Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde

Palveluntuottaja, tule mukaan ideoimaan maailman älykkäintä sairaalaa

Jaa
Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri järjestää markkinavuoropuhelun OYS 2030 -uudistamisohjelman 2. vaiheen toteutuksesta.

Tilaisuuden tavoitteena on kartoittaa markkinoita, hakea ideoita ja tietoa rakennushankkeen toteutukseen sekä keskustella toteutusmuodoista ja -tavoista yhdessä palveluntarjoajien kanssa.

Uudistamisohjelman toinen vaihe kattaa OYS:n uuden sairaalan C-talon toteuttamisen. Hankkeen laajuus on noin 80 000 brm2, minkä lisäksi rakennetaan maanalaista paikoitusta. Rakentaminen ajoittuu vuosille 2021–2028. Hankkeen lopullinen laajuus ja sisältö tarkennetaan varsinaisessa hankintailmoituksessa.

Ennakkoilmoitus 2. vaiheen toteuttajahankinnasta ja kutsu markkinavuoropuheluun on julkaistu HILMA:ssa 18.1.2020:

https://www.hankintailmoitukset.fi/fi/public/procurement/29289/notice/36427/overview

Markkinavuoropuhelu järjestetään maanantaina 10.2.2020 kello 14–16 OYS TestLabin tiloissa, osoitteessa Leivonkaari L3, sisäänkäynti A5:5, 1. kerros.

Yhteyshenkilöt

Kari-Pekka Tampio, ohjelmajohtaja, OYS 2030 -uudistamisohjelma, PPSHP, p. 040 151 4005, kari-pekka.tampio(at)ppshp.fi


Soile Juusola, projekti-insinööri (hankinnat), OYS 2030 -uudistamisohjelma, PPSHP,
p. 040 179 7948, soile.juusola(at)ppshp.fi

Tietoja julkaisijasta

Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
PL 10
90029 POHDE

https://www.pohde.fi

Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta 1.1.2023 alkaen. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.

Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue on yhdistänyt 30 kunnan sosiaali- ja terveydenhuollon, kolme sairaalaa ja kaksi pelastuslaitosta. Oulun yliopistollinen sairaala OYS on yksi Suomen viidestä yliopistollisesta sairaalasta, ja se vastaa lähes puolen miljoonan suomalaisen erikoissairaanhoidon palveluista. Tavoitteemme on vuoteen 2030 mennessä rakentaa maailman älykkäin sairaala.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde

Ajanvaraus syksyn 2025 influenssa- ja koronarokotuksiin alkaa12.9.2025 08:04:07 EEST | Tiedote

Influenssa- ja koronarokotukset alkavat Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella Pohteella ikäryhmittäin loka-marraskuussa 2025. Aika rokotukseen varataan verkossa tai puhelimella. Joillakin paikkakunnilla rokotuksia järjestetään myös ilman ajanvarausta. Paikkakuntakohtaiset rokotustiedot on julkaistu Pohteen verkkosivulle Influenssa- ja koronarokotus. Samalla rokotuskerralla saa influenssarokotteen ja koronarokotteen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye