Panimojuomien myynti väheni alkuvuonna poikkeustilasta huolimatta
Eniten notkahti siiderin myynti, lähes 9 prosenttia. Vain kivennäisvesiä myytiin alkuvuonna viimevuotista enemmän, kasvua oli 5,2 prosenttia. Myös alkoholittoman oluen suosio vahvistui 5,3 prosenttia.
Koronavirusepidemia vaikutti kotimaanmyyntiin tammi-maaliskuussa vielä vähän, sillä poikkeusolot otettiin käyttöön maaliskuun puolivälissä. Vaikka ravintolat suljettiin vasta kuun lopussa, myynti siirtyi anniskelupaikoista vähittäiskauppaan jo maaliskuussa.
-Vähittäiskauppojen panimotuotteiden myynnissä näkynyt kasvu voidaan näin ollen perustella pitkälti kulutuksen siirtymisellä ravintoloista ja laivoilta kauppoihin. Tilastojemme perusteella mietojen alkoholijuomien kulutus ei ole kasvanut siten kuin julkisessakin keskustelussa on aiheellisesti pelätty, sanoo Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton toimitusjohtaja Riikka Pakarinen.
Hän kuitenkin muistuttaa, että erityisesti poikkeustilassa vastuullinen ja kohtuullinen alkoholinkäyttö korostuu. Osalle alkoholiongelmasta kärsiville työ saattanut olla ainoa juomista rajoittava tekijä, joten lomautus tai etätyö voivat johtaa helpommin vastuuttomaan käyttöön.
-Tästä meidän jokaisen on kannettava huolta sekä uskaltaa tarvittaessa pyytää ja tarjota apua.
Poikkeustilassa alkoholin juominen on siirtynyt yhä enemmän koteihin. Erityisesti juominen lisääntyy perheissä, joissa sitä käytetään muutenkin runsaasti.
-Huoli on aiheellinen ja ymmärrettävä. Mutta ennemmin kun syytämme asiasta yksittäisiä tuotteita tai niiden saatavuutta, on tässäkin tilanteessa puututtava entistä tehokkaammin pahaa oloa aiheuttaviin juurisyihin. Ongelmien voittamiseksi on taattava riittävästi helposti saatavaa tukea ja palveluita niin yksittäiselle ihmiselle kuin tilanteesta kärsiville perheenjäsenille, Pakarinen muistuttaa.
Hallituksen on turvattava teollisuuden ja palvelualojen työpaikat
Erityisesti poikkeustilanteessa huolettavat ravintola-alan rajoitukset, jotka vaikuttavat myös panimoteollisuuteen.
-Yritysten on pysyttävä toimintakunnossa, jotta ne pystyvät työllistämään ja antamaan yhteiskunnallisen panoksensa. Panimo- ja virvoitusjuomateollisuus työllistää suoraan noin 2000 ja välillisesti 25 000 henkeä sekä tuottaa vuosittain valtiolle noin kaksi miljardia euroa verotuloja, Pakarinen sanoo.
Alkoholia sisältävien panimotuotteiden, erityisesti oluen, myynti on laskenut useita vuosia peräkkäin. Laskua selittää Suomen korkea alkoholivero. Esimerkiksi olutta verotetaan moninkertaisesti EU-maihin verrattuna, Viroon verrattuna vero on yli kaksinkertainen. Ero kuluttajahinnassa on kiihdyttänyt mietojen juomien matkustajatuontia.
-Tämä merkitsee, että alkoholiveron tuotoista jää saamatta satoja miljoonia euroja. Sen sijaan alkoholin yksilölle ja perheille aiheuttamien ongelmien hoito ja kustannukset jäävät Suomen valtion ja veronmaksajien kontolle. Selvää on, että tässä tilanteessa alkoholiveron korotukselle ei ole sijaa. Ja kun laivaliikenteen rajoitukset poistuvat, matkustajatuonnin kehitystä on seurattava erityisen tarkasti, Pakarinen vaatii.
KOTIMAANMYYNTI 1.1.2020−31.3.2020
Juoma 2020 2019 Muutos Muutos
milj. l milj. l milj.l %
Olut 73,2 74,9 -1,7 -2,3
Siideri 4,2 4,6 -0,4 -8,7
Long drink -juomat 9,0 9,0 0,0 0,0
Virvoitusjuomat 56,3 56,7 -0,4 -0,7
Kivennäisvedet 18,1 17,2 +0,9 +5,2
Kokonaismyynti 160,8 162,5 -1,7 -1,0
Lähde: Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto
Luvut perustuvat Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton jäsenyritysten Hartwallin, MHB Breweriesin, Momentin Groupin, Olvin, Red Bullin ja Sinebrychoffin myyntitilastoihin. Tilasto ei sisällä Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton ulkopuolisten toimijoiden myyntilukuja eikä panimotuotteiden tilastoimatonta yksityistuontia.
Lisätietoja:
Toimitusjohtaja Riikka Pakarinen, Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto riikka.pakarinen@panimoliitto.fi, p. 040 5800 833
Viestintäpäällikkö Essi Lindqvist, Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto
essi.lindqvist@panimoliitto.fi, p. 040 5651 835
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Essi Lindqvist
viestintäpäällikkö
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto ry on olutta, siideriä ja long drink -juomia sekä virvoitusjuomia ja kivennäisvesiä valmistavan kotimaisen elinkeinon edunvalvoja. Liitto edustaa yhtä maamme vanhimmista teollisuudenaloista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto r.y.
Panimo- ja virvoitusjuomateollisuuden vedenkäyttö on kansainvälisesti huipputasoa – uusi selvitys korostaa alueellisten ratkaisujen merkitystä vesipolitiikassa4.6.2025 08:10:00 EEST | Uutinen
Panimo- ja virvoitusjuomateollisuuden vesiselvitys tarkastelee suomalaisen kokonaisvesiresurssin tilaa, vedenkäyttöä yleisesti sekä toimialalla. Selvityksen on määrä tarjota pohja keskustelulle siitä, miten kansalliset erityispiirteet voidaan huomioida EU:n yhteisessä vesiin ja vesiresurssiin liittyvässä päätöksenteossa. Euroopan komissio on aloittanut työn unionin vesiresilienssin parantamiseksi. Komission strategia julkaistaan keskiviikkona 4.6.
Alkoholiveron kiristäminen kasvattaa alkoholin matkustajatuontia, veromenetykset mittavat jo nyt6.5.2025 06:00:00 EEST | Uutinen
Matkailu- ja Ravintolapalvelut MaRa, Palvelualojen ammattiliitto PAM, Panimoliitto ja Päivittäistavarakauppa arvioivat hallituksen puoliväliriihessä ilmoittaman alkoholiveron kiristämisen lisäävän alkoholin matkustajatuontia ulkomailta. Suomen valtiolle matkustajatuonnista aiheutuu jo nyt huomattavat veromenetykset.
Hyvästi hauska vappu – virvoitusjuomien veronkorotukset iskevät suoraan suomalaisten lompakoihin30.4.2025 05:30:00 EEST | Uutinen
Hallitus kaavailee veronkorotuksia, jotka toteutuessaan johtaisivat alkoholittomien vappujuomien selkeään kallistumiseen. Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton toimitusjohtaja Lasse Pipinen sanoo miljoonakorotusten olevan täysin suomalaisten todellisuudesta irrallaan ja kohtuuttomia suhteessa kuluttajien ostovoimaan.
KORJATTU: Oluiden, siidereiden ja lonkeroiden myynti laski ‒ vettä juotiin niidenkin edestä16.10.2024 07:52:17 EEST | Tiedote
Panimojuomia myytiin heinä-syyskuussa 2024 yhteensä 219,0 miljoonaa litraa. Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton jäsenyritysten oluen, siiderin, long drink -juomien, kivennäisvesien ja virvoitusjuomien kotimaanmyynti yhteensä kasvoi. Juomia myytiin 5,3 miljoonaa litraa eli 2,5 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin vastaavalla ajanjaksolla.
Oluiden, siidereiden ja lonkeroiden myynti laski ‒ vettä juotiin niidenkin edestä16.10.2024 06:05:00 EEST | Tiedote
Panimojuomia myytiin heinä-syyskuussa 2024 yhteensä 219,0 miljoonaa litraa. Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton jäsenyritysten oluen, siiderin, long drink -juomien, kivennäisvesien ja virvoitusjuomien kotimaanmyynti yhteensä kasvoi. Juomia myytiin 5,3 miljoonaa litraa eli 2,5 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin vastaavalla ajanjaksolla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme