
Parkkisähkö Oy:n toimitusjohtajaksi Jari P. Ängeslevä

Sähköautojen latausjärjestelmiä kiinteistöihin toimittava Parkkisähkön liiketoiminnan keskiöön on noussut data ja sitä tukevien tietojärjestelmien käyttö.
”Jarilla on vahvoja näyttöjä digitalisoinnin johtamisesta ja kehittämisestä kotimaassa ja ulkomailla. Hän on erinomainen henkilö kasvattamaan Parkkisähkön uuteen kokoluokkaan”, sanoo Parkkisähkön hallituksen puheenjohtaja Ari Ingman.
Sähköautojen latausjärjestelmät ovat myös osa liikkumisen muuttumista hiilineutraaliin suuntaan, jossa digitaalisuus mahdollistaa parempaa asiakaskokemusta sekä tehostaa toimintaa.
”Latausinfrastruktuurin nopea rakentaminen taloyhtiöiden, ostoskeskusten ja yrityksien parkkihalleihin mahdollistaa sähköautoilun kasvattamisen sekä samanaikaisesti auttaa meitä ilmastomuutoksen torjumisessa”, sanoo Jari P. Ängeslevä.
”Parkkisähkö on latausteknologian edelläkävijä. Uskon, että Parkkisähkö pystyy edelleen kasvamaan selkeästi markkinoita nopeammin, kun asiakkaita palvellaan hyvin”, sanoo Ängeslevä.
Nykyinen toimitusjohtaja Kari Laine toimii Parkkisähkön Senior Advisorina vuoden 2021 loppuun
Parkkisähkö Oy on suomalainen sähköautojen latauspalveluja tarjoava yritys. Parkkisähkö on kehittänyt sähköautojen latausteknologiaa ja niihin liittyviä tietojärjestelmiä jo kuuden vuoden ajan. Parkkisähkö tarjoaa avaimet käteen -periaatteella sähköautojen latauksen kokonaisratkaisuja kiinteistöissä. Parkkisähkö toimittaa teknologiaa lisenssipartnereille ja latauslaitevalmistajille Suomessa ja ulkomailla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ari Ingman hallituksen puheenjohtaja p. 040 5026624 ari.ingman@parkkisahko.fi
Jari P. Ängeslevä, toimitusjohtaja 4.10. alkaen p. 050 559 6400 jari.angesleva@parkkisahko.fi
Ari IngmanHallituksen puheenjohtaja
Puh:+358 40 502 6624ingman.ari@gmail.comJari P. ÄngesleväParkkisähkö
Puh:+358 50 559 6400jari.angesleva@parkkisahko.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Parkkisähkö Oy
Parking Energy's new CEO Ville Sirén: Superior customer experience, property energy management and partnerships as enablers of continued faster-than-market growth10.10.2022 10:09:52 EEST | Press release
The Managing Director of Parking Energy Ltd., a Finnish pioneer in electric vehicle charging for properties, will change. The Board of Directors of Parking Energy Oy has appointed Ville Sirén as the new CEO as of 7.10.2022.
Parkkisähkö Oy:n uusi toimitusjohtaja Ville Sirén: Asiakaskokemus, kiinteistöjen energianhallinta ja kumppaniyhteistyö markkinoita nopeamman kasvun mahdollistajina10.10.2022 10:03:44 EEST | Tiedote
Kotimainen kiinteistöjen sähköautolatauksen pioneeri Parkkisähkö Oy:n toimitusjohtaja vaihtuu. Parkkisähkö Oy:n hallitus on nimittänyt uudeksi toimitusjohtajaksi Ville Sirénin 7.10.2022 alkaen.
Peab ja Parking Energy käynnistävät yhteistyön pääkaupunkiseudulla4.10.2022 09:00:00 EEST | Tiedote
Peab Oy ja Parking Energy (Parkkisähkö Oy) ovat allekirjoittaneet yhteistyö-sopimuksen, jonka puitteissa Peabin uudiskohteisiin suunnitellaan alusta alkaen Parkkisähkön latausratkaisu. Tähän mennessä useita Peabin uudiskohteita on jo toteutettu yhteistyössä pääkaupunkiseudulla mm. Tikkurilassa, Oulunkylässä ja Kruunuvuorenrannassa.
PARKKISÄHKÖN RAHOITUSKIERROS ON SAATU PÄÄTÖKSEEN, UUSI 2X22kW LATAUSLAITE ON KOHTA TOIMITUSVALMIS JA MARKKINOITA NOPEAMPI KASVU JATKUU26.8.2022 12:31:21 EEST | Tiedote
Parkkisähkön rahoituskierros on saatu menestyksekkäästi maaliin. Keräsimme sijoittajilta vuodessa noin 6 miljoonaa euroa markkinoita nopeamman kasvun toteuttamiseen. Järjestelyn jälkeen yrityksen omistusrakenne on selkiytynyt ja nyt kerätyn pääoman turvin Parkkisähkö pystyy toteuttamaan useita hankkeita, joilla yrityksen toimituskyky ja markkinoita nopeampi kasvu saadaan varmistettua myös jatkossa. UUSI 2x22kW LATAUSLAITE TULEE MARKKINOILLE SYYSKUUSSA Olemme kuunnelleet asiakkaitamme ja heidän tarpeitaan. Uusi 2x22kW laitteemme vastaa kaikkiin kiinteistölataustarpeisiin ja ottaa samalla huomioon myös lohkolämmitystarpeet niiden autoilijoiden osalta, jotka ovat vielä harkitsemassa hybridi- tai täyssähköauton hankintaa. 2-porttinen 22kW Type 2 sähköauton laturi käy suoraan Parkkisähkön pikaliittimeen, joten päivittäminen on helppoa jos olet jo Parkkisähkön asiakas. Laturissa on kaksi 3-vaiheista 22kW:n sähköauton latausyksikköä ja se on valittavissa joko Type 2:n kaapeleilla tai Type 2 p
PARKKISÄHKÖ KASVOI 213 PROSENTTIA ENSIMMÄISEN 4 KUUKAUDEN AIKANA, SELKEÄSTI MARKKINOIDEN KASVUA NOPEAMMIN9.5.2022 17:20:02 EEST | Uutinen
Sähköautojen myynnin kasvaessa latausvalmiuden, sekä latauslaitteiden kysyntä on siivittänyt kotimaisen Parkkisähkön kovaan kasvuun.