OYS:n yt-neuvottelut päätökseen

Synnytysten määrä on PPSHP:ssä laskenut 24% seitsemän vuoden sisällä. Samaan aikaan väestön ikärakenteen muutos ja toisaalta syöpähoitojen kehittynyt varhaisdiagnostiikka, uudet hoidot ja hoidon perusteet näkyvät erikoissairaanhoidossa syöpäpotilaiden määrän kasvuna. Naistentautien ja synnytysten yksikössä aloitettiin yhteistoimintalain mukainen neuvottelu, jotta sairaansijat ja henkilöstön mitoitus eri osastoilla saataisiin vastaamaan potilasmääriä ja hoidon tarpeita. Tavoitteena eivät missään vaiheessa olleet henkilöstövähennykset, vaan toiminnan uudelleen järjestely.
Henkilöstö siirtyy osaamistaan vastaaviin töihin
Erilaisten sisäisten järjestelyjen kuten eläköitymisten kautta synnytysten ja naistentautien vastuualueelta vapautui 14 vakanssia, jotka luovutettiin syöpäpotilaiden hoitoon. Loput vakansseista sijoitettiin henkilöiden osaamista vastaaviin tehtäviin muun muassa vierihoito-osastolle ja lasten teholle.
”Olemme perustaneet toiminnan muutoksen tueksi työryhmän, jossa on ollut mukana työntekijöiden, työnantajan ja työsuojelun edustajat. Olemme henkilöstön kanssa neuvotelleet ja sopineet vapaaehtoisuuteen perustuen työtehtävien siirtymisestä tulosalueen sisällä”, kertoo synnytysten ja naistentautien vastuualueen johtaja Eila Suvanto.
Syöpätautien vuodeosastopaikat lisääntyvät
Synnytysten ja naistentautien vastuualueen osasto 11B sulkeutuu 20.12.2019. Samalla synnytysten ja naistentautien osastolta vähennetään 18 sairaansijaa. Jäljelle jäävä sairaansijojen määrä vastaa nykytarpeita ja on lähes sama kuin OYS:n uudisrakennukseen suunniteltujen sairaansijojen määrä.
Osasto 11B:n sulkeutuessa nykyisen syöpätautien ja hematologian vuodeosaston 44 toiminta laajenee vapautuviin vuodeosastotiloihin. Näin syöpähoitojen vuodeosastopaikat lisääntyvät ja yhden hengen potilashuoneita saadaan enemmän.
Yhteyshenkilöt
Eila Suvanto, naistentautien ja synnytysten vastuualueen johtaja ja ylilääkäri, p. 040 808 5980, eila.suvanto@ppshp.fi
Hanne Kuitunen, syöpätautien ja hematologian vastuualueen johtaja, p. 040 5050818, hanne.kuitunen@ppshp.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta 1.1.2023 alkaen. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue on yhdistänyt 30 kunnan sosiaali- ja terveydenhuollon, kolme sairaalaa ja kaksi pelastuslaitosta. Oulun yliopistollinen sairaala OYS on yksi Suomen viidestä yliopistollisesta sairaalasta, ja se vastaa lähes puolen miljoonan suomalaisen erikoissairaanhoidon palveluista. Tavoitteemme on vuoteen 2030 mennessä rakentaa maailman älykkäin sairaala.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Perhekeskuspalvelujen muutoksilla pyritään takaamaan yhdenmukaiset palvelut6.11.2025 13:52:11 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen perhekeskuspalveluihin on suunniteltu muutoksia, joiden tavoitteena on varmistaa palvelujen saaminen yhdenmukaisesti koko Pohteen alueella. Perhekeskuspalveluja ovat neuvola, lapsiperheiden sosiaalipalvelut ja opiskeluhuolto. Muutoksiin liittyneet yhteistoimintaneuvottelut päättyivät 5.11.2025. Muutokset tulevat voimaan 1.6.2026.
Uusi potilastietojärjestelmä otetaan käyttöön Kalajoella ja Merijärvellä6.11.2025 09:36:57 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde ottaa perusterveydenhuollossa vaiheittain käyttöön Esko-potilastietojärjestelmän, jota käytetään myös Pohteen erikoissairaanhoidossa. Potilastietojärjestelmä otetaan nyt käyttöön Kalajoella ja Merijärvellä.
Aluehallitus hyväksyi suunnitelman erikoissairaanhoidon hoitojonojen purkamiseksi4.11.2025 12:42:49 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen aluehallitus kokoontui 4.11.2025 puheenjohtaja Mirja Vehkaperän johdolla. Aluehallitus käsitteli kiireettömään erikoissairaanhoidon pääsyn tilannetta ja suunnitelmaa hoitotakuujonojen purkamisesta huhtikuun 2026 loppuun mennessä.
Pohde on vahvistanut lastensuojelun ja palvelutarpeen arviointien henkilöstömitoitusta4.11.2025 08:35:15 EET | Tiedote
Pohjois-Suomen aluehallintoviraston AVIn tekemän valvontapäätöksen mukaan Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella Pohteella on ollut puutteita lastensuojelun ja erityistä tukea tarvitsevien lasten palvelutarpeen arviointien käsittelyssä. Myös henkilöstömitoituksessa on ollut puutteita. Pohde on korjannut puutteita jo ennen aluehallintoviraston valvontapäätöstä. Käsittelyajat ovat lyhentyneet, ja tällä hetkellä yhdellä sosiaalityöntekijällä on keskimäärin 26 asiakasta, kun lain mukaan asiakkaita saa olla enintään 30.
MPR-rokotteen saaneiden lasten määrä pienentynyt Pohjois-Pohjanmaalla – rokote suojaa tuhkarokolta, sikotaudilta ja vihurirokolta4.11.2025 08:20:51 EET | Tiedote
Kuusivuotiaille annettavien MPR-rokotteiden toista annosta otetaan Suomessa aiempaa vähemmän. Tämä lisää tuhkarokkoepidemian riskiä. Myös Pohjois-Pohjanmaalla MPR-rokotusten määrä on vähentynyt huolestuttavasti. Pohde suosittelee rokotteen ottamista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

