Bazar Kustannus

Palkittu taloustieteilijä pohtii uutuuskirjassaan elintasomme kasvua ja eriarvoisuuden juuria

Jaa
Israelilaisekonomisti Oded Galor tarkastelee tietokirjassaan Ihmiskunnan nousu sitä, miten ihminen onnistui saavuttamaan ennennäkemättömän elintason ja miksi vauraus on jakautunut maapallolla niin epätasaisesti.

Vuosituhansien ajan ihmiskunta lisääntyi, levittäytyi uusille elinalueille ja pyrki parantamaan elinolosuhteitaan mutta pitkällä tähtäimellä epäonnistui pyrkimyksessään. Teknologisesta kehityksestä huolimatta väestönkasvu piti huolen siitä, ettei ruokaa riittänyt aiempaa enempää. Ihmiskunta ponnisteli köyhyysansassa.

1700-luvun loppupuolella tilanne alkoi muuttua. Teollistumisen myötä Länsi-Euroopassa elintaso alkoi nousta väestönkasvusta huolimatta. Ihmiskunnan nousussa yhtenä aikamme kiinnostavimpana ajattelijana pidetty taloustieteilijä Oded Galor esittää syitä, jotka tähän vaikuttivat. Teoksessaan Galor pohtii myös sitä, miksi hyvinvointi on jakautunut maapallolla epätasaisesti ja mikseivät länsimaailman kehitysaputoimet useinkaan tuota haluttua lopputulosta.

Etsiessään vastauksia ihmiskunnan nousun ja epätasa-arvon kysymyksiin Galor yhdistää kirjassaan taloustiedettä, historiaa, arkeologiaa, antropologiaa, matematiikkaa ja luonnontieteitä. Tuloksena on silmiä avaava lukuelämys.

Oded Galor on israelilaissyntyinen taloustieteilijä, joka työskentelee tällä hetkellä Brown-yliopistossa Yhdysvalloissa. Hän on aiemmin toiminut Tel-Avivin yliopistossa ja Heprealaisessa yliopistossa.

Galor kuuluu Euroopan Akatemiaan, ja hän on voittanut monia tiedepalkintoja. Häntä on usein verrattu Charles Darwinin ja Albert Einsteinin kaltaisiin tieteellisen ajattelun pioneereihin, ja Frankfurter Allgemeine on listannut hänet viiden todennäköisimmän taloustieteen Nobel-palkinnon saajaksi. Ihmiskunnan nousu on hänen ensimmäinen populaaritietokirjansa.

Oded Galor: Ihmiskunnan nousu Vaurauden ja eriarvoisuuden juuret
Alkuteos The Journey of Humanity | Suomentanut Tero Valkonen
352 sivua | Saatavana painettuna, e- ja äänikirjana

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Lataa
Oded Galor, (kuva: Peter Goldberg)
Oded Galor, (kuva: Peter Goldberg)
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Bazar Kustannus
Bazar Kustannus
Lönnrotinkatu 18
00120 Helsinki

http://www.bazarkustannus.fi

Bazar ­– Parasta lukemista

Bazar Kustannus on vuonna 2002 perustettu yleiskustantamo, joka on osa Werner Söderström Osakeyhtiötä. Bazar julkaisee vuosittain noin 70 uutta kotimaista ja käännettyä kauno- ja tietokirjaa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Bazar Kustannus

Matti Laineen Kovaset-trillerisarjasta tv-sarja – optio myyty Yellow Film & TV:lle28.5.2025 12:49:03 EEST | Tiedote

Pitkän uran dekkaristina ja käsikirjoittajana tehneen Matti Laineen trilleri Isänsä tytär (Bazar Kustannus) ilmestyi helmikuussa 2025 ja nousi nopeasti myyntilistojen kärkeen sekä suomalaisten rikoskirjallisuuden ystävien suosikiksi. Teos aloittaa kolmiosaisen Kovaset-sarjan, josta suunnitellaan nyt kansainvälistä televisiosarjaa. Yellow Film & TV Oy on ostanut koko sarjan tv-optio-oikeudet, ja suunnitteilla on laadukas kansainvälisenä yhteistuotantona toteutettava rikossarja, joka ammentaa Matti Laineen tiivistunnelmaisista ja ajankohtaisista rikosromaaneista.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye