Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton puheenjohtajaksi valittiin Lasse Aho
30.11.2020 14:54:28 EET | Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto r.y. | Tiedote
Suomalainen panimoala haluaa vahvistaa jatkossakin asemaansa kotimaisena ja vastuullisena elintarviketeollisuuden toimijana. Liiton jäsenyritysten valmistuksesta on jo lähes puolet alkoholittomia juomia, joiden osuus markkinoilla kasvaa vahvasti.
”Toimialan muodostama koko arvoketju luo työpaikkoja 24 000 suomalaiselle. Erityisesti koronapandemian luoman epävarmuuden aikana työllistämiskyvyn merkitys kasvaa ja korostuu entisestään. Päätettäessä työllisyyttä tukevista toimista ja niihin vaikuttavista veroratkaisuista on huomioitava toimialamme merkitys ja mahdollisuudet luoda työpaikkoja”, puheenjohtaja Lasse Aho linjaa.
Hallituksen lupaamia elvytystoimia kohdistettava kaikkiin toimialoihin
Panimoala toivoo päätöksentekijöiltä alan arvostusta ja toimintaedellytysten vahvistamista.
”Tässä haastavassa tilanteessa alkoholiveron nosto ei ole elvyttävää politiikkaa. Myös panimoteollisuuden ja palvelusektorin tarpeet on huomioitava osana laajamittaisia yhteiskunnallisia elvytystoimia”, sanoo Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton toimitusjohtaja Tuula Loikkanen.
Panimoteollisuuden yritykset noudattavat vahvaa yritys- ja yhteiskuntavastuuta. Kotimaisen valmistuksen osuus on poikkeuksellisen korkea.
”Lisäksi yritykset tuntevat vastuunsa ympäristöasioissa. Toimiala käyttää pääasiassa Suomessa valmistettuja raaka-aineita ja pakkauksia, jotka kierrätetään uusiokäyttöön tehokkaasti. Suomalainen pullojen palautusjärjestelmä on myös kansainvälistä huipputasoa”, toteaa Lasse Aho, joka valittiin aiemmin syksyllä myös Euroopan panimoliiton Brewers of Europen puheenjohtajaksi.
Lisätietoja:
Puheenjohtaja, Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto
lasse.aho@olvi.fi, p. 0400 203 600
Toimitusjohtaja Tuula Loikkanen, Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto
tuula.loikkanen@panimoliitto.fi, p. 040 9220 750
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Essi Lindqvist
viestintäpäällikkö
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto ry on olutta, siideriä ja long drink -juomia sekä virvoitusjuomia ja kivennäisvesiä valmistavan kotimaisen elinkeinon edunvalvoja. Liitto edustaa yhtä maamme vanhimmista teollisuudenaloista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto r.y.
Brysselinkone aikoo kaventaa siideritarjontaa Pohjoismaissa – Panimoliitto vaatii tilaa markkinoiden monipuolisuudelle27.2.2026 08:15:00 EET | Tiedote
Euroopan komissio valmistelee parhaillaan siiderille EU-tason yhtenäismääritelmiä. Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto varoittaa, että suunnitellut tiukat mehupitoisuusrajat vääristäisivät kilpailua.
Alkoholittoman oluen suosio on edelleen nousussa – Panimo ja virvoitusjuomateollisuuden vuosi 202516.1.2026 08:15:00 EET | Tiedote
Vuosi 2025 oli panimoalan tuotteiden kysynnän osalta kasvun pysäyttänyt vuosi. Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton jäsenyritysten tuotteita myytiin yhteensä 846,1 miljoonaa litraa, mikä on lähes sama määrä kuin edellisvuonna (+0,045 %). Sen sijaan lainsäätäjä on pitänyt huolen siitä, että ala on vuonna 2026 turbulentimpi. Verot nousevat, alkoholilainsäädäntöä ollaan muuttamassa ja matkustajatuonti sekä verkkotilaukset ulkomailta kasvavat. Vuoden 2025 aikana juomakategorioiden väillä tapahtui muutoksia. Suurin voittaja oli alkoholiton olut, jonka myynti kasvoi peräti 10 prosenttia. (v.2025 9,3 milj.l) Suurin häviäjä oli alkoholillinen olut, jonka myynti laski 322,8 miljoonasta litrasta 313,4 miljoonaan litraan. Virvoitusjuomien ja vesien kysyntä jatkoi maltillista kasvuaan. Kehitys heijastelee laajempaa eurooppalaista trendiä, jossa kuluttajat suosivat yhä useammin alkoholittomia vaihtoehtoja. – Suomalaisen juomateollisuuden ja sen työpaikkojen näkökulmasta kulutustottumusten muut
Kantelu EU-komissiolle: Suomen alkoholilain valmistustaparajoite on kilpailuoikeudellinen markkinahäiriö14.1.2026 08:16:00 EET | Tiedote
Suomen alkoholilainsäädännössä kummitteleva valmistustaparajoite on vailla kansanterveydellisiä perusteita ja kilpailuoikeudellisesti kestämätön. Panimo- ja virvoitusjuomateollisuus on tehnyt asiasta kantelun Euroopan komissiolle, joka on pyytänyt valituksen käsittelyä varten lisäselvityksiä.
Suomen alkoholipolitiikka horjuu väärän tiedon varassa7.11.2025 09:48:00 EET | Uutinen
Uudet valtiovarainministeriöltä saadut luvut paljastavat, että matkustajatuonnin ja ulkomailta tehtyjen alkoholiverkko-ostojen määrä on moninkertainen aiempiin arvioihin nähden.
Suomalaisen juomateollisuuden tulevaisuus ratkaistaan nyt20.10.2025 09:22:00 EEST | Tiedote
Nyt käynnissä olevat lakimuutokset muuttavat merkittävästi suomalaisen juomateollisuuden toimintaympäristöä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
