PeeÄssän hallintoneuvosto ja hallitus vuonna 2023
Osuuskauppa PeeÄssän edustajisto on valinnut sääntömääräisessä syyskokouksessaan 22.11.2022 jäsenet hallintoneuvostoon. Osuuskaupan sääntöjen mukaan hallintoneuvostoon kuuluu 21 jäsentä, joista edustajisto valitsee 19 ja osuuskaupan henkilöstö 2 jäsentä.
Edustajisto valitsi syyskokouksessaan hallintoneuvostoon 1.1.2023 alkaen uusina jäseninä Jarmo Hännisen ja Marjo-Nina Mustosen. Erovuorossa olivat Anna-Maija Korhonen ja Aku Tuomainen.
PeeÄssän hallintoneuvosto vuodelle 2023:
- Back-Hytönen Minna, YTM, maatalousyrittäjä, Vesanto
- Eskelinen-Fingeroos Miia, office manager, Kuopio
- Hänninen Jarmo, MMM, agronomi, Rautalampi
- Keränen Hannu, nuorisotyönohjaaja, Sonkajärvi
- Kivi Ismo, proviisori, Varkaus
- Lamminaho Johanna, toimitusjohtaja, Siilinjärvi
- Linnanmäki Vesa, toimitusjohtaja, KM, Hiltulanlahti
- Lätti Jarno, asiakaspäällikkö, Iisalmi
- Mustonen Marjo-Nina, taidelasiyrittäjä, Leppävirta
- Pasanen Raija, rehtori, Lapinlahti
- Pitkänen Marjaana, yrittäjä, Siilinjärvi
- Pitkänen Pasi, luokanopettaja, Kaavi
- Raninen Ilkka, rehtori, Kuopio
- Saramäki Leila, KM, Kuopio
- Savolainen-Lipponen Teija, asiakaspäällikkö, toimintaterapeutti, Kuopio
- Soininen Auli, yrittäjä/toimitusjohtaja, Suonenjoki
- Tikkanen Sari, FM, lehtori, Kiuruvesi
- Turunen Sari, tapahtumatuotanto- ja hyvinvointiyrittäjä, Heinävesi
- Vidgren Mervi, FT, toimitusjohtaja/rehtori, Iisalmi (pj.)
ja henkilöstön edustajina ovat:
- Lyytikäinen Juha, marketpäällikkö, Kuopio
- Kiema Katja, pääluottamusmies, Kuopio
Osuuskauppa PeeÄssän hallintoneuvosto on 20.12.2022 kokouksessaan valinnut hallituksen vuodelle 2023. PeeÄssän hallitus jatkaa työtään tulevana vuonna entisellä kokoonpanolla.
PeeÄssän hallitus vuodelle 2023:
- Johanna Lehtonen, Sonkajärvi
- Antti Kettunen, Varkaus
- Arto Herranen, Siilinjärvi
- Lauri Kerman, Kuopio
Hallituksen puheenjohtajana toimii sääntöjen mukaisesti toimitusjohtaja Mikko Junttila. Hallituksen sihteerinä toimii PeeÄssän toimialajohtaja Ville Puustinen.
Hallintoneuvosto valitsee keskuudestaan kalenterivuodeksi kerrallaan puheenjohtajan ja vähintään yhden varapuheenjohtajan. Hallintoneuvoston puheenjohtajana jatkaa Mervi Vidgrén Iisalmesta. Hallintoneuvoston varapuheenjohtajaksi valittiin Johanna Lamminaho Siilinjärveltä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikko Junttilatoimitusjohtaja
Puh:044 719 7200mikko.junttila@sok.fiMervi VidgrénHallintoneuvoston puheenjohtaja
Puh:044 785 5001mervi.vidgren@savonia.fiTietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa PeeÄssä
PeeÄssän hotellinjohtaja Anna Hämäläisen vastuualue laajenee10.9.2025 13:38:19 EEST | Tiedote
Anna Hämäläinen on nimitetty Osuuskauppa PeeÄssän kaikkien kolmen hotellin johtajaksi 1.10.2025 alkaen.
Osuuskauppa PeeÄssä haluaa kehittää asiakasomistajien palveluita Inkilänmäellä9.9.2025 13:47:47 EEST | Tiedote
Osuuskauppa PeeÄssä ja Broman Yhtiöt Oy ovat tehneet aiesopimuksen Inkilänmäellä sijaitsevan kiinteistön omistusoikeuden ja tontin maavuokraoikeuden siirrosta Broman yhtiöiltä Osuuskauppa PeeÄssälle. Tontilla sijaitsee nykyisin Broman Yhtiöt Oy:n omistama liikerakennus, jossa aiemmin toimi Motonet-myymälä. Tarkoituksenamme on rakentaa tontille uusi noin 4 000 m²:n rakennus päivittäistavarakaupalle ja mahdollisesti muille alueen tarvitsemille palveluille. Toteutuessaan investointi tuo 20-30 uutta työpaikkaa ja parantaa Inkilänmäen ja Kuopion alueen asiakasomistajien palveluita merkittävästi. Lisäksi se työllistäisi rakennusaikana myös rakennusalaa, kertoo Osuuskauppa PeeÄssän toimialajohtaja Jouni Ruotsalainen. Kiinteistökaupan jatkotoimenpiteinä PeeÄssä neuvottelee kyseisen tontin ostosta Kuopion kaupungin kanssa.
S-kaupat: Tunnin pikatoimitukset alkavat Kuopiossa ja Varkaudessa8.9.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
PeeÄssä aloittaa tunnin pikatoimitukset S-marketeissa ja Saleissa Kuopiossa ja Varkaudessa syyskuussa
Kuopioon rakennetaan uusi Sale14.8.2025 12:37:30 EEST | Tiedote
Sale Puijonkuppeen rakentaminen aloitetaan loppuvuodesta 2025. Urakoitsijana toimii Skanska.
Osuuskauppa PeeÄssän myynti kasvoi – ennätysmäärä uusia nuoria asiakasomistajia8.8.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Alkuvuoden aikana PeeÄssän myynnissä on nähty vakaata kasvua. Uusien liittyneiden asiakasomistajien määrä ennätyksellisen korkealla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme