OYSin uuden sairaalan ensimmäisen vaiheen käyttöönoton aikataulua tarkistettiin

Pisimmälle ehtineen A-rakennuksen työt etenevät edelleen edellä aikataulustaan. Sen alimmat kerrokset luovutetaan allianssilta sairaanhoitopiirille näillä näkymin kuluvan vuoden syyskuussa. Myös ylemmät kerrokset valmistuvat heinäkuuhun 2023 mennessä, eli lähes puoli vuotta edellä aikataulusta.
B-rakennuksen osalta työt etenevät jonkin verran alkuperäistä sopimusaikataulua jäljessä. Alkuperäisen suunnitelman mukaan B-talon alimmat eli kerrokset T.–5. oli tarkoitus luovuttaa allianssilta sairaanhoitopiirille vuodenvaihteessa 2022-2023. Uuden aikataulun mukaan kerrokset valmistuvat luovutukseen maaliskuussa 2023. Sopimuksen mukaan kaikki B-rakennuksen tilat luovutetaan tilaajalle vuoden 2023 loppuun mennessä.
Ensimmäinen potilas uusiin tiloihin syksyllä 2023
Nyt tarkistetun käyttöönottosuunnitelman mukaan ensimmäinen potilas uusiin tiloihin pystyttäisiin ottamaan sisään syksyllä 2023. Aiemmin laaditun, alustavan käyttöönottosuunnitelman mukaan tavoitteeksi asetettiin ottaa osa A-rakennuksen tiloista potilaskäyttöön jo alkuvuodesta 2023.
”Uuden sairaalan eri rakennusosat ovat kiinteästi sidoksissa toisiinsa niin tekniikan kuin toiminnankin kannalta. Vaikka esimerkiksi A-rakennuksen puolella tilat ovat hyvinkin valmiita, ovat ne riippuvaisia vielä keskeneräisistä B-rakennukseen sijoittuvista toiminnoista. Eri vaihtoehtojen selvittämisen jälkeen olemme päätyneet siihen, että hallitun ja turvallisen käyttöönoton näkökulmasta paras vaihtoehto potilastoiminnan käynnistymiselle on vasta syksyllä 2023”, ohjelmajohtaja Kari-Pekka Tampio kertoo.
”Alun perin näitä rakennuksia ei ollut suunniteltu otettavan vaiheittain potilaskäyttöön, vaan yhdellä kertaa kevään 2024 aikana. Allianssit ovat siis isossa kuvassa etenemässä alkuperäisen sopimuksen mukaisesti tavoitteisiinsa”, Tampio jatkaa.
Uudesta aikataulusta huolimatta tilat eivät tule seisomaan tyhjillään, vaan luovutuksen ja potilastoiminnan alkamisen väliin jää mittava käyttöönottovaihe, jonka aikana tiloja, laitteita ja toimintatapoja testataan ja ammattilaisia koulutetaan, jotta kaikki toimii H-hetkellä kuten pitää.
Uuden sairaalan A- ja B-rakennuksiin sijoittuu sellaisia sairaalan toimintoja, joiden tulee toimia vuorokauden ympäri vuoden jokaisena päivänä: esimerkiksi leikkaus- ja teho-osastot sekä synnytysosastot ja päivystys. Lisäksi rakennuksiin sijoittuu lasten ja naisten sairauksien hoitoon tarvittavia tiloja sekä iso osa sairaalan vuodeosastoista.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ohjelmajohtaja Kari-Pekka Tampio, p. 040 151 4005, kari-pekka.tampio@ppshp.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta 1.1.2023 alkaen. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue on yhdistänyt 30 kunnan sosiaali- ja terveydenhuollon, kolme sairaalaa ja kaksi pelastuslaitosta. Oulun yliopistollinen sairaala OYS on yksi Suomen viidestä yliopistollisesta sairaalasta, ja se vastaa lähes puolen miljoonan suomalaisen erikoissairaanhoidon palveluista. Tavoitteemme on vuoteen 2030 mennessä rakentaa maailman älykkäin sairaala.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Aluevaltuusto keskusteli taloudesta ja toiminnasta sekä hyväksyi osavuosikatsauksen15.9.2025 16:12:26 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen aluevaltuusto kokoontui 15.9.2025 puheenjohtaja Matti Sorosen johdolla. Aluevaltuusto sai katsauksen ajankohtaiseen tilanteeseen sekä vuoden 2025 ensimmäisen vuosipuolikkaan toimintaan ja talouteen. Osavuosikatsaus kertoo sekä haasteista että myönteisistä kehityskuluista. Talousarvioon kohdistuu ylitysriskiä loppuvuonna.
Lapin hyvinvointialueen matkapalvelukeskuksen puhelinnumero vaihtuu: jatkossa kyydit tilataan Tervia Logistiikan omasta palvelunumerosta15.9.2025 12:39:44 EEST | Tiedote
Tervia Logistiikka on vastannut 1.1.2025 alkaen Lapin hyvinvointialueen sosiaalihuolto- ja vammaispalvelulain mukaisten lakisääteisten kuljetuspalveluiden tilaus- ja välitystoiminnasta. Keskiviikosta 24.9.2025 alkaen kyydit tilataan Tervia Logistiikan uudesta palvelunumerosta. Taustalla on tavoite kehittää asiakaspalvelun laatua ja saavutettavuutta.
Tulevaisuuslautakunta lähetti luonnoksen hyvinvointialueen strategiasta aluehallitukselle lausuntokierroksen aloittamiseksi12.9.2025 10:07:10 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen tulevaisuuslautakunta kokoontui 11.9. Lautakunta päätti kokouksessaan hyvinvointialuestrategian lausuntoluonnoksesta ja lähetti sen aluehallituksen käsittelyyn. Eri sidosryhmät voivat kertoa mielipiteensä strategian luonnoksesta aluehallituksen käsittelyn jälkeen.
Ajanvaraus syksyn 2025 influenssa- ja koronarokotuksiin alkaa12.9.2025 08:04:07 EEST | Tiedote
Influenssa- ja koronarokotukset alkavat Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella Pohteella ikäryhmittäin loka-marraskuussa 2025. Aika rokotukseen varataan verkossa tai puhelimella. Joillakin paikkakunnilla rokotuksia järjestetään myös ilman ajanvarausta. Paikkakuntakohtaiset rokotustiedot on julkaistu Pohteen verkkosivulle Influenssa- ja koronarokotus. Samalla rokotuskerralla saa influenssarokotteen ja koronarokotteen.
Oulaskankaan päivystystä koskeva kansalaisaloite käsitellään sosiaali- ja terveysvaliokunnan kuulemistilaisuudessa11.9.2025 11:30:00 EEST | Tiedote
Kansalaisaloite Oulaskankaan sairaalan ympärivuorokautisen perusterveydenhuollon päivystyksen säilyttämiseksi käsitellään sosiaali- ja terveysvaliokunnan kuulemisessa. Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde kannattaa päivystyksen säilyttämistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme