OX2 käynnisti uuden merituulivoimahankkeen Pohjanlahdella
”Alueelle tultaisiin rakentamaan maksimissaan noin sata tuulivoimalaa. Energian vuosittainen tuotantomäärä tulisi olemaan noin 6 TWh”, OX2:n merituulivoiman liiketoimintajohtaja Janne Lamberg sanoo.
Hanketta lähdetään viemään eteenpäin käynnistämällä laajamittaiset tutkimukset sekä ympäristövaikutusten arviointimenettely (YVA). Lamberg arvioi näiden käynnistyvän tulevana keväänä.
”Merituulivoima on avainasemassa Suomen ilmastonmuutoksen vastaisessa työssä ja sähköistämisessä. Vihreän vedyn tuottaminen, teollisten prosessien sähköistäminen sekä suuret datakeskushankkeet vaativat valtavan määrän uusiutuvaa sähköntuotantoa. Merituulivoima on näkemyksemme mukaan kilpailukykyisin tapa tuottaa uusiutuvaa sähköä tämän vuosikymmenen lopulla”, Lamberg korostaa.
Muualla Euroopassa vastaavia merituulihankkeita on runsaasti ja myös Ruotsin talousvyöhykkeellä hankkeita on viety jo pitkälle.
OX2 sai Tyrsky-hankkeelleen tutkimusluvan valtioneuvostolta viime vuonna. Lambergin mukaan luvitusvaihe tulee kestämään noin 3-4 vuotta. Merituulivoimapuisto voisi tuottaa sähköä nopeimmillaan jo ensi vuosikymmenen vaihteessa.
Hankkeen sähkönsiirto on suunniteltu toteutettavaksi merikaapeleilla tuulivoima-alueelta rantaan ja eri rantautumisvaihtoehtoja selvitellään parhaillaan. ”OX2 tulee selvittämään tätä tutkimuksissa tuulivoiman yhteensovittamista merialueen muiden käyttömuotojen kanssa kuin myös sähkönsiirtokaapeleiden linjauksia merellä ja maalla”, Lamberg tähdentää.
OX2 on merkittävä tuulivoimatuotannon kehittäjä ja rakentaja. Ruotsalaistaustainen, Tukholman pörssissä noteerattu yhtiö on toteuttanut eniten maatuulivoimaa Euroopassa. OX2:lla on lisäksi useita merituulivoimahankkeita Pohjanlahdella ja Itämerellä sekä Suomen että Ruotsin puolella.
OX2 Suomen merituulivoimahankkeista pisimmällä ovat Perämerellä sijaitsevat merituulivoimahankkeet, Halla ja Laine, jotka ovat hieman Tyrskyä suurempia. Yhteensä niissä kahdessa tulisi olemaan korkeintaan 310 tuulivoimalaa, joiden vuotuinen yhteenlaskettu sähköntuotanto on noin 23 terawattituntia. Molempien hankkeiden YVA-ohjelmista yhtiö sai paikallisten ELY-keskusten lausunnot viime vuoden lopulla.
Lisäksi OX2 edistää merituulivoimapuistohankkeita Ahvenanmaalla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Liiketoimintajohtaja Janne Lamberg, OX2, p. +358 405 040 396, janne.lamberg@ox2.com
Tietoja julkaisijasta
OX2 kehittää, rakentaa ja myy maa- ja merituulipuistoja sekä aurinkovoimapuistoja. Lisäksi OX2 hallinnoi valmiita tuuli- ja aurinkovoimapuistoja. OX2:n hankekehitysportfolio koostuu yhtiön itse käynnistämistä sekä muilta toimijoilta hankituista, eri vaiheissa olevista tuuli- ja aurinkovoimahankkeista. Yhtiö kehittää aktiivisesti myös muihin uusiutuvan energian teknologioihin, kuten vedyn tuotantoon ja energian varastointiin, perustuvia hankkeita. OX2 toimii Euroopassa kymmenellä markkina-alueella: Ruotsissa, Suomessa, Virossa, Liettuassa, Puolassa, Romaniassa, Ranskassa, Espanjassa, Italiassa ja Kreikassa. Vuonna 2021 liikevaihto oli noin 5 miljardia kruunua (n. 470 miljoonaa euroa). Yhtiöllä on 350 työntekijää ja sen pääkonttori on Tukholmassa, Ruotsissa. OX2 listautui Tukholman pörssin päälistalle huhtikuussa 2022. www.ox2.com
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta OX2 Finland
MKB-beskrivningen för OX2:s havsbaserade vindkraftsprojekt Laine har färdigställts23.4.2025 09:30:00 EEST | Pressmeddelande
Miljökonsekvensbeskrivningen (MKB-beskrivningen) för vindkraftsprojektet Laine i Finlands ekonomiska zon har färdigställts och överlämnats till kontaktmyndigheten. Detta är den andra MKB-beskrivningen som i Finland har färdigställts inom ramen för havsbaserade vindkraftsprojekt i den ekonomiska zonen.
OX2:n Laine-merituulivoimahankkeen YVA-selostus valmistui23.4.2025 09:30:00 EEST | Tiedote
Suomen talousvyöhykkeelle sijoittuvan Laine-merituulivoimahankkeen ympäristövaikutusten arviointiselostus (YVA) on valmistunut ja luovutettu yhteysviranomaiselle. Tämä on toinen YVA-selostus, joka on Suomessa valmistunut talousvyöhykkeen merituulivoimahankkeessa.
Lestijärven tuulipuiston voimalakuljetukset päättyivät – voimaloista pystyssä jo kaksi kolmasosaa16.4.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Lestijärven voimalakuljetukset saatiin päätökseen huhtikuun puolivälissä. Tuulipuistoon rakentuu yhteensä 69 voimalaa, joista 45 on pystytetty täyskorkeuteen. Myös voimaloiden käyttöönottotyöt ovat käynnissä.
OX2 fattade Finlands största investeringsbeslut i förnybar energi någonsin – byggandet av vindparkerna inleds genast1.4.2025 09:01:00 EEST | Pressmeddelande
OX2, ett bolag för förnybar energi, investerar cirka 700 miljoner euro i två vindkraftsprojekt. Projekthelhetens nominella effekt är sammanlagt cirka 472 MW. Detta är det största enskilda investeringsbeslutet i förnybar energi i Finland och det största investeringsbeslutet i förnybar energi i Norden sedan 2022. Byggandet av vindparkerna i Rajamäenkylä och Honkakangas inleds omedelbart.
OX2 on tehnyt Suomen kaikkien aikojen suurimman uusiutuvan energian investointipäätöksen – tuulipuistojen rakentaminen alkaa heti1.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Uusiutuvan energian yhtiö OX2 investoi noin 700 miljoonaa euroa kahteen tuulivoimahankkeeseen. Hankekokonaisuuden nimellisteho on yhteensä noin 472 MW. Tämä on suurin yksittäinen Suomessa tehty uusiutuvan energian investointipäätös sekä suurin Pohjoismaissa tehty uusiutuvan energian investointipäätös vuoden 2022 jälkeen. Rajamäenkylän ja Honkakankaan tuulipuistojen rakentaminen alkaa välittömästi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme