Piirainen toppuuttelee kehysuskovaisia
29.4.2021 20:45:07 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

– Varautuminen ja suunnittelu luovat aina vakautta ja yksituumaisuutta, kun maata johdetaan viiden puolueen hallituksella. Etenkin koronapandemian aiheuttamassa kriisissä. Mutta miljoonan euron tarkkuudella tehtäviä kestävyysvajelaskelmia valtion taloudesta ja niiden alleviivaaminen ovat saaneet opposition suussa ja medianäkyvyydessä häiritsevän ylikorostetun aseman, mitä moni dramaturgian ammattilainenkin kadehtisi.
– Nyt syntynyt sopu jatkaa hyvällä, pääministeri Sanna Marinin hallituksen ohjelman viitoittamalla tiellä. Eriarvoisuuden kasvua vähennetään, työllisyyttä parannetaan, veroja ei koroteta, veropohjaa laajennetaan niihin Suomessa toimiviin yhteisöihin, jotka eivät maksa tai maksavat veroja hyvin vähän, asunto-osakeyhtiöissä asuvat pääsevät samalle viivalle vähennyksissä kuin omakotiasujat, luettelee kainuulainen Piirainen.
– Vastuunkantajana menosopeutustakin on tehtävä, mutta siinä ihmisten hyvinvointipalvelut, koulutus sekä lapset ja nuoret pidetään koskemattomina. Hallitusohjelman mukainen liikenteen korjausvelan lisärahoitus pysyy urallaan 300 miljoonaa euroa per vuosi hallituskauden loppuun, summaa valtionvarojen liikennejaoston jäsen Piirainen.
– Hyvä on myös turveyrittäjien 70 miljoonan euron tukipaketin aikaistus, mikä johtuu turpeen päästökauppahinnan ennustettua nopeammasta noususta ja turpeen käytön romahduksesta. Aikaikkunaa luodaan myös noin 80 pienelle, pääosin kunnalliselle lämpövoimalle, jotka eivät ole vielä elinkaarensa päässä. Niiden verovapaan polttoturpeen raja nostetaan 5000 MWh:sta 10 000 MWh:iin vuoteen 2026 asti ja 8 000 MWh:iin vuoteen 2029 asti, selvittää Piirainen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Raimo PiirainenKansanedustaja
Puh:050 512 1587Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Hallitus myöntää virheensä liian myöhään – hyvinvointialueet pakotettiin ensin rajuihin säästöihin, nyt annetaan lisäaikaa11.2.2026 15:28:12 EET | Tiedote
Orpon hallitus torjui pitkään vaatimukset lisäajan myöntämisestä hyvinvointialueille. Nyt sama hallitus on tuonut eduskuntaan esityksen, jolla alueille annetaan lisäaikaa vuoden 2027 tai 2028 loppuun saakka. SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaan mukaan lisäaika on välttämätön, mutta samalla se on hallitukselta myöhäinen tunnustus siitä, että alkuperäinen linja oli epärealistinen ja hyvinvointialueille vahingollinen.
SDP:n Aki Lindén: Lääkärille pääsy on hidastunut - THL:n tilastot osoittavat hallituksen vakavan virheen11.2.2026 15:22:07 EET | Tiedote
Suomalaisten pääsy lääkärin vastaanotolle ja etenkin lääkärin läsnävastaanotolle on THL:n tilastojen mukaan hidastunut, toteaa THL:n ylilääkäri Sara Launio Uutissuomalaisen haastattelussa (11.2.2026). SDP:n kansanedustaja, sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Aki Lindén pitää THL:n tilastojen suuntaa erittäin huolestuttavana, mutta ei yllättävänä.
SDP:n Werning jätti kirjallisen kysymyksen sähkön hintapiikeistä – hallitus ei ole toteuttanut lupaamaansa kapasiteettimekanismia11.2.2026 13:43:00 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Paula Werning on jättänyt kirjallisen kysymyksen ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multalalle sähkön rajujen hintapiikkien hillitsemisestä ja hallitusohjelmaan kirjatun kapasiteettimekanismin edistämisestä.
SDP:n Suhonen: Kun lapsi tarvitsee huostaanottoa tai kiireellistä sijoitusta, läheissijoituksen on oltava ensisijainen vaihtoehto10.2.2026 16:19:17 EET | Tiedote
Perhehoitoliitto ry tiedotti tänään (tiistaina 10.2.2026) lastensuojelusta, että Suomessa lastensuojelun sijaishuolto on huomattavasti laitospainotteisempaa kuin Ruotsissa ja Norjassa. Perhehoitoliiton mukaan lastensuojelun sijaishuollon laitos- ja perhehoidon kokonaiskustannukset ovat kasvaneet Suomessa jopa 75 prosenttia vuosina 2015–24. Vuonna 2024 ne olivat jo yhteensä 1,2 miljardia euroa.
SDP:n Saku Nikkanen jätti kirjallisen kysymyksen kiellettyjen elintarviketuotteiden maahantuonnista10.2.2026 15:15:50 EET | Tiedote
Afrikkalainen sikarutto (ASF) on vakava ja jatkuva uhka suomalaiselle sianlihantuotannolle, elintarviketeollisuudelle ja viennille. Euroopassa ASF on jo aiheuttanut toimialalle merkittäviä taloudellisia menetyksiä. Myös Suomen kannalta yksittäiset tautitapaukset strategisissa kohdissa voisivat johtaa tuotannon ja viennin keskeytyksiin sekä pitkään elpymiseen, toteaa SDP:n kansanedustaja Saku Nikkanen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
