OYS:ssa toistaiseksi vain muutamia koronapotilaita

Oulun yliopistollisessa sairaalassa (OYS) on koronaepidemian osalta edelleen varsin rauhallinen tilanne. Osastohoidossa on vain muutamia potilaita eikä sairaala ole erityisen merkittävästi kuormittunut. Pohjois-Pohjanmaalla on testattu tähän mennessä noin 1400 henkilöä ja positiivisia näytteistä on ollut nelisenkymmentä.
”Epidemia on Pohjois-Pohjanmaalla vielä alkuvaiheessaan. Toistaiseksi olemme pystyneet selvittämään jokaisen positiivisen testivastauksen tartuntaketjun. Käytännössä kaikki tapaukset ovat liittyneet matkailuun, eli henkilöt ovat olleet joko matkoilta palanneita tai heidän kauttaan koronavirukselle altistuneita henkilöitä”, toteaa OYS:n johtajaylilääkäri Juha Korpelainen.
Koronavirus ei siis näytä leviävän viime aikaisten rajoittamistoimenpiteiden ansiosta Pohjois-Pohjanmaalla hallitsemattomasti. Suuri osa koronavirusinfektioon sairastuneista voi hyvin. He ovat lieväoireisia ja kotihoidossa. Muutamia potilaita on otettu sisälle sairaalaan.
Testauskapasiteetti kasvanut vähitellen
OYS:n koronavirustartunnan testauskapasiteetti kasvanut vähitellen ja tällä hetkellä se on noin 150 testiä vuorokaudessa.
”Tällä hetkellä testauskapasiteettimme riittää sairaalahoitoa vaativien potilaiden sekä kriittisten henkilökuntaryhmien testaukseen. Näitä ovat mm. syöpäpotilaita hoitava ja tehohoidon henkilökunta”, kertoo Korpelainen. ”Lisäksi teemme satunnaisotantaa, missä testaamme avohoidon hengitystieoireita omaavia potilaita. Tällä seuraamme epidemian etenemistä Pohjois-Pohjanmaalla”.
Toistaiseksi kaikki henkilökunnasta otetut näytteet ovat olleet negatiivisia.
Suojavarusteita toistaiseksi riittävästi
Korpelaisen mukaan erilaiset suojausvarusteet riittävät OYS:ssa toistaiseksi. Lisätilauksia ja uusia hankintoja pyritään tekemään koko ajan osin poikkeuksellisiakin kanavia hyödyntäen.
Lisätietoja
Juha Korpelainen, johtajaylilääkäri, PPSHP. Puh. 0400 834 541, juha.korpelainen@ppshp.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juha Korpelainen, johtajaylilääkäri, PPSHP. Puh. 0400 834 541, juha.korpelainen@ppshp.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta 1.1.2023 alkaen. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue on yhdistänyt 30 kunnan sosiaali- ja terveydenhuollon, kolme sairaalaa ja kaksi pelastuslaitosta. Oulun yliopistollinen sairaala OYS on yksi Suomen viidestä yliopistollisesta sairaalasta, ja se vastaa lähes puolen miljoonan suomalaisen erikoissairaanhoidon palveluista. Tavoitteemme on vuoteen 2030 mennessä rakentaa maailman älykkäin sairaala.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Terveyden- ja sairaanhoidon toimialueella vastaanoton ja infektiontorjunnan sekä suun terveydenhuollon johtamisrakenteisiin on suunniteltu muutoksia10.12.2025 14:50:17 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen terveyden- ja sairaanhoidon palvelujen toimialueelle on suunniteltu muutoksia johtamisen ja vastuuyksikköjen rakenteisiin. Muutokset koskevat vastaanoton ja infektiontorjunnan sekä suun terveydenhuollon palveluja. Muutoksiin liittyen käydään yhteistoimintaneuvottelut 10.12.2025 alkaen.
Aluehallitus hyväksyi F-rakennuksen vuokrasopimuksen NordLabin kanssa9.12.2025 13:42:33 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen aluehallitus kokoontui 9.12.2025 puheenjohtaja Mirja Vehkaperän johdolla. Aluehallitus hyväksyi Pohteen ja NordLabin välisen vuokrasopimuksen OYSin F-rakennuksen tiloista. Lääketieteellisen tutkimuseettisen toimikunnan jäsenet nimettiin.
Oulaisten suun terveydenhuolto siirtyy Pohteelle tammikuussa 20268.12.2025 13:47:44 EET | Tiedote
Oulaisten suun terveydenhuollon palvelut siirtyvät Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen toiminnaksi 1.1.2026. Aikaisemmin palvelut on järjestänyt yksityinen terveydenhuollon yritys Terveystalo.
Lapsiperheet saavat apua eri elämäntilanteisiin Pohteen lapsiperheiden palveluohjauksen kautta8.12.2025 10:02:54 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella Pohteella aloitettiin syksyllä 2023 lapsiperheiden palveluohjaus, jonka kautta lapsiperheet saavat apua eri elämäntilanteisiin Pohteen ammattilaisilta. Palveluohjaus on nyt toiminnassa koko Pohteen alueella ja palvelee kaikkia alueen lapsiperheitä.
Oppilaitosten ja Pohteen yhteistyönä syntyy yliopistollinen sosiaali- ja terveyskeskus4.12.2025 13:20:59 EET | Tiedote
Yliopistollinen sosiaali- ja terveyskeskus tarjoaa perustason sosiaali- ja terveyspalveluja asukkaille ja kokoaa yhteen eri alojen ammattilaisia ja opiskelijoita. Se toimii alustana yhteiselle oppimiselle, harjoittelulle, kehittämiselle ja tutkimukselle. Moniammatillisesta kokonaisuudesta hyötyvät niin asukkaat kuin tulevat ammattilaiset.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


