Pirkanmaan kevättulvista tulossa paikoin keskimääräistä suurempia

Lunta on saatu tänä talvena runsaasti viime vuosiin verrattuna. Kevättulvat ovat tästä syystä keskimääräistä suurempia monilla säännöstelemättömillä järvillä ja joilla.
Pirkanmaan suurimpien säännösteltävien järvien talviaikaisilla juoksutuksilla on tehty tilaa sulamisvesille, mikä auttaa hillitsemään järvien rannoille aiheutuvia tulvia sekä alapuolisten vesistöjen tulvia.
Pohjois-Pirkanmaalla keskimääräistä suurempi lumikertymä
Sulaminen on lähtenyt jo käyntiin viimeaikaisten lämpimien päivien vuoksi. Etenkin yöpakkasten puuttuminen vauhdittaa sulamista. Toisaalta ennusteissa ei ole toistaiseksi vesisateita, jotka kiihdyttävät lumen sulamista.
Tulvien suuruuden näkökulmasta lumipatjan paksuudella ei ole merkitystä vaan oleellista on lumen paino, joka kuvastaa lumessa olevaa vesimäärää.
Näsijärven reitin pohjoisosassa lumikertymä on havaintojen mukaan jo yli 120 kilogrammaa neliömetriä kohti. Keskimäärin arvot ovat sadan kilon molemmin puolin. Nokian suunnalla viimeisimpien havaintojen perusteella lumenpaino on noin 75 kilogrammaa neliömetriä kohti ja etelämpänä Urjalassa 55 kilogrammaa neliömetriä kohti.
- Mitä etelämmäksi tullaan, sen pienempiä ovat lumikertymät. Maakunnan keskiosissa ollaan lähellä keskimääräisiä arvoja, kun taas eteläisissä osissa lunta on keskimääräistä vähemmän ajankohtaan nähden, toteaa vesitalousasiantuntija Niko Nurhonen Pirkanmaan ELY-keskuksesta.
Tulvahuippu odotettavissa vasta toukokuulle
Suurimpien säännöstelemättömien järvien vedenkorkeuden nousu tulee en-nusteen mukaan jatkumaan koko huhtikuun ajan. Vedenkorkeuden huippu on odotettavissa toukokuun alkupuolelle. Pienillä järvillä nousu pysähtyy aikaisemmin, ellei kevään mittaan tule vesisateita.
- Näillä näkymin Pirkanmaan kaksi suurinta säännöstelemätöntä järvialuetta, Iso-Tarjannevesi ja Iso-Längelmävesi, ovat toukokuun alussa lähellä keskimääräistä kevättulvakorkeutta. Maakunnan pohjoisosassa pienemmät järvet ovat nousemassa jonkin verran keskimääräistä kevättulvaa korkeammalle. Muualla noustaan joko keskimääräisiin tai hiukan keskimääräistä pienempiin arvoihin, selventää johtava vesitalousasiantuntija Diar Isid Pirkanmaan ELY-keskuksesta.
Ranta-asukkaat ehtivät vielä hyvin tarkistaa, ovatko veneet ja esimerkiksi talveksi maalle nostetut laiturit siirretty vahinkojen välttämiseksi syksyllä riittävän kauas rantaviivasta kevättulvan ja sen mahdollisesti liikuttamien jäämassojen ulottumattomiin.
Säännöstelyssä on varauduttu vedenkorkeutta laskemalla
Maakunnan suurimpien säännösteltävien järvien, Näsijärven, Pyhäjärven, Vanajaveden ja Kyrösjärven, vedenkorkeuksia on laskettu helmi-maaliskuun ajan kevättulviin varautumiseksi. Vedenkorkeuksia lasketaan juoksuttamalla voimalaitoksien ja säännöstelypatojen kautta vettä Kokemäenjokeen. Sulamisen myötä järviin virtaavan veden määrä kasvaa ja vedenkorkeudet lähtevät nousuun. Vedenkorkeuden kehittymistä voi seurata vesi.fi palvelussa.
Lue lisää:
- Vesi.fi palvelu
- Vesistöjen vedenkorkeudet Pirkanmaalla (ymparisto.fi)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
- johtava vesitalousasiantuntija Diar Isid, p. 0295 036 188
- vesitalousasiantuntija Niko Nurhonen, p. 0295 036 103
- vesitalousasiantuntija Sami Moilanen, p. 0295 036 358
Sähköpostit ovat muotoa etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
www.twitter.com/pirvesi (vesiasiat Pirkanmaalla)
www.twitter.com/pirkanmaanely (Pirkanmaan ELY-keskus)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Huolehdimme sujuvasta arjesta; teiden rakentamisesta ja niiden kunnosta, ympäristön tilasta ja suojelusta sekä yritysten tukemisesta. Maakunnan kehittäjänä ja rahoituksen myöntäjänä teemme ELY-keskuksessa päivittäin työtä kestävän tulevaisuuden ja Pirkanmaan parhaaksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan ELY-keskus
Sinilevät runsastuneet Pirkanmaan järvissä3.7.2025 09:23:22 EEST | Tiedote
Viikolla 27 Pirkanmaalla havaittiin sinilevää Tampereella, Kangasalla, Sastamalassa, Valkeakoskella, Pirkkalassa, Kihniössä sekä Nokialla. Tuuli kuljettaa levää avovesialueilta rannoille ja voi näin vaikuttaa kasvaneisiin levähavaintoihin.
Pirkanmaan päällystyskohteet viikolla 2730.6.2025 07:30:00 EEST | Tiedote
Viikolla 27 päällystetään Tampereella, Ylöjärvellä, Nokialla ja Akaassa.
Työllisyyskatsaus: Pitkäaikaistyöttömyys jatkoi toukokuussa kasvuaan Pirkanmaalla25.6.2025 08:05:00 EEST | Tiedote
Pirkanmaan työttömyystilanne on hivenen helpottunut huhtikuusta, mutta viime vuoteen verrattuna työttömyys on kasvanut yli 15 prosenttia. Pirkanmaan työttömyysaste oli toukokuussa 11,2 prosenttia.
Pirkanmaan päällystyskohteet viikolla 2623.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Viikolla 26 päällystetään Nokialla ja Pirkkalassa. Viimeistelytöitä tehdään Sastamalassa, Virroilla ja Kangasalla.
Leväseuranta: Juhannusviikolla sinilevää havaittiin viidessä järvessä19.6.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Juhannusviikolla, viikolla 25, Pirkanmaalla havaittiin sinilevää Kangasalla, Nokialla, Kihniössä, Sastamalassa sekä Hämeenkyrössä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme