POHJOINEN21-valmiusharjoitus huipentuu toiminnalliseen vaiheeseen
Lapin ja Pohjois-Suomen aluehallintovirastojen POHJOINEN21-valmiusharjoituksen toiminnallinen osuus alkaa 7.9. Nelipäiväinen harjoitus keskittyy Lapissa siihen, miten vastata informaatiovaikuttamiseen sekä evakuointien toteuttamiseen eri tilanteissa. Tavoitteena on selvittää, miten hyvät valmiudet viranomaisilla on vastata informaatiovaikuttamiseen sekä siirtää väestö ripeästi turvaan vaaralliselta alueelta.
- Informaatiovaikuttaminen eri tasoilla ja muodoissaan on jo osa arkipäivää, on tärkeää suunnitella, varautua ja harjoitella, miten siihen vastataan jos sellaisen kohteeksi joudumme. Evakuointeja toteutetaan normaaliolojen onnettomuuksissa sekä laajimmillaan poikkeusoloissa valmiuslain toimivaltuuksin. Tässä harjoituksessa painopiste on yhteisessä suunnittelussa ja toimintamallien päivittämisessä, kertoo pelastustoimi ja varautuminen -vastuualueen johtaja Joni Henttu Lapin aluehallintovirastosta.
Valmiusharjoitukseen osallistuu kaikki Lapin alueen kunnat sekä laaja joukko alueviranomaisia ja -toimijoita. POHJOINEN21 sovitetaan yhteen samalla viikolla järjestettävän puolustusvoimien paikallispuolustusharjoitus PAPU2/21 kanssa.
Väärällä tiedolla vaikuttaminen
Lapissa toiminnallisessa vaiheessa harjoitellaan myös varautumista informaatiovaikuttamiseen. Sotilasprofessori (evp) Mika Hyytiäinen on suunnitellut valmiusharjoitukseen infopelin, jossa ihmisiin yritetään vaikuttaa väärällä tiedolla. Pelissä testataan, miten lappilaiset viranomaiset vastaavat informaatiovaikuttamiseen paikallisella sekä alueellisella tasolla.
- Väestönsuojelu on herkkä aihe, koska se viittaa sodankäyntiin. Syitä vastaaville evakuoinneille ja suojautumiselle voi kuitenkin olla muitakin. Onko kyse sodan valmistelusta, miten asia koskee kansalaisia ja yrityksiä sekä miten muuttaa pelko toiminnaksi ovat asioita, joita käymme ohjatusti läpi. Informaatio ei ole erillistä eikä oma sotansa, se sidotaan harjoituksessa osaksi hybridin kokonaisuutta, toteaa hybridivaikuttamiseen perehtynyt Mika Hyytiäinen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lapin aluehallintovirasto
pelastustoimi ja varautuminen -vastuualueen johtaja Joni Henttu, puhelin 0295 017 364,
etunimi.sukunimi@avi.fi
Lisätietoja hybridivaikuttamisesta
hybridivaikuttamisen asiantuntija Mika Hyytiäinen, p. 045 140 6606
Tietoja julkaisijasta
Aluehallintovirastossa edistämme perusoikeuksien ja oikeusturvan toteutumista, peruspalvelujen saatavuutta, ympäristönsuojelua, ympäristön kestävää käyttöä, sisäistä turvallisuutta sekä terveellistä ja turvallista elin- ja työympäristöä alueilla. Hoidamme myös lainsäädännön toimeenpano-, ohjaus- ja valvontatehtäviä alueillamme. Toimintaamme ohjaa kahdeksan ministeriötä.
Aluehallintoviraston verkkosivut
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aluehallintovirasto/Regionförvaltningsverket
Pirkanmaan hyvinvointialueelle huomautus hammashoitojonoista4.7.2025 11:49:27 EEST | Tiedote
Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintoviraston mukaan Pirkanmaan hyvinvointialueella on puutteita kiireettömän suun terveydenhuollon hoitoon pääsyssä. Hoitoon pääsy ei toteudu lain vaatimusten edellyttämällä tavalla hyvinvointialueen omavalvonnallisista toimenpiteistä huolimatta. Lähes 7700 tamperelaista odotti hammaslääkärin vastaanotolle pääsyä yli kuusi kuukautta helmikuussa 2025.
Pudasjärven kaupungin varhaiskasvatuksen järjestämisessä puutteita3.7.2025 12:53:12 EEST | Tiedote
Pudasjärven kaupunki on rajoittanut lasten subjektiivista oikeutta varhaiskasvatukseen. Pohjois-Suomen aluehallintovirasto kiinnitti kaupungin huomiota asiaan.
Kontaktpunkttjänsterna i Tillstånds- och tillsynsverket1.7.2025 13:57:59 EEST | Pressmeddelande
Kontaktpunktsuppgifterna enligt Europeiska unionens direktiv om förnybar energi, förordningen om kritiska råmaterial och förordningen om nettonollindustrin kombineras i Tillstånds- och tillsynsverket som inleder verksamheten 2026.
Yhteyspistepalvelut Lupa- ja valvontavirastossa26.6.2025 10:31:47 EEST | Tiedote
Euroopan unionin uusiutuvan energian direktiivin, kriittisten raaka-aineiden asetuksen sekä nettonollateollisuuden asetuksen mukaiset yhteyspistetehtävät yhdistyvät vuonna 2026 aloittavassa Lupa- ja valvontavirastossa.
Supervision of wild berry picking: occupational safety and health authority is prepared to investigate pickers’ status26.6.2025 07:57:00 EEST | Press release
According to preliminary information received by the occupational safety and health authority, the organisation of picking and pickers’ backgrounds will be even more diverse this year. Inspectors will likely need to determine whether pickers are in an employment relationship or if they fall under the category of pickers as defined in the Berry Act. This determination is not based on the title of the contract, but rather on how the work is actually organized in practice.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme