Pakistanissa Facebookissa voidaan rakentaa sukupuoli-identiteettejä
20.6.2022 10:48:12 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
MA Rauha Salam tarkastelee väitöksessään sitä, miten nuoret, keskiluokkaiset pakistanilaisnaiset ja -miehet käyttävät visuaalisia ja kielellisiä resursseja rakentaessaan sukupuoli-identiteettejään Facebook-postauksissaan.
Erityisenä tutkimuskohteena on se, miten pakistanilaisnaisten ja – miesten tavat esittää sukupuolta Facebook-postauksissa noudattavat ja toisaalta haastavat vallitsevia kielellisiä ja sosiokulttuurisia normeja sekä Pakistanissa vallitsevia sukupuolistereotypioita.
Lisäksi Salam tutki, millaisilla tavoilla Facebook mahdollistaa ja rajoittaa sukupuoli-identiteettien rakentumista. Tutkimuksen tulokset osoittivat viestinnän monitahoisuuden. Yhtäältä Facebookista on tullut paikka, jossa sukupuolinormeja vahvistetaan. Toisaalta se osoittautui voimaannuttavaksi aiemmin marginaalisoiduille ryhmille kuten väkivallan kohteeksi joutuneille naisille ja LGBT-yhteisöille: se tarjoaa tilan, jossa vastustaa vallitsevia hegemonisia diskursseja.
Nämä tulokset vahvistavat aiempia tutkimuksia, joiden mukaan sosiaalisessa mediassa voidaan sekä vahvistaa että haastaa yhteiskunnassa vallitsevia sukupuolieroja.
MA Rauha Salamin englannin kielen väitöskirjan "Constructing Gender Identities Multimodally: Young, middle-class Pakistanis on Facebook" tarkastustilaisuus pidetään 21.6.2022 alkaen klo 12.00 Seminaarinmäellä salissa S 212. Vastaväittäjänä professori Shaila Sultana (University of Dhaka, Bangladesh) ja kustoksena yliopistotutkija Saara Jäntti (Jyväskylän yliopisto). Väitöstilaisuuden kieli on englanti.
Tilaisuutta voi seurata myös etänä: http://r.jyu.fi/vaitostilaisuus-rauha-salam
Kustoksen puhelinnumero, johon etäyleisö voi tilaisuuden lopussa esittää mahdolliset kysymyksensä, on +358408053180
Julkaisun tiedot:
Constructing Gender Identities Multimodally: Young, middle-class Pakistanis on Facebook, Jyväskylä: University of Jyväskylä, 2022, 105 p. (JYU Dissertations ISSN 2489-9003; 537)
ISBN 978-951-39-9325-2
Linkki julkaisuun: http://urn.fi/URN:ISBN:978-951-39-9325-2
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anitta KananenViestinnän asiantuntija
Puh:+358 40 8461395anitta.kananen@jyu.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Tyypin 2 diabeteksen verensokeritasapainoa voi parantaa lihasaktivoinnilla jopa istuen13.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
TtM Suvi Lambergin väitöstutkimus osoittaa, että pitkäaikaisen istumisen keskeyttäminen dynaamisella lihastyöllä — tapahtuipa se istuen tai pystyasennossa — vähentää aterianjälkeisiä glukoosi- ja insuliinivasteita noin 22 %. Suurin vaikutus havaittiin etureiden lihasten aktivoinnilla.
Tutustu maailmankaikkeuden alkuperään – fysiikkanäyttely avautuu Ruusupuiston aukiolla12.5.2026 08:05:00 EEST | Tiedote
Kansainvälinen valokuvanäyttely, joka kuvaa maailmankaikkeuden alkuperää ja ihmiskunnan paikkaa siinä, on nähtävissä Jyväskylän yliopiston Ruusupuisto-rakennuksen edustalla 18.5.-8.6.2026.
Vaihdevuodet muuttavat naisen elimistöä – arjen valinnoilla on merkitystä terveyden kannalta12.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Vaihdevuosien aikana naisen elimistössä tapahtuu merkittäviä biologisia muutoksia, jotka vaikuttavat aineenvaihduntaan ja kehonkoostumukseen. Jyväskylän yliopiston tuore väitöstutkimus osoittaa, että terveelliset elämäntavat, erityisesti säännöllinen ruokarytmi ja liikkuminen voivat lieventää näitä muutoksia ja tukea aineenvaihduntaterveyttä.
Väitös: Ikääntyvien sairaanhoitajien työurat rakentuvat monen tekijän yhteisvaikutuksesta11.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
FM Sirpa Koponen tarkastelee Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun johtamisen väitöstutkimuksessaan, miten ikääntyvät sairaanhoitajat rakentavat työuriensa loppuvaihetta ja pohtivat työssä jatkamista suhteessa eläköitymiseen. Tutkimuksen mukaan työssä jatkaminen ei riipu yhdestä tekijästä, vaan muodostuu työn merkityksellisyyden, työkyvyn, johtamisen ja työolojen yhteisvaikutuksesta.
Väitös: Kohti tarkempaa ympäristöennustamista – tutkimus tuo esiin ilmansaasteiden ja sään taustalla vaikuttavat rakenteet11.5.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopistossa tehdyssä tuoreessa väitöskirjatutkimuksessa on kehitetty uusia tilastollisia menetelmiä, joiden avulla voidaan tunnistaa monimutkaisten ympäristöaineistojen taustalla vaikuttavia ilmiöitä ja parantaa ennusteiden tarkkuutta. Menetelmät tarjoavat uusia keinoja ympäristödatan analysointiin ja päätöksenteon tueksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
