Pitkittynyt epävarmuus näkyy työttömyyden kehityksessä

Marraskuun lopussa Lapissa oli 10 820 työtöntä ja työttömien osuus työvoimasta 13,4 %. Työttömiä oli 160 enemmän kuin lokakuussa ja 2 660 eli kolmanneksen enemmän kuin vuotta aiemmin. Työttömien määrän kuukausikehitys oli heinäkuusta lokakuuhun tyypillisen kausivaihtelun mukainen (ks. kuvio). Marraskuussa työttömien määrä yleensä vähenee, mutta tänä vuonna työttömyys lisääntyi hieman kuukauden aikana. Lomautukset lisääntyivät ja muun työttömyyden osalta kausiluontoinen työttömyyden väheneminen jäi tämän vuoden marraskuussa pieneksi.
Tilanne vuodentakaiseen verrattuna synkin Pohjois- ja Tunturi-Lapissa
Koronaepidemian rajoitustoimien vaikutukset näkyvät seutukuntien ja kuntien työttömyyden kehityksessä. Vuodentakaiseen verrattuna työttömyys on lisääntynyt vähiten (13–18 %) Kemi-Tornion, Torniolaakson ja Itä-Lapin seutukunnissa. Pohjois-Lapissa työttömiä oli 73 %, Tunturi-Lapissa 66 % ja Rovaniemen seutukunnassa 40 % enemmän kuin vuotta aiemmin.
Tervolassa ja Savukoskella työttömiä oli vähemmän ja Posiolla sekä Ranualla vain 4 % enemmän kuin viime vuoden marraskuussa. Inarissa työttömiä oli peräti 90 %, Kittilässä 78 % ja Kolarissa 70 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Kaupunkikunnista työttömyys on lisääntynyt vuodentakaisesta eniten Rovaniemellä. Kemissä ja Torniossa työttömyyden määrän kasvu on ollut selvästi maltillisempaa.
Työvoiman kysyntä jatkui viime vuotta vaisumpana
Marraskuussa työ- ja elinkeinotoimistoon ilmoitettiin Lapissa 1 385 avointa työpaikkaa. Avoimeksi ilmoitettuja työpaikkoja oli lähes neljännes vähemmän kuin viime vuoden marraskuussa. Työpaikoista 1 130 oli yrityksissä ja joka toisen työn kesto oli yli vuoden. Työpaikkoja ilmoitettiin marraskuussa avoimeksi eniten myyntityöntekijöille, siivoojille, kiinteistönhuollon työntekijöille ja hoivapalvelun ja terveydenhuollon työntekijöille.
Epävarmuuden tilanne jatkuu
Epävarma tilanne jatkuu, joten lähikuukausien ja tulevan vuoden työttömyyden kehitystä on entistä vaikeampaa arvioida. Lapissa on kuluvan vuoden aikana tiiviissä verkostoyhteistyössä hahmotettu tilannekuvaa ja sen edellyttämiä toimenpiteitä. Vuoteen 2021 lähdetään erittäin haastavasta tilanteesta epävarmuustekijöineen, jotka voivat näkyä nopeina muutoksina työttömien määrässä. Matkustusrajoituksista johtuen matkailuelinkeinon tilanne jatkuu haastavana ja yritysten tilanteet ovat yleisemminkin vaikeutumassa. Metsä Fibren Kemin biotuotetehtaan investointipäätös ja rakentamisen käynnistyminen olisi tähän tilanteeseen merkittävä, ei vain Kemi-Tornio seutukunnalle, vaan koko Lapin yrityksille ja työllisyyskehitykselle.
Lapin ELY-keskuksen marraskuun 2020 työllisyyskatsaus löytyy kokonaisuudessaan selainversiona ja pdf-muodossa osoitteesta: http://www.temtyollisyyskatsaus.fi/Lappi.aspx
Seuraava työllisyyskatsaus (joulukuu 2020) julkaistaan 28.1.2021.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lapin elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus:
Johtaja Marja Perälä, 0295 037 050
Lapin työ- ja elinkeinotoimisto:
Palvelujohtaja Tero Hyttinen, 0295 039 560
Kuvat

Linkit
- Lapin työllisyyskatsaus
- Tuoreimmat koko maan ja ELY-keskusten työllisyyskatsaukset
- Työllisyyskatsaukset -sivu: Lapin työllisyyskatsaus pdf-versiona (koottuna myös aiempien katsausten pdf-versiot)
- Työmarkkinatilastot -sivu
- Työnvälitystilaston keskeiset tiedot (koko maa, ELY-keskuksittain, seutukunnittain ja kunnittain) Tilastokeskuksen StatFin-tilastotietokannassa polkua Työmarkkinat / Työnvälitystilasto (TEM)
Tietoja julkaisijasta
Lapin ELY-keskusRovaniemi: Hallituskatu 3 B (valtion virastotalo)
Kemi: Valtakatu 28
0295 037 000http://www.ely-keskus.fi/lappi
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lapin ELY-keskus
Lapin ilmasto- ja energiastrategia hyväksyttiin – Lappi voi olla ilmastotyössä kokoaan suurempi17.12.2025 15:11:28 EET | Tiedote
Lapin maakuntahallitus hyväksyi Lapin ilmasto- ja energiastrategian 15.12.2025.
Kohti vahvaa osaamispohjaa – yhteinen strategia Lapin ohjaukselle ja jatkuvalle oppimiselle16.12.2025 14:21:46 EET | Tiedote
Lapin ELY-keskus on käynnistänyt tänä vuonna päättyvien Lapin tieto-, neuvonta- ja ohjauspalvelujen (TNO) sekä jatkuvan oppimisen strategioiden uusimisen. Strategian päivitystä johtaa Lapin Elinikäisen oppimisen johtoryhmä, joka koostuu koulutuksen kehittäjistä ja työllisyysalueista.
Stay with us -pilotilla pitovoimaa kansainvälisiin opiskelijoihin2.12.2025 10:01:15 EET | Tiedote
Lapin ja Pohjois-Savon korkeakouluissa on käynnistynyt Stay with us -palvelupilotti, jonka tavoitteena on lisätä kansainvälisten opiskelijoiden halua ja mahdollisuutta jäädä alueille.
Lapin elinvoimakeskuksen ylijohtajaksi on valittu Jaakko Ylinampa27.11.2025 14:08:59 EET | Tiedote
Valtioneuvosto nimitti 27.11.2025 Lapin elinvoimakeskuksen ylijohtajaksi Jaakko Ylinamman. Lapin elinvoimakeskus aloittaa toimintansa 1.1.2026, ja tuleva ylijohtaja aloittaa joulukuussa 2025 elinvoimakeskuksen valmistelutehtävissä työ- ja elinkeinoministeriössä.
Lapin työttömyyskehitys muuta Suomea valoisampi25.11.2025 08:28:11 EET | Tiedote
Lokakuun lopussa Lapissa oli 7 660 työtöntä työnhakijaa. Työttömyyden kasvusta huolimatta työttömien osuus työvoimasta oli Lapissa pienempi kuin koko maassa. Työttömyyden alueelliset kehityserot ovat yhä huomattavia ja esimerkiksi Kemi-Tornion seutukunnassa työttömyys on kasvanut runsaasti muita seutukuntia enemmän. Työ- ja elinkeinoministeriön tuoreen ennusteen mukaan Pohjois-Suomen työttömyyskehitys näyttäytyy muuta Suomea valoisampana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme