På bibliotek i huvudstadsregionen diskuteras klimatförändringen och förlusten av biologisk mångfald genom litteratur med klimatgäster
26.1.2022 07:59:00 EET | Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala | Pressmeddelande

Turnén startar den 2 februari på Hertonäs bibliotek med geografen och fackboksförfattaren Laura Ertimo som gäst. Hennes böcker för hela familjen behandlar mångsidigt människans plats i naturen.Centrumbiblioteket Ode besöks den 11 februari av företagaren, restaurangägaren, facklitterära författaren och talaren Saku Tuominen. Den 17 februari är klimatgästen på Böle bibliotek journalisten, författaren och influeraren Julia Thurén, vars bok Kaikki kuluttamisesta nominerades till Fack-Finlandia hösten 2021. Den 28 februari kan man träffa journalisten Hanna Nikkanen och facklitterära författaren Mikko Pelttari på Gårdsbacka bibliotek, med vilka klimatläskunnighet och hantering av ekokrisen i media diskuteras.
I mars fortsätter turnén på Viks bibliotek, då Juha Kauppinen står i tur den 8 mars. Hans senaste bok, Heräämisiä – kuinka minusta tuli luonnonsuojelija, publicerades i september 2021. Elina Innanen och Suvi Auvinen, som skrivit Lapsiperheen vegaanikeittokirja, besöker Tölö bibliotek den 16 mars. Den 24 mars är klimatgästen på Bocksbacka bibliotek författaren Emma Puikkonen, och den 31 mars är gästen på Åggelby bibliotek författaren och journalisten Risto Isomäki, som är Finlands ledande expert på miljöhot.
Besöken i april inleds den 6 april på Nordsjö bibliotek. Klimatgästerna där är docent Panu Pihkala, som är en ledande expert på tvärvetenskaplig forskning kring miljöångest, och psykologie doktor Kia Aarnio, som är en författare av facklitteratur och läroböcker och klimataktivist. Richardsgatans bibliotek besöks den 21 april av miljöaktivisten, naturvårdaren och entreprenören Saara Kankaanrinta, vars bok Luonnollisia ajatuksia, skriven tillsammans med Ilkka Herlin, publicerades hösten 2021. Den 26 april träffas meteorologen Kerttu Kotakorpi på Östra centrums bibliotek. Hennes bok Suomen luonto 2100, som publicerades våren 2021 och är baserat på de senaste forskningsdata, är en vision av Finlands framtid, som är mycket annorlunda i klimat än den är idag.
Vi kommer att ha några besök även i maj. På Richardsgatans bibliotek står den 5.5 experten inom ansvarsfull klädindustri Anniina Nurmi i tur. Tölö bibliotek besöks den 10 maj av Teppo Eskelinen, Toni Ruuska och Maija Li Raudaskoski, som är med i boken Viimeinen siirto redigerad av Teemu Vaarakallio.
Turnén startar som distansevenemang
På grund av coronaläget genomförs åtminstone besöken i början av turnén som distansbesök och streamas på bibliotekets Facebook-sida på facebook.com/kirjastohelsinki. De streamade inspelningarna av besöken kan ses på den aktuella Facebook-sidan i två veckor efter besöken. Om situationen kring coronaviruset gör det möjligt att anordna evenemang är allmänheten också välkommen att följa diskussionerna på biblioteken.
Turnén Ilmastovieraat kompletteras och utöver biblioteken i Helsingfors ska besök arrangeras även på biblioteken i Esbo och Vanda. Det uppdaterade turnéprogrammet finns till påseende på adressen helmet.fi/ilmastovieraat. Evenemangsannonsen anger om det är ett distansevenemang eller om diskussionen kan följas på plats.
Bibliotek erbjuder inte bara information utan även handlingar
Under våren 2021 diskuterades klimatförändringen och förlusten av biologisk mångfald i tiotals klimatbokcirklar på biblioteken. I vår diskuteras alltså dagens mest brännande frågor med författare, skribenter och aktivister i serien Ilmastovieraat (Klimatgäster). På flera bibliotek i Helsingfors har man skapat ekohyllor där man har samlat en mängd både fack- och skönlitteratur om miljö och klimat för utlåning. Dessutom har noggrant utvalda verk som kombinerar hopp och handling samlats i Toivon kirjahylly.
”Biblioteket erbjuder en hel del information, men nu är det dags att erbjuda även handlingar. Genom att bjuda in klimatgäster till bibliotek vill vi stödja aktivt medborgarskap och inspirera människor att vidta åtgärder för att tygla klimatförändringen. Litteratur, ett öppet utrymme och diskussion – det är något av det bästa biblioteken kan erbjuda i kampen mot klimatförändringen och förlusten av biologisk mångfald”, säger biblioteksfunktionär Liisa Uimonen och bibliotekarie Johanna Juvonen från Helsingfors stadsbibliotek, som är bakom Klimatgästerna-turnén.
Hela turnéns program: helmet.fi/ilmastovieraat (på finska)
Nyckelord
Kontakter
Mer information
Bibliotekarie Johanna Juvonen
johanna.a.juvonen@hel.fi, 040 3528241
Biblioteksfunktionär Liisa Uimonen
liisa.uimonen@hel.fi
Kommunikationsexpert Soila Leppäkangas
soila.leppakangas@hel.fi, 040 124 6711
Bilder

Länkar
Om
Helsingfors är en spännande och tilltalande stad med ett rikt utbud av aktiviteter och möjligheter till deltagande. Årligen förser kultur- och fritidssektorn stadens invånare och turister med över 20 miljoner upplevelser – konst, evenemang, kurser, fritidsaktiviteter, lokaler, friluftsområden och idrottstjänster samt stöd för kulturlivet och medborgarverksamheten.
Kultur- och fritidssektorn består av fem servicehelheter: bibliotek, kultur, idrott, ungdom och förvaltning. Sektorns 1800 anställda upprätthåller och bidrar till helsingforsarnas möjligheter till ett gott liv och ett aktivt medborgarskap. I Helsingfors är det enkelt och lockande att ge sig ut. Varenda dag.
Följ Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala
Klubbmusik, färgbad och utomhusbio – Helsingfors stad bjuder på ett mångsidigt och avgiftsfritt program under Konstens natt13.8.2026 14:38:53 EEST | Pressmeddelande
På Konstens natt torsdagen den 20 augusti fylls Helsingfors kulturcentrum, museer, bibliotek och ungdomslokaler av inspirerande evenemang och upplevelser. På programmet finns bland annat konserter, föreställningar, litteratur och diskussioner runt om i staden från morgon till sen kväll.
Klubimusiikkia, värikylpyjä ja ulkoilmaleffoja – Helsingin kaupunki tarjoaa Taiteiden yönä monipuolista maksutonta ohjelmaa13.8.2026 14:36:46 EEST | Tiedote
Helsingin kulttuurikeskukset, museot, kirjastot ja nuorisotilat täyttyvät Taiteiden yönä torstaina 20.8. kiinnostavista tapahtumista ja elämyksistä. Luvassa on muun muassa konsertteja, esityksiä, kirjallisuutta ja keskusteluja ympäri kaupunkia aamusta aina myöhäiseen iltaan saakka.
Viikin kirjaston korjaustyöt alkavat vesivahingon jälkeen – avautumisajankohta ei vielä tiedossa13.8.2026 07:30:00 EEST | Tiedote
Viikin kirjasto Helsingissä on toistaiseksi suljettuna vesivahingon vuoksi. Kirjastossa tapahtui laaja vesivahinko, kun sadevesiviemärin putken liitos petti rankkasateen aikana lauantaina 4. heinäkuuta ja iso määrä vettä pääsi sisälle rakennukseen. Vesi kasteli muun muassa kirjaston lattian ja osan seinistä ensimmäisessä kerroksessa sekä kellarikerroksessa.
Renoveringen av Viks bibliotek efter vattenskadan inleds – öppningstidpunkten är ännu inte känd13.8.2026 07:29:00 EEST | Pressmeddelande
Viks bibliotek i Helsingfors är stängt tills vidare på grund av en vattenskada. En omfattande vattenskada uppstod i biblioteket då en fog vid ett regnvattenavloppsrör brast under ett kraftigt regn lördagen den 4 juli, och en stor mängd vatten läckte in i byggnaden. Bland annat bibliotekets golv och en del av väggarna på första våningen och i källarvåningen blev våta.
Rekordpublik på utställningen Helsinki by Night i Villa Hagasund12.8.2026 09:07:38 EEST | Pressmeddelande
Över 75 000 besökare har redan sett Stefan Bremers fotoutställning Helsinki by Night i Villa Hagasund. Den mycket populära utställningen är öppen fram till slutet av augusti. Till publikframgången väntas också utställningen om den finländska punkens 50-åriga historia bidra som öppnar i oktober.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

