Jyväskylän yliopisto

Pikkulasten digilaitteiden käyttöä tutkitaan Uudenmaan kunnissa

Jaa
Useat Uudenmaan kunnat ovat mukana tutkimuksessa, jossa selvitetään 2–6-vuotiaiden lasten digilaitteiden käyttöä. Iso joukko vanhempia saa varhaiskasvatuksen välityksellä kutsun vastata Jyväskylän yliopiston kyselyyn. Nettikyselyyn voi vastata 22.11. saakka.
Syntyjäänkö diginatiivi? -tutkimuksessa selvitetään, millä tavoin, mihin tarkoituksiin ja miten paljon lapset eri puolilla maata käyttävät digilaitteita. Kuva: Patricia Prude / Unslplash
Syntyjäänkö diginatiivi? -tutkimuksessa selvitetään, millä tavoin, mihin tarkoituksiin ja miten paljon lapset eri puolilla maata käyttävät digilaitteita. Kuva: Patricia Prude / Unslplash

Helsinki, Espoo, Vantaa, Kerava, Sipoo, Järvenpää, Tuusula, Hyvinkää, Kirkkonummi, Vihti, Porvoo, Lapinjärvi, Loviisa ja Hanko ovat mukana Syntyjäänkö diginatiivi? -tutkimuksessa. 

Syntyjäänkö diginatiivi? -tutkimuksessa selvitetään, millä tavoin, mihin tarkoituksiin ja miten paljon lapset eri puolilla maata käyttävät digilaitteita. Vanhemmat saavat kyselyssä muun muassa kertoa käsityksiään laitteiden käytön tärkeydestä sekä mahdollisista huolenaiheistaan. Tulokset auttavat tunnistamaan digilaitteiden käytön hyötyjä ja haittoja pikkulasten ja lapsiperheiden arjessa.

Aineistoa kerätään nyt toista kertaa samoissa kunnissa. Kyselyyn toivotaan vastaavan myös heidän, jotka vastasivat jo viime vuonna. Tänä vuonna erityisenä kiinnostuksen kohteena ovat korona-ajan mahdolliset vaikutukset digilaitteiden käyttötottumuksiin ja -tarkoituksiin. Lisäksi kyselyvastausten pohjalta vertaillaan digiarkea suomalais- ja aasialaisperheissä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

www.jyu.fi/sport/fi/tutkimus/hankkeet/syntyjaanko-diginatiivi


Tutkijatohtori Elina Hasanen, elina.hasanen@jyu.fi, +358 40 626 2184,
liikuntatieteellinen tiedekunta, Jyväskylän yliopisto

Kuvat

Syntyjäänkö diginatiivi? -tutkimuksessa selvitetään, millä tavoin, mihin tarkoituksiin ja miten paljon lapset eri puolilla maata käyttävät digilaitteita. Kuva: Patricia Prude / Unslplash
Syntyjäänkö diginatiivi? -tutkimuksessa selvitetään, millä tavoin, mihin tarkoituksiin ja miten paljon lapset eri puolilla maata käyttävät digilaitteita. Kuva: Patricia Prude / Unslplash
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Taiteen ja kulttuurin valtionavustusten leikkaukset uhkaavat toiminnan kehittämistä ja kansainvälistymistä, todetaan tuoreessa tutkimuksessa25.6.2025 12:05:37 EEST | Tiedote

Taiteen ja kulttuurin (harkinnanvaraisten) valtionavustusten leikkaukset koettelevat lähes kaikkia tukea saavia organisaatioita, erityisesti yhdistyksiä. Vaikka leikkaukset heikentävät perustoimintaa, ne rajoittavat ennen kaikkea toiminnan kehittämistä ja kansainvälistymistä, todetaan Jyväskylän yliopiston tuoreessa tutkimuksessa. Selvityksen tilasi opetus- ja kulttuuriministeriö.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye