Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus

Pohjois-Pohjanmaalla työttömiä työnhakijoita 25 450 - pitkäaikaistyöttömyys nousussa

Jaa
Vuosi 2020 oli poikkeuksellinen vuosi Pohjois-Pohjanmaan työmarkkinoille. Koronakriisin äkillinen puhkeaminen nosti työttömyyden jyrkkään kasvuun keväällä. Moni työnantaja turvautui vaikeassa tilanteessa henkilöstön määräaikaisiin lomautuksiin. Kesällä lomautettujen määrä alkoi jo selvästi laskea ja moni palasi entisiin tehtäviinsä. Loppuvuoden aikana työttömien määrässä ei ole tapahtunut merkittävää muutosta parempaan tai huonompaan.

Joulukuun lopussa Pohjois-Pohjanmaalla oli 25 450 työtöntä työnhakijaa (ml. lomautetut), heistä miehiä oli 15 200 ja naisia 10 250. Työttömiä työnhakijoita oli 4 700 enemmän kuin vuosi sitten. Kokoaikaisesti lomautettuja (4 600) oli liki kaksinkertainen määrä vuoden takaiseen verrattuna. Joulukuun lopussa maakunnan työttömyysaste (työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta) oli sama kuin maassa keskimäärin eli 13,6 %. Työttömien työnhakijoiden määrä on noussut kaikissa Pohjois-Pohjanmaan kunnissa vuoden takaiseen verrattuna. Pohjois-Pohjanmaan kunnista alhaisin työttömyysaste oli Reisjärvellä (9,6 %), korkein Vaalassa (17,7 %). Oulussa työttömiä työnhakijoita oli 14 400 ja työttömyysaste oli 14,5 %.

Pitkäaikaistyöttömyys (yli vuoden yhtäjaksoinen työttömyys) on ollut maakunnassa nousussa vuoden alusta lukien.

Joulukuun lopussa pitkäaikaistyöttömiä oli 6 700, mikä on 50 % enemmän (2 200) vuoden takaiseen verrattuna. Nuoria alle 25-vuotiaita työttömiä työnhakijoita oli 4 000, mikä on 600 enemmän kuin vuosi sitten. Yli 50-vuotiaiden työttömien työnhakijoiden määrä (8 100) oli noussut noin 1 500:la vuoden takaisesta.

Avoimia työpaikkoja oli joulukuun aikana tarjolla kaikkiaan 7 400, mikä on 650 paikkaa vähemmän kuin vuosi sitten. Uusia työpaikkoja ilmoitettiin TE-toimistoon 3 900, mikä on suunnilleen saman verran kuin viime vuoden joulukuussa. Uusia työpaikkoja oli mm. sairaanhoitajille, lähihoitajille, myyjille, kiinteistönhuoltajille, rakennusapulaisille sekä siivoustyöntekijöille.

TE-palveluiden piirissä oli joulukuun lopussa 7 000 henkilöä, mikä on 900 vähemmän kuin vuosi sitten. Eniten osallistujia oli koulutuksessa; omaehtoisesti työttömyysetuudella opiskeli 2 100 henkilöä ja työvoimakoulutuksessa oli lähes 1 400 opiskelijaa. Työllistettynä yksityiselle ja julkiselle sektorille oli yhteensä 1 500 henkilöä ja kuntouttavaan työtoimintaan osallistujia oli 1 500. Lisäksi työ-/koulutuskokeiluissa, vuorotteluvapaasijaisina sekä työnhaku- ja uravalmennuksissa oli yhteensä 500 osallistujaa.

Useissa seurantaryhmissä (sukupuolet, osatyökykyiset, eri ikäiset, ulkomaalaiset) työttömyys on vuoden takaista korkeammalla tasolla, mutta muutosta pahempaan ei ole nähtävissä. Työttömyyden taso vähenee vähitellen kaikissa ryhmissä, mutta muutos ei ole pikainen. Pitkäaikaistyöttömien (yli vuoden yhtäjaksoinen työttömyys) määrä kasvaa, koska tällä hetkellä pääosa työllistämisistä on korvausrekrytointeja ja niitä tehdään hyvin harkitusti. Useilla työttömyysjaksot edelleen pitenevät ajallisesti.

Talouden epävarmuus jatkuu lähitulevaisuudessa ja työmarkkinoiden toipuminen kestää pitkään.Ripeää talouden nousua ei ole näköpiirissä – aikaisintaan kasvu käynnistyy loppuvuodesta. Tarve lisätyövoimalle ja työllisyyden kasvulle seuraa viiveellä talouskasvun käynnistyttyä. Monilla heikossa työmarkkina-asemassa olevilla työllistyminen on edelleen vaikeaa. Kasvun käynnistyttyä ajantasaisella osaamisella varustetut ammattilaiset ovat etuasemassa rekrytoinneissa. Elpyminen edellyttää aktiivisia toimia, joilla edistetään yritysten kykyä työllistää. Yhtä suuri tarve on tehokkaille työllistymispalveluille, jotta työn ulkopuolisilla työllistyminen on mahdollisimman ripeää.

Katsoaksesi videon lähteestä www.youtube.com, anna hyväksyntä sivun yläosasta.Johtaja Petri Keränen kertoo joulukuun työllisyystilanteesta Pohjois-Pohjanmaalla

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus:
johtaja Petri Keränen, 0295 026 727
yksikön päällikkö Eine Kela, 0295 038 227
asiantuntija Jarkko Pietilä, 0295 038 116
suunnittelija Pirjo Hyrkäs (tilastot), 0295 038 061
s-posti: etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi


Pohjois-Pohjanmaan TE-toimisto:
johtaja Maire Mäki, 0295 056 800
palvelujohtaja Pirjo Juntunen, 0295 056 596
palvelujohtaja Mari Tuomikoski, 0295 056 801
palvelujohtaja Marita Rimpeläinen, 0295 056 713
s-posti: etunimi.sukunimi@te-toimisto.fi

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus
Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus
Veteraanikatu 1
90130 Oulu

0295 038 000http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-pohjois-pohjanmaa

Pohjois-Pohjanmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus

Peuranevan aurinko- ja tuulivoimahankkeen (Siikalatva ja Raahe) ympäristövaikutusten arviointi käynnistyy22.10.2025 08:45:41 EEST | Tiedote

Semecon Oy suunnittelee aurinkovoima-alueen ja 5 tuulivoimalan rakentamista Siikalatvan kunnan ja Raahen kaupungin alueelle. Hankkeen ympäristövaikutusten arvioinnin (YVA) käynnistymisestä järjestetään yleisötilaisuus Pulkkilassa Siikalatvan kunnantalolla maanantaina 3.11.2025 klo 17.00. Tilaisuudessa esitellään myös hankkeen kaavoitusta. Kahvitarjoilu klo 16.30 alkaen, kaikki asiasta kiinnostuneet ovat tervetulleita. Hankealue sijaitsee noin 20 kilometrin päässä Siikalatvan keskustaajamasta luoteeseen ja noin 52 kilometriä Raahen keskustasta kaakkoon. Hanke koostuu aurinkovoima-alueesta ja tuulivoimaloiden alueesta sekä näiden kantaverkkoon yhdistävästä sähkönsiirtoreitistä. Liittyminen kantaverkkoon on suunniteltu tapahtuvan Fingrid Oyj:n suunnitteilla olevalla Lumijärven sähköasemalla noin 10 kilometriä hankealueesta länteen. Liityntäjohdolle tarkastellaan kahta vaihtoehtoista sähkönsiirtoreittiä. Hankealueen kokonaispinta-ala on noin 1500 hehtaaria. Tuulivoima-alueen laajuus on noi

Työttömien määrässä pientä laskua Pohjois-Pohjanmaalla21.10.2025 08:01:03 EEST | Tiedote

Pohjois-Pohjanmaalla oli syyskuun lopussa noin 22 400 työtöntä työnhakijaa, mikä on 1 300 henkeä (+6 %) enemmän kuin vuosi sitten. Elokuusta työttömien työnhakijoiden määrä laski noin 300 henkilöllä. Lomautettuja oli lähes sama määrä kuin elokuussa. Koillismaata lukuun ottamatta työttömien määrä on maakunnan kaikilla seudulla vuoden takaista korkeammalla tasolla. Osalla seutuja lisäys on kuitenkin vähäinen. Yli 80 % työttömien lisäyksestä on toteutunut Oulun seudulla.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye