Pasi Laine Ilmarisen hallituksen puheenjohtajaksi
Laine seuraa tehtävässä Keskon pääjohtajaa Mikko Helanderia, joka jäi pois Ilmarisen hallituksesta vuoden vaihteessa. Laine on toiminut Ilmarisen hallituksessa vuodesta 2019.
Hallituksen ensimmäisenä varapuheenjohtajana jatkaa SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta ja toisena varapuheenjohtajana EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämies.
Hallituksen kokoonpano 1.1.2020 alkaen on:
Puheenjohtaja:
Pasi Laine, toimitusjohtaja, Valmet Oyj
Varapuheenjohtajat:
Jarkko Eloranta, puheenjohtaja, SAK ry
Jyri Häkämies, toimitusjohtaja, EK
Jäsenet:
Matti Harjuniemi, puheenjohtaja, Rakennusliitto ry
Tero Kiviniemi, toimitusjohtaja, Destia Group Oyj
Timo Kokkila, toimitusjohtaja, Pontos Oy
Leena Laitinen, toimitusjohtaja, Alko Oy
Katarina Murto, johtaja, edunvalvonta, STTK ry
Juho Nummela, toimitusjohtaja, Ponsse Oyj
Seppo Parvi, talousjohtaja, Stora Enso Oyj
Kristian Pullola, talous- ja rahoitusjohtaja, Nokia Oyj
Samu Salo, puheenjohtaja Insinööriliitto IL ry
Hallituksen puheenjohtajisto toimii nimitys- ja palkitsemisvaliokuntana. Tarkastus- ja riskienhallintavaliokuntaan valittiin Kristian Pullola (valiokunnan puheenjohtaja), Timo Kokkila, Katarina Murto ja Seppo Parvi.
Lue lisää: Ilmarisen hallitus
Lisätietoja:
- Leena Siirala, lakiasiainjohtaja p. 050 483 4263
- Liina Aulin, viestintä- ja yhteiskuntasuhdejohtaja p. 040 770 9400
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Ilmarinen on työeläkeyhtiö ihmistä varten. Huolehdimme 1,1 miljoonan ihmisen eläketurvasta ja pidennämme työuria, jotta jokainen voi suhtautua huomiseen luottavaisena ja toiveikkaana. Me teemme töitä tänään, jotta asiakkaittemme toimeentulo on turvattu huomenna. Näin varaudumme hyvään huomiseen. Eläkevastuiden katteena on yli 60 miljardin euron sijoitusvarallisuus.
Lisätietoja: www.ilmarinen.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ilmarinen
Ilmarisen suhdanneindeksi: kaksivuotinen laskukierre jatkuu – elpyminen vaatii lisää tekoja15.9.2025 10:55:46 EEST | Tiedote
Työntekijämäärä väheni elokuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä -1,8 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Suhdanneindeksi on nyt laskenut yli kahden vuoden ajan, mutta pieniä elpymisen merkkejä on näköpiirissä.
Annika Ekman on nimitetty Ilmarisen sijoitusjohtajaksi25.8.2025 13:24:27 EEST | Tiedote
Ilmarisen hallitus on nimittänyt KTM Annika Ekmanin uudeksi sijoitusjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi. Ekman on toiminut Ilmarisen osakejohtajana vuodesta 2015 lähtien. Ekman aloittaa uudessa tehtävässä 1.9.2025.
Ilmarisen suhdanneindeksi: kaksivuotinen laskukierre jatkuu – elpyminen vaatii lisäpotkua15.8.2025 08:28:31 EEST | Tiedote
Työntekijämäärä väheni heinäkuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä -2,3 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Suhdanneindeksi on nyt laskenut jo kahden vuoden ajan, eikä elpymisen merkit vieläkään ole riittäviä, vaikka teollisuudessa nähtiinkin pientä kasvua.
Avkastningen på Ilmarinens placeringar var 2,1 procent – solvensen stark och kostnadseffektiviteten på en god nivå14.8.2025 14:09:21 EEST | Tiedote
Ilmarinens placeringar genererade 2,1 procent i januari–juni, dvs. 1,3 miljarder euro. Investeringstillgångarna växte till 64,0 miljarder euro och solvenskapitalet till 14,0 miljarder euro. Kostnadseffektiviteten syns som förmånligare försäkringspremier för våra kunder.
Return on Ilmarinen’s investments was 2.1 per cent – solvency was strong and cost-effectiveness at a good level14.8.2025 14:06:44 EEST | Tiedote
The return on Ilmarinen’s investments was 2.1 per cent in January–June, or EUR 1.3 billion. Investment assets increased to EUR 64.0 billion and solvency capital to EUR 14.0 billion. This cost-effectiveness translates into lower premiums for clients.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme