Philip Teirs roman Jungfrustigen blir film
Romanen Jungfrustigen (2020), ska bli film och författaren har själv skrivit om manuset.
Hur kändes det att skriva om sin egna bok till film?
– Romanen är skriven på svenska, med har en del finskspråkiga romanfigurer. Den roligaste utmaningen var att fånga romanens "tvåspråkighet", och det blev till slut ett tvåspråkigt filmmanus med mycket dialog på finska, säger Teir.
Hur skiljer sig romanmanus från filmmanus?
– Jag tror att jag skriver mina romaner med ganska tydliga scener och en hel del dialog, så det var inte så annorlunda. Däremot ser det rent tekniskt väldigt annorlunda ut. Man ska vara väldigt tydlig och konkret med scenanvisningarna och skala bort allt onödigt.
Hur visste du vilka partier som ska lämnas bort och vilka som ska hållas kvar?
– Det blev mycket som fick klippas bort och några nya scener tillkom. Det viktigaste var att håll igång en rytm i berättandet.
Producent Minna Haapkylä på produktionsbolaget Rabbit Films berättar om varför hon blev intresserad av att göra Jungfrustigen till film.
– Jag tilltalades av kombinationen att romanen samtidigt är en romantisk skildring av en ny kärlek och en drabbande beskrivning av en skilsmässa. Ett stort element, nästan som en biperson är Helsingfors med sina härliga gator, regn, snöfall och skramlande spårvagnar.
– Det är lätt att identifiera sig med och beröras av bokens personer. Berättargreppet är medryckande och filmiskt och skapar bilder i läsarens huvud.
Hur blir en roman en bra film?
– Med ett bra manus! Och genom att lyckas överföra bokens stämning och essens till bilder, säger Haapkylä.
Slutligen ger vi ordet till Philip Teir som får drömma.
Om du skulle få välja bland alla skådespelare i världen – vem skulle du vilja att spelar huvudpersonen Richard?
– Kanske Paul Rudd? Eller helst någon yngre, gärna någon lika karismatisk som Jeremy Allen White från tv-serien The Bear.
Kontakter
Jonas SundströmMarknadsföringschef
Tel:0452347823jonas.sundstrom@sets.fiBilder
Om
Schildts & Söderströms har verkat för den finlandssvenska litteraturen sedan 1891.
Följ Schildts & Söderströms
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Schildts & Söderströms
Något lite större – poesi för 9–12-åringar av Hanna Lundström och Herta Donner12.9.2025 14:44:59 EEST | Pressmeddelande
Hur känns det att växa, förändras och hitta sig själv? I diktsamlingen Något lite större skriver poeten Hanna Lundström för barn i åldern 9–12 – en ålder där identiteten börjar formas och där poesin kan bli ett oväntat och kraftfullt bollplank. Illustrationerna är gjorda av konstnären Herta Donner med en sparsmakad och färgstark palett.
Lotta Ilona Häyrynen romandebuterar med brevroman om kvinnlig åtrå12.9.2025 14:05:44 EEST | Pressmeddelande
Opinions- och kulturskribenten Lotta Ilona Häyrynen gör en glödande litterär debut med brevromanen Jag vill inte tänka på döden men jag vill tänka på dig. Boken handlar om den trettioåriga kvinnan Laura som bollar mellan två män i ett försök att lappa ihop sig själv. Det är en roman om ensamhet, lust och den bedrägliga magin i att för en stund få vara den ideala kvinnan inför den manliga blicken.
Anu Kaaja: Rosetten – en roman om begär, konst och våra skuldbelagda njutningar11.9.2025 13:04:51 EEST | Pressmeddelande
Anu Kaaja är en av Nordens mest originella litterära röster. Hennes kritikerrosade roman Rusetti, som hyllats i Finland och nominerats till Nordiska rådets litteraturpris 2024, utkommer nu på svenska i översättning av Malin Kivelä under titeln Rosetten.
NR-nominerade Anu Kaaja: Våra njutningar bär på skuld11.9.2025 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
Anu Kaaja är en av den samtida litteraturens mest särpräglade röster. Nu utkommer hennes kritikerrosade roman Rusetti på svenska, i översättning av Malin Kivelä, under titeln Rosetten. Romanen är nominerad till Nordiska rådets litteraturpris 2024 och har tidigare varit finalist till Runebergspriset.
Karin Erlandsson utforskar människans längtan efter tro och mening5.9.2025 08:26:30 EEST | Pressmeddelande
Karin Erlandsson tar oss till en avsides by och en källa som sägs kunna hela sorg. Den klaraste källan i Ensligheten är en roman om tro, längtan och vårt behov av mening – och om vad som sker när det heliga blir en handelsvara.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum