Ovanligt utmanande energiår – Vasa Elektriskas omsättning sjönk med en fjärdedel

Koncernens omsättning sjönk till 113 miljoner euro (153 M€).
Året startade i utmanande tecken ur energiförsäljningens synvinkel. Industrins strejk och den milda vintern sänkte energiförbrukningen, vilket kombinerat med ett regnigt och blåsigt väder pressade ner marknadspriset på el till en rekordlåg nivå, och i februari var det till och med negativt.
Pandemins effekter kunde skönjas förutom i energiförbrukningen, också i kundernas försvagade betalningsförmåga. Trots en besvärlig ingång på året fattades snabbt beslutet att sänka elpriset. En prissänkning på tio procent under fem månader minskade intäkterna med cirka en miljon euro. Mer flexibilitet i betalningen av fakturor infördes också.
Elhandeln
Elanskaffningen uppgick till 1 732 gigawattimmar (GWh), vilket är cirka 8,6 procent mindre än året innan. Andelen utsläppsfri produktion i elanskaffningen låg uppskattningsvis på 70 procent (65 %). Vindelens andel steg från året innan till 15,7 procent (11,7 %).
Ett flertal första platser i olika undersökningar som jämför elförsäljare visade på stark tillit till bolaget från kundernas sida.
Fjärrvärmen
Försäljningen av fjärrvärme uppgick till 623 GWh eller 10,7 procent mindre än året innan. Närmare 60 procent av produktionen utgjordes av förbränning av avfall som inte kan återvinnas (Westenergy). Finlands största värmeenergilager, som togs ibruk i september i Vasklot, Vasa, försåg fjärrvärmesystemet med viktig flexibilitet och minskade på behovet av stenkol med en tredjedel. Andelen stenkol i fjärrvärmeproduktionen var rekordlåg och stannade på under 1 procent (8 %). Andelen torv i värmeproduktionen gick ner till 8 procent (14 %).
Vasa Elnät Ab
Elöverföringen var 5 procent mindre än året innan och uppgick till 957 GWh (1 006).
På hösten härjade stormarna Aila, Topi och Liisa och orsakade elavbrott. Aila gav som värst upphov till att 14 000 av Vasa Elnäts kunder var utan el. På kusten blåste det gång på gång upp till storm, och än en gång stod det klart att de investeringar som gjorts i elens leveranssäkerhet inte var förgäves. Stormarna hade en inverkan om 3,4 miljoner euro på koncernens resultat.
Under året drog bolaget cirka 215 km jordkabel. De största kabelprojekten genomfördes i Korsholm, Korsnäs och Laihela. I slutet av året låg cirka 44 procent av bolagets mellanspänningsnät och cirka 71 procent av lågspänningsnätet under marken.
- Året har utmanat oss på många sätt, men det till trots har vi hållit blicken fokuserad på verksamhetens spjutspetsar, beskriver verkställande direktör Stefan Damlin året som gick.
- En viktig milstolpe var ibruktagningen av värmelagret i Vasklot. Lösningen implementerades på ett halvt år trots coronans effekter på allt. Som slutresultat har vi i nuläget Finlands största värmeenergilager, vars vikt vad gäller framtida energilösningar inte kan understrykas för mycket.
"Tipset: värmeenergilagret och dess egenskaper utgjorde en del av vårens studentexamensprovet i fysik."
Damlin berättar att lagret på många sätt har en nyckelroll i Vasa Elektriskas hållbarhetsmålsättningar.
- Det ger oss en ypperlig möjlighet att ta de sista stegen mot en fullt koldioxidneutral energiproduktion.
Coronaåret flyttade också arbetet i koncernen till hemmakontoren.
- Trots att merparten av oss har jobbat hemifrån har vi lyckats främja viktiga projekt, utökat vårt sortiment med nya produkter och tjänster samt till råga på allt kammat in ett flertal första platser i branschens kundbelåtenhetsundersökningar.
I maj övergick dotterbolaget Ab Ravera Oy genom ett företagsköp till Elvera-koncernen. I början av juli övergick fjärrvärmebolaget Smedsby Värmeservice i sin helhet i Vasa Elektriskas ägo och fusionerades vid årets slut.
Koncernen Vasa Elektriska |
2020 |
2019 |
omsättning M€ |
112,9 |
(153,0) |
rörelsevinst M€ |
17,0 |
(36,9) |
bruttoinvesteringar M€ |
19,0 |
(37,0) |
soliditetsgrad % |
51,3 |
(53,6) |
personal 31.12* |
123 |
(146) |
*) Oy Ravera Ab:s personal övergick till Elvera-koncernen.
Nyckelord
Kontakter
Obs! Anträffbar efter kl. 14.
Stefan DamlinVerkställande direktör
Vasa Elektriska Ab
Bilder

Länkar
Om
Vasa Elektriska är en stark energikoncern inom elhandel, elöverföring och fjärrvärme. Till koncernen hör dotterbolagen Vasa Elektriska Försäljning Ab och Vasa Elnät Ab. Koncernen sysselsätter ungefär 150 personer och omsättningen år 2024 utgjorde ca 218 milj. euro.
Följ Vasa Elektriska Ab
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vasa Elektriska Ab
Flexibel produktionsportfölj stödde lönsamheten29.8.2025 07:05:00 EEST | Pressmeddelande
Under perioden januari–juni uppgick koncernen Vasa Elektriskas omsättning till 97,2 miljoner euro (111,9 M€). Omsättningen minskade med cirka 13 procent jämfört med föregående år på grund av milda temperaturer i början av året och ett lägre marknadspris. Koncernens rörelsevinst för de två första kvartalen var 12,2 miljoner euro (20,4 M€). Bolagets soliditetsgrad sjönk till 52,1 procent (53,0 %). Investeringarna uppgick till 10,3 miljoner euro under första halvåret.
Lång process klar: Vasa Elektriskas prishöjning 2022 är slutbehandlad24.6.2025 17:55:08 EEST | Pressmeddelande
Högsta domstolen beslutade den 24 juni 2025 att inte bevilja konsumentombudsmannen besvärstillstånd i en process som redan har pågått i över ett par år och som handlat om Vasa Elektriskas prishöjning år 2022. Vasa Elektriska har därmed fått slutgiltig bekräftelse på att prishöjningen gjordes rätt. – Det här är ett viktigt budskap till oss och våra kunder. Saken har varit välrepresenterad i media, och Vasa Elektriskas namn har figurerat i rubrikerna i samband med ärendet. Jag hoppas att även detta viktiga beslut från Högsta domstolen kommer att väcka uppmärksamhet på samma sätt, säger Stefan Damlin, verkställande direktör för Vasa Elektriska.
Vasa Elnät har inlett ett omfattande leveranssäkerhetsprojekt – 440 elstolpar ska bort30.5.2025 07:06:00 EEST | Pressmeddelande
Vasa Elnät har startat ett tvåårigt kabeldragningsprojekt från Vallvik till Vassor i Korsholm. I projektet ersätts cirka 44 kilometer luftledning med jordkabel för att skydda elnätet från stormvindar. Samtidigt kommer automationsgraden av elnätet att ökas och felavhjälpningen förbättras.
Nya energimätare till våra fjärrvärmekunder15.5.2025 07:03:00 EEST | Pressmeddelande
Vasa Elektriska har startat ett projekt där bolagets fjärrvärmekunder kommer att få nya energimätare. De nuvarande mätarna kommer att sluta fungera när 2G-nätet körs ner i Finland under de närmaste åren.
Den milda vintern sänkte marknadspriset på el och omsättningen i alla affärsområden12.5.2025 08:15:00 EEST | Pressmeddelande
Under januari–mars uppgick koncernen Vasa Elektriskas omsättning till 61,0 miljoner euro (76,1 M€). Omsättningen minskade med nästan en femtedel jämfört med föregående år på grund av milda temperaturer och lägre marknadspriser. Vädrets inverkan återspeglades i alla affärsverksamheter. Koncernens rörelsevinst för det första kvartalet var 7,2 miljoner euro (13,8 M€). Bolagets soliditetsgrad steg till 54,0 procent (51,9 %). Under årets första kvartal uppgick investeringarna till 4,5 miljoner euro.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum