Paratiisin tyttö on silmiä avaava tarina pakolaistytön hätkähdyttävästä tiestä itsenäiseksi suomalaiseksi naiseksi
25.5.2022 08:27:00 EEST | Like Kustannus | Tiedote

Nimco on lentokentällä pienten lastensa kanssa. Lapsia on kahdeksan ja Nimco on yksin. Kuinka hän selviää tästä matkasta, kuinka hän selviää elämästä ylipäänsä?
Väkevä teos Paratiisin tyttö kertoo Nimco Noorin huolettomasta lapsuudesta Mogadishussa, sodan syttymisestä ja elämästä maan sisäisenä pakolaisena, pakolaisleirillä ja paperittomana Nairobissa, pitkästä matkasta Suomeen ja avioerosta.
Nimcosta tuli yksinhuoltaja, kun vanhin lapsi oli 12 ja nuorin vielä vauva. Lasten kasvaessa Nimco sai mahdollisuuden opiskella ja pääsi mukaan työelämään. Nykyään Nimco toimii Helsingissä somalin ja uskonnon opettajana ja on tunnettu kirjailija kansainvälisessä somalialaisten yhteisössä. Kirjoittaminen on aina ollut tärkeä osa hänen elämäänsä. Hän on kirjoittanut lastenkirjoja sekä eronneiden naisten elämästä kertovan romaanin Garood & Godob Rageed.
Paratiisin tyttö on tabuja murtava elämäkerta, joka käsittelee ravistelevasti naisten oikeutta päättää omasta elämästään. Kirjaa avaa myös somalialaisen kulttuurin arkea ja monimuotoisuutta niin Suomessa kuin Somaliassakin.
Paratiisin tytön Nimco Noor on kirjoittanut yhdessä helsinkiläistyneen lappilaiskirjoittajan Maippi Luukisen kanssa.
Tervetuloa julkistamistilaisuuteen 13.6.
Toimittajat ovat tervetulleita kirjan julkistamistilaisuuteen tapaamaan kirjan tekijöitä. Tilaisuus järjestetään ma 13.6. klo 17 Pasilan kirjaston S-pointissa.
Tilaisuuden tarjoilun vuoksi osallistujia pyydetään ilmoittautumaan joko sähköpostilla 10.6. mennessä maippi.tapanainen@gmail.com tai puhelimella 0400 570028.
Paratiisin tyttö ilmestyy painettuna, e-kirjana sekä Irene Omwamin lukemana äänikirjana.
Pdf-vedokset ja tekijöiden haastattelupyynnöt: adele.couavoux@like.fi
Arvostelukappaleet: arvostelukappaleet@like.fi
Yhteyshenkilöt
Adèle CouavouxViestintäpäällikkö
Tietokirjat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Like Kustannus
Auschwitzin naisorkesterin tarina avaa uuden näkökulman keskitysleiritodellisuuteen22.1.2026 15:14:04 EET | Tiedote
Auschwitzin naisorkesteri perustettiin vuonna 1943 ja se toimi reilun vuoden verran. Orkesterin tehtävänä oli soittaa marssimusiikkia keskitysleirin portilla, kun vangit lähtivät aamulla töihin ja saapuivat sieltä illalla. Naiset soittivat myös yksityisesti korkea-arvoisille natseille. Orkesterissa soittaneet 50 naista olivat nuoria, suuri osa juuri ja juuri teinityttöjä. Orkesteri pelasti heidän henkensä, sillä he eivät joutuneet pakkotyöhön vaan olivat leirin parempiosaisia. Tästä syntyi konflikteja sekä orkesterin jäsenten välillä että muiden leirivankien kanssa. Osa tytöistä tuhosi soittimensa leiriltä vapauduttuaan eikä soittanut säveltäkään enää koskaan. Kirjassa on suuri määrä henkilöitä, mutta keskiöön nousee mm. orkesterin johtaja Alma Rosé. Hänet passitettiin aluksi "ihmiskoeosastolle" muka-lääketieteellisiin hedelmällisyyskokeisiin, mutta kun selvisi, että Rosé oli ”musiikkimaailman kuninkaallinen” eli ammattiviulisti, jonka eno oli itse säveltäjä Gustav Mahler, Rosésta teht
Karl Ove Knausgårdin Yökoulu on sysimusta kertomus ihmisen noususta ja tuhosta21.1.2026 14:15:00 EET | Tiedote
Omaelämäkerrallisella Taisteluni-romaanisarjalla maailmanmaineeseen nousseen Karl Ove Knausgårdin uusi romaani Yökoulu sukeltaa syvälle ihmisen ahneuteen. Se on kehutun Aamutähti-sarjan neljäs, itsenäinen osa. Ensimmäiseen osaan perustuva Morgonstjärnan – Aamutähti -ooppera saa maailmanensi-iltansa Kansallisoopperassa 30.1.2026.
Totuudenetsijän muotokuva – Maaliskuussa julkaistava Alkemisti avaa A.W. Yrjänän sisäisen kartaston21.1.2026 09:00:00 EET | Tiedote
A.W. Yrjänä, Alkemisti on katsaus sukupolvensa merkittävimpiin kuuluvan taiteilijan ajattelun ja olemisen syviin pohjavireisiin ja niiden taustalla vaikuttaviin salattuihin aatevirtauksiin. Kirjan on kirjoittanut Hippo Taatila ja se julkaistaan 6.3.2026.
Jeneva Rosen läpimurtoteos Täydellinen avioliitto on täydellinen lukukokemus psykologisten jännäreiden ystävälle16.1.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Täydellinen avioliitto – vai täydellinen murha? Jeneva Rosen vauhdikas ja vastustamaton bestseller-jännäri ilmestyy suomeksi 23.1.2026.
Sara Al Husainin romaani Kenelle maa kuuluu voitti Toisinkoinen-palkinnon8.12.2025 14:07:21 EET | Tiedote
Toisinkoinen-palkinto on myönnetty tänä vuonna Sara Al Husainin romaanille Kenelle maa kuuluu. Se on kertomus sodasta, ikuisesta pakenemisesta, kodittomuudesta ja toivon hauraista säikeistä. Al Husainin esikoisromaani Huono tyttö julkaistiin vuonna 2023, ja se voitti BookBeatin Vuoden tulokas -palkinnon ja oli ehdolla myös Helsingin Sanomien esikoiskirjapalkinnon ja Savonia-kirjallisuuspalkinnon saajaksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



