Petri Viertiö S-Pankin riskienhallintajohtajaksi
17.6.2019 13:00:00 EEST | S-Pankki Oyj | Tiedote
S-Pankki vahvistaa riippumattomia riskienhallinta- ja Compliance-toimintojaan entisestään nimittämällä toimintojen johtoon diplomi-insinööri Petri Viertiön. Viertiö siirtyy S-Pankkiin Nordean luottoriskistrategiasta vastaavan johtajan paikalta. Sitä ennen hän on työskennellyt muun muassa Danske Bankin ja Pohjola Pankin riskienhallintajohtajana.
”Minusta on hienoa päästä osaksi S-Pankin kasvutarinaa ja olen innoissani mahdollisuudesta tulla mukaan kehittämään entisestään suomalaisen pankin riskienhallinta- ja Compliance-toimintoja”, Viertiö kertoo.
Elokuun alussa S-Pankissa aloittavasta Petri Viertiöstä tulee myös S-Pankki-konsernin johtoryhmän jäsen ja hän raportoi toimitusjohtaja Pekka Ylihurulalle. Viertiöllä on vahvaa osaamista riskienhallinnan kokonaisuudesta. Lisäksi hänellä on viime vuosilta arvokasta kokemusta myös ilmastoriskien hallinnasta, joiden merkitys liiketoiminnassa tulee kasvamaan lähivuosina.
”Petri Viertiö kuuluu kiistatta finanssialan ykkösnimiin riskienhallinnassa ja olen iloinen, että saamme hänestä vahvistuksen johtoryhmäämme”, toimitusjohtaja Pekka Ylihurula sanoo.
Lakiasioista, Compliancesta ja riskienhallinnasta vastannut Jussi Sokka jatkaa lakiasioista ja hallinnosta vastaavana johtajana sekä S-Pankki-konsernin johtoryhmän jäsenenä.
”Liiketoiminnoista riippumattomien riskienhallinnan ja Compliancen eriyttäminen lakiasioista vahvistaa kaikkia toimintoja ja auttaa S-Pankkia vastaamaan muun muassa muuttuvan toimintaympäristön ja lisääntyvän sääntelyn mukanaan tuomiin haasteisiin”, Ylihurula kertoo.
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja: Pekka Ylihurula, toimitusjohtaja, S-Pankki, pekka.ylihurula@s-pankki.fi, p. 010 768 2100
Linkit
Tietoja julkaisijasta
S-Pankki on suomalainen pankki, joka haluaa mahdollistaa vähän rahakkaamman huomisen jokaiselle lompakon paksuudesta riippumatta. Meillä asiantuntemus tarkoittaa sekä talouden että ihmisen ymmärtämistä: osana S-ryhmää tunnemme 3,1 miljoonan asiakkaamme arjen. Uudistamme pankkialaa tarjoamalla ylivoimaista helppoutta ja hyötyä pankin ja kaupan palveluita yhdistämällä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj
S-Banken: Krisen i Mellanöstern skapade osäkerhet och förändrade placeringsvikterna14.4.2026 09:00:00 EEST | Pressmeddelande
Den tillspetsade geopolitiska situationen i Mellanöstern pressade de finansiella marknaderna i mars. USA:s och Israels attacker mot Iran ökade osäkerheten, drev upp energipriserna och urholkade avkastningen från årets början. S‑Banken bedömer dock att konflikten blir kortvarig och att den inte förväntas ha några betydande långsiktiga effekter på de grundläggande ekonomiska utsikterna.
S-Pankki: Lähi-idän kriisi kylvi epävarmuutta ja muutti sijoituspainoja14.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Lähi-idän kiristynyt geopoliittinen tilanne painoi rahoitusmarkkinoita maaliskuussa. Yhdysvaltojen ja Israelin iskut Iraniin lisäsivät epävarmuutta, nostivat energian hintoja ja kurittivat alkuvuoden tuottoja. S-Pankki arvioi konfliktin kuitenkin jäävän lyhytkestoiseksi, eikä sillä odoteta olevan pitkäaikaisia vaikutuksia talouden perusnäkymiin.
Tutkimus: remonttiaikeet jakautuvat – joka kolmas suomalainen jättää kodin kunnostamatta10.4.2026 08:15:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten remontointiaikeet jakautuvat selvästi: noin kolmannes suunnittelee remonttia vuoden sisällä, mutta yhtä moni ei aio käyttää siihen lainkaan rahaa. S-Pankin kyselyn mukaan erityisesti tulotaso ja asumismuoto vaikuttavat siihen, tartutaanko kodin kunnostukseen vai lykätäänkö sitä. Remontin viivästyminen voi kuitenkin kasvattaa kustannuksia myöhemmin.
S-Banken bedriver ett systematiskt och långsiktigt arbete med ansvarsfulla investeringar – fondernas årsberättelse och förmögenhetsförvaltningens hållbarhetsrapport 2025 har publicerats31.3.2026 13:00:00 EEST | Pressmeddelande
Antalet fonder som S-Banken förvaltar ökade till 42 under år 2025, och antalet fondandelsägare översteg 500 000. S-Banken fortsatte sitt hållbarhetsarbete både inom bolagspåverkan och klimatinsatser. Under året färdigställdes bland annat en klimatfärdplan för fastighetsförvaltningen.
S-Pankki tekee systemaattista ja pitkäjänteistä työtä vastuullisessa sijoittamisessa – rahastojen vuosikertomus ja varallisuudenhoitoliiketoiminnan vastuullisuusraportti vuodelta 2025 julkaistu31.3.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
S-Pankin hallinnoimien rahastojen määrä kasvoi vuoden 2025 aikana 42:een, ja rahastojen osuudenomistajien määrä ylitti 500 000. S-Pankki jatkoi vastuullisuustyötään niin yhtiövaikuttamisessa kuin ilmastotyössäkin. Vuoden aikana valmistui muun muassa kiinteistövarainhoidon ilmastotiekartta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
