OYS:ssa toistaiseksi vain muutamia koronapotilaita
25.3.2020 11:52:36 EET | Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde | Tiedote

Oulun yliopistollisessa sairaalassa (OYS) on koronaepidemian osalta edelleen varsin rauhallinen tilanne. Osastohoidossa on vain muutamia potilaita eikä sairaala ole erityisen merkittävästi kuormittunut. Pohjois-Pohjanmaalla on testattu tähän mennessä noin 1400 henkilöä ja positiivisia näytteistä on ollut nelisenkymmentä.
”Epidemia on Pohjois-Pohjanmaalla vielä alkuvaiheessaan. Toistaiseksi olemme pystyneet selvittämään jokaisen positiivisen testivastauksen tartuntaketjun. Käytännössä kaikki tapaukset ovat liittyneet matkailuun, eli henkilöt ovat olleet joko matkoilta palanneita tai heidän kauttaan koronavirukselle altistuneita henkilöitä”, toteaa OYS:n johtajaylilääkäri Juha Korpelainen.
Koronavirus ei siis näytä leviävän viime aikaisten rajoittamistoimenpiteiden ansiosta Pohjois-Pohjanmaalla hallitsemattomasti. Suuri osa koronavirusinfektioon sairastuneista voi hyvin. He ovat lieväoireisia ja kotihoidossa. Muutamia potilaita on otettu sisälle sairaalaan.
Testauskapasiteetti kasvanut vähitellen
OYS:n koronavirustartunnan testauskapasiteetti kasvanut vähitellen ja tällä hetkellä se on noin 150 testiä vuorokaudessa.
”Tällä hetkellä testauskapasiteettimme riittää sairaalahoitoa vaativien potilaiden sekä kriittisten henkilökuntaryhmien testaukseen. Näitä ovat mm. syöpäpotilaita hoitava ja tehohoidon henkilökunta”, kertoo Korpelainen. ”Lisäksi teemme satunnaisotantaa, missä testaamme avohoidon hengitystieoireita omaavia potilaita. Tällä seuraamme epidemian etenemistä Pohjois-Pohjanmaalla”.
Toistaiseksi kaikki henkilökunnasta otetut näytteet ovat olleet negatiivisia.
Suojavarusteita toistaiseksi riittävästi
Korpelaisen mukaan erilaiset suojausvarusteet riittävät OYS:ssa toistaiseksi. Lisätilauksia ja uusia hankintoja pyritään tekemään koko ajan osin poikkeuksellisiakin kanavia hyödyntäen.
Lisätietoja
Juha Korpelainen, johtajaylilääkäri, PPSHP. Puh. 0400 834 541, juha.korpelainen@ppshp.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juha Korpelainen, johtajaylilääkäri, PPSHP. Puh. 0400 834 541, juha.korpelainen@ppshp.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue on yhdistänyt 30 kunnan sosiaali- ja terveydenhuollon, kolme sairaalaa ja kaksi pelastuslaitosta. Oulun yliopistollinen sairaala OYS on yksi Suomen viidestä yliopistollisesta sairaalasta, ja se vastaa lähes puolen miljoonan suomalaisen erikoissairaanhoidon palveluista. Tavoitteemme on vuoteen 2030 mennessä rakentaa maailman älykkäin sairaala.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Pohde laajentaa Omaishoidon keskuksen puhelinaikaa23.7.2026 09:14:33 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde laajentaa Omaishoidon keskuksen puhelinpalvelun palveluaikoja. Tähän asti puhelinpalvelu on ollut auki kaksi tuntia aamupäivällä, mutta 3. elokuuta 2026 lähtien palvelua saa myös kello 12–14.
Pohteelle valtionavustus hoidon jatkuvuuden vahvistamiseen: omalääkäri- ja omahoitajamallin kehittäminen jatkuu22.7.2026 09:30:41 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde on saanut 3,24 miljoonan euron valtionavustuksen hankkeeseen, jonka tavoitteena on parantaa edelleen hoidon jatkuvuutta ja sujuvoittaa perusterveydenhuollon palveluja.
Terveydenhuoltoon liittyviä huijausviestejä on lähetetty Pohjois-Pohjanmaan asukkaille16.7.2026 14:24:47 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan asukkaat ovat saaneet huijausviestejä, joissa on väitetty, että asukkaalle on varattu aika terveydenhuoltoon seuraavalle päivälle. Pohde kehottaa ihmisiä suhtautumaan varauksella viesteihin, joissa on linkki.
Peruuttamattomat hammashoitoajat kuormittavat Pohteen suun terveydenhuoltoa7.7.2026 09:43:03 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen hammashoitoloissa jäi käyttämättä yli 15 000 varattua aikaa vuonna 2025, koska asiakas ei saapunut paikalle eikä perunut aikaansa. Pohde kehottaa asiakkaita perumaan tai siirtämään hammashoitoajan ajoissa, jos sitä ei pysty käyttämään.
Pohde avasi Kuusamoon uuden ryhmäkodin mielenterveyskuntoutujille3.7.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde on avannut Kuusamoon uuden yhteisöllisen asumisen yksikön mielenterveyskuntoutujille. Myöhemmin Pohde avaa samaan osoitteeseen myös uuden ympärivuorokautisen asumisen yksikön.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


