muutokset. Oulun yliopiston NMR-tutkimusyksikössä on kehitetty laskennallisteoreettisia työkaluja, jotka avaavat uusia mahdollisuuksia käyttää ksenonkaasua biosensorina.
Susien pääkallot paljastavat susikannan vaihtuneen Fennoskandiassa25.6.2025 05:04:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston tutkijoiden johtama uusi tutkimus on paljastanut silmiinpistäviä muutoksia Suomen, Norjan ja Ruotsin susien kallon muodossa, mikä heijastaa merkittävää susipopulaation vaihtumista 1900-luvulla.
Euroopan suurin magneettisen resonanssin konferenssi kokoaa lähes 700 tutkijaa Ouluun24.6.2025 07:03:00 EEST | Tiedote
Magneettista resonanssia eri aloilla kemiasta lääketieteeseen soveltavia kansainvälisiä asiantuntijoita kokoontuu Ouluun 6.–10.7.2025 EUROMAR-konferenssiin. Lähes 700 osallistujallaan se on yksi suurimmista Oulussa järjestetyistä kansainvälisistä tieteellisistä kokouksista.
Tutkijat kehittävät älykkäitä bioteknologisia ratkaisuja pohjoisista luonnonvaroista24.6.2025 05:50:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston johtama uusi tutkimushanke WaVes – Smart Innovative Biotechnology from Arctic Plant-Derived Waxes and NanoBiomaterials keskittyy hyödyntämään arktisista kasveista, kuten pohjoisista marjoista ja kuusen neulasista, saatavia vaha- ja nanobiomateriaaleja korkeaa lisäarvoa tuottavien bioteknologisten sovellusten kehittämisessä. Tavoitteena on edistää kestävää biotaloutta ja luonnonvarojen vastuullista hyödyntämistä erityisesti pohjoisilla alueilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme