Pirkanmaan pienvesien kesän inventoinnit ovat valmistuneet

Pirkanmaan ELY-keskus kartoitti kesä-lokakuun aikana Pirkanmaan pienvesien luonnontilaa, luontotyypille ominaista lajistoa ja ennallistamistarpeita.
Kohteita oli useasta Pirkanmaan kunnasta, painottuen pohjavesialueille. Kesän aikana kartoitettiin 17 puroa, 10 noroa ja 82 lähdettä, joka kattaa noin 20 kilometriä uomaa ja noin 40 hehtaaria lähteikköjä.
Pienvesillä ennallistamistarvetta
Kesän aikana kartoitetut kohteet olivat ympäristöltään, lajistoltaan ja luonnontilaltaan vaihtelevia. Suurimmalla osalla kohteista havaittiin jonkinlaista tarvetta ennallistamistoimille.
Kartoitusten perusteella havaittiin, että eniten purojen ja lähteiden luonnontilaan ovat vaikuttaneet metsänkäsittely ja ojitus. Ojitukset esimerkiksi kuivattavat pienvesiä, mutta toisaalta niiden mukana kulkeutuu myös pintavesiä pohjavesialueille.
Metsänkäsittely näkyi kohteilla muun muassa rehevöitymisenä ja lajiston muutoksina, jos suojavyöhyke oli riittämätön tarjoamaan purolle tai lähteikölle sen vaatimaa suojaa ja varjostusta.
Uusi huurresammallähde
Kartoitettujen kohteiden joukossa oli myös luonnontilaisia tai luonnontilaistumassa olevia pienvesiä. Esimerkiksi joillain kohteilla kaivetut metsäojat olivat alkaneet luonnollisesti umpeutua.
Kartoituksissa havaittiin myös uusia lähteikköjä. Yksi kartoitusten kohokohdista oli uuden huurresammallähteen löytyminen. Huurresammallähteitä esiintyy kalkkipitoisilla alueilla, ja niille yhteistä on huurresammallajien esiintyminen. Huurresammallähteet ovat Pirkanmaalla hyvin harvinainen luontotyyppi.
Pirkanmaan pienvesien kartoituksia jatketaan ensi kesänä.
Pienvesien ennallistaminen alkaa
Kartoitusten perusteella on valittu ennallistamiskohteita. Pienvesien ennallistamistoimien toteutus alkaa ensi vuonna. Ennallistamistoimien tavoitteena on saada elinympäristö takaisin luonnontilaiseksi esimerkiksi palauttamalla puron luontainen virtaus puusuisteiden avulla.
Ennallistamiset perustuvat vapaaehtoisuuteen. Toimia ei tehdä ilman maanomistajien suostumusta. Maanomistajiin ollaan henkilökohtaisesti yhteydessä. Ennallistamistoimista ei aiheudu maanomistajalle kustannuksia. Kaikista toimenpiteistä ja niiden toteutuksesta sovitaan yhdessä maanomistajan kanssa.
Ennallistamiset ovat osa Helmi-elinympäristöohjelma, jonka tavoitteena on Suomen luonnon monimuotoisuuden turvaaminen ja elinympäristöjen parantaminen.
Lue lisää:
- Helmi-ohjelma (ym.fi)
- Tiedote: Auta selvittämään Pirkanmaan lähteiden tila (elykeskus.fi)
- Pirkanmaan lähteiden havainnointilomake (ymparisto.fi)
- Helmi-ohjelman Pirkanmaan ELY-keskuksen sivut (ymparisto.fi)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Projektisuunnittelija Miia Mäkilouko, puh. 0295 036 183
Sähköpostiosoite on muotoa etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Huolehdimme sujuvasta arjesta; teiden rakentamisesta ja niiden kunnosta, ympäristön tilasta ja suojelusta sekä yritysten tukemisesta. Maakunnan kehittäjänä ja rahoituksen myöntäjänä teemme ELY-keskuksessa päivittäin työtä kestävän tulevaisuuden ja Pirkanmaan parhaaksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan ELY-keskus
Mäntykankaan tuulivoimahankkeen YVA-selostus on nyt nähtävillä8.5.2025 10:39:37 EEST | Tiedote
ABO Energy Oy suunnittelee Parkanoon ja Kurikkaan enintään kahdeksan tuulivoimalan kokoista Mäntykankaan tuulivoimahanketta. Yhtiö on toimittanut ympäristövaikutusten arviointiselostuksen Pirkanmaan ELY-keskukselle. Selostusvaiheessa hankkeelle tuli lisää toteutusvaihtoehtoja. Yleisötilaisuus hankkeesta järjestetään 20. toukokuuta Jalasjärvellä.
Vesitilanne nyt Pirkanmaalla: Vähälumisen talven jälkeen vedenpinnat ovat alhaalla ja kasvukauden vuoksi lasku jatkuu8.5.2025 09:03:19 EEST | Tiedote
Leuto talvi piti vedenpintoja tavallista korkeammalla. Talven jälkeen vedenkorkeudet ovat kuitenkin kääntyneet laskuun, ja myös kesälle ennustetaan tavanomaista alempia vedenkorkeuksia useille järville.
Lempäälässä juhlitaan kuntoporraskisan voittoa6.5.2025 16:54:35 EEST | Tiedote
Viime kesänä kisattiin Suomen kiivetyimpien EU:n maaseuturahoitusta saaneiden kuntoportaiden tittelistä. Ykkössijan valtakunnallisessa kisassa nappasi Hakkarin kuntoportaat, jossa vietetään kaikille avoimia voitonjuhlia 20.5.2025 klo 16.30 alkaen liikunnallisen ohjelman siivittämänä. Juhlapuheen pitää maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah.
Rantatunneliin puolivuotishuolto ja pesu – yösulkuja arkisin viikon ajan29.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Tampereen Rantatunnelissa tehdään yötyönä tunnelin puolivuotishuoltotöitä viikolla 19. Työt suoritetaan tunneliputki kerrallaan neljänä perättäisenä yönä maanantai-illasta varhaiseen perjantaiaamuun. Pirkanmaan ELY-keskus pesee ja puhdistaa silloin molemmat tunnelin perusteellisesti. Samanaikaisesti Fintraffic Tie Oy huoltaa ja testaa tunnelin teknisiä järjestelmiä. Töiden ajaksi ajoneuvoliikenne ohjataan varareitille.
Työllisyyskatsaus │ Pirkanmaan työttömistä 54 prosenttia oli rakennetyöttömiä maaliskuussa24.4.2025 08:11:30 EEST | Tiedote
Maaliskuun työllisyyskatsauksen mukaan työttömiä työnhakijoita oli Pirkanmaalla yhteensä 30 767 henkilöä, joka on 3 020 henkilöä enemmän kuin viime vuoden maaliskuussa. Pirkanmaan työttömyysaste oli 11,6 prosenttia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme