Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus antoi lausuntonsa SSAB Europe Oy:n Raahen tehtaan voimajohtohankkeen ympäristövaikutusten arviointiohjelmasta
Hankevaihtoehdot täyttävät lain vaatimuksen. Hankkeessa varaudutaan myöhäisemmässä vaiheessa myös toiseen voimajohtoon, jolloin molemmat pääreittivaihtoehdot toteutettaisiin. Arviointiselostuksessa on syytä käsitellä molemmat voimajohdot ja arvioida myös niiden yhteisvaikutukset. Yleisesti ottaen on suositeltavaa hyödyntää aina kun mahdollista nykyisiä johtokäytäviä ja yhteispylväsratkaisuja. Palautteissa esitetyt näkökohdat reittivaihtoehdoista tulee ottaa huomioon hankkeen jatkosuunnittelussa. SSAB:n ja Fingridin on hyvä keskustella kokonaisuudesta ja voimajohtoreittien yhteensovittamisesta parhaiden ratkaisujen löytämiseksi.
Arvioinnin painopistealueisiin tulee lisätä ihmisten elinolot ja viihtyvyys. Arviointiohjelmassa on melko ylimalkaisesti kerrottu, millä menetelmillä ja miten vaikutuksia aiotaan arvioida. Arviointiselostuksessa tulee käytetyt menetelmät kuvata.
Palautteissa on noussut esiin huoli hankkeen vaikutuksista elinkeinoihin, maa-alueiden pirstaloitumiseen, asumisviihtyvyyteen ja virkistyskäyttöön. Palautteissa esitetyt näkökohdat tulee huomioida jatkosuunnittelussa ja haitallisten vaikutusten lieventämismahdollisuudet tulee selvittää huolella.
Voimajohtoreitit sivuavat useampia tuulivoimahankealueita, joissa on tehty selvityksiä. Näitä on tarpeen hyödyntää esim. linnustoon kohdistuvien vaikutusten arvioinnissa. Yhteisvaikutuksia tulee arvioida linnustoon, metsäpeuraan ja suteen, ihmisten elinoloihin sekä luonnon pirstaloitumiseen ja hiilinielun menetykseen. Hanketilanne tulee päivittää arviointiselostusvaiheessa. Yhteisvaikutusten arvioinnissa on otettava huomioon kaikki hankealueen toiminta.
Lausunto on kokonaisuudessaan Ympäristöhallinnon yhteisessä verkkopalvelussa osoitteessa: www.ymparisto.fi/SSABRaahe400kvvoimajohtoyva
Hanke
YVA-menettelyssä tarkasteltavat hankevaihtoehdot ovat:
- VE0 eli 0-vaihtoehto: hanketta ei toteuteta.
- VE1: 400 kV:n voimajohto välille Raahen terästehdas – Siikajoen sähköasema. Vaihtoehdolla on kolme alavaihtoehtoa
- VE2: 400 kV:n voimajohto välille Raahen terästehdas – Pyhäjoen Hanhelan sähköasema. Vaihtoehdolla on kolme alavaihtoehtoa
Hankealue sijoittuu Raahen kaupungin sekä Siikajoen ja Pyhäjoen kuntien alueille. Lähin voimajohdon linjausvaihtoehto sijaitsee noin kahden kilometrin etäisyydellä Raahen keskustasta ja noin 13 kilometrin etäisyydellä Pyhäjoen keskustaajamasta. Siikajoen sähköasema sijaitsee noin kahden kilometrin etäisyydellä Ruukin keskustaajamasta ja Hanhelan sähköaseman alustava sijoituspaikka noin 18 kilometriä Pyhäjoen keskustaajamasta itään.
Sähkönsiirtotarve liittyy Raahen terästehtaalla käynnissä olevaan Hybrit-hankkeeseen. Hankkeen toteutustavasta riippuen tarve on tulevaisuudessa todennäköisesti molemmille päävaihtoehdoille eli kahdelle 400 kV:n voimajohdolle. Lähtökohtaisesti ei suunnitella kahden 400 kV:n voimajohdon sijoittumista rinnakkain koko matkan vaan voimajohdot tulisivat terästehtaalle kahta eri reittiä. Tällöin voimajohdot sijoittuisivat rinnakkain noin 5 kilometrin matkan Haapajärven tekojärven eteläpuolelta kohti Raahen tehdasaluetta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hankkeesta vastaava: Esa Prokkola, etunimi.sukunimi@ssab.com, puh. 040 557 8891
YVA-konsultti: Ella Kilpeläinen, etunimi.sukunimi@afry.com, puh. 050 435 6507
Yhteysviranomainen: Heli Kinnunen, etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi, puh. 0295 038 018.
Linkit
Tietoja julkaisijasta

Veteraanikatu 1
90130 Oulu
0295 038 000http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-pohjois-pohjanmaa
Pohjois-Pohjanmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus
Linja-autoaseman poistuminen käytöstä muuttaa linja-autoreittejä Kalajoella lokakuussa17.9.2025 13:46:00 EEST | Tiedote
Kauppa- ja kulttuurikeskus Merran kohdalla olevat uudet linja-autopysäkit otetaan käyttöön. Vuorot eivät enää pysähdy Kalajoen linja-autoasemalla. Samalla käynnistyy uusia yhteyksiä Kalajoen ja Kokkolan sekä Oulun ja Kalajoen välillä.
Koutuanjärven tuuli- ja aurinkovoimahankkeen ympäristövaikutusten arviointi käynnistyy Oulussa ja Iissä16.9.2025 07:01:50 EEST | Tiedote
Metsähallitus Kiinteistökehityksen Koutuanjärven tuuli- ja aurinkovoimahankkeen sekä hankkeen sähkönsiirron ympäristövaikutusten arviointiohjelma on nähtävillä 16.9.-15.10.2025 välisen ajan Oulun ja Pudasjärven kaupungin ja Iin kunnan verkkosivujen virallisissa ilmoituksissa sekä ympäristöhallinnon verkkosivuilla osoitteessa www.ymparisto.fi/koutuanjarvi-tuulivoima-YVA Paperiset asiakirjat ovat lisäksi nähtävillä seuraavissa paikoissa niiden aukioloaikojen puitteissa: • Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus, Veteraanikatu 1, 90100 Oulu • Oulun kaupungin ympäristötalo (Solistinkatu 2, 90100 Oulu) • Yli-Iin kirjasto (Halametsä 1, 91200 Yli-Ii) • Iin kunnan asiointipiste, Piisilta 1, 91100 Ii (Micropoliksen päärakennus, 2.krs) • Iin kunnankirjasto (Puistotie 1, 91100 Ii) • Hyvänolon keskus Pirtti, Kohtaamo (Varsitie 1, 93100 Pudasjärvi) • Pudasjärven kaupunginkirjasto (Varsitie 1, 93100 Pudasjärvi) Yleisötilaisuus Kierikkikeskuksessa 29.9.2025 Hanketta ja ympäristövaikutusten arviointiohjelmaa es
Oulun seudun virkistys- ja vapaa-ajan kehittämissuunnitelma tukee MAL-sopimuksen tavoitteita15.9.2025 09:31:35 EEST | Tiedote
Oulun seudun yhteinen virkistys- ja vapaa-ajan alueiden kehittämissuunnitelma (VIVA) on valmistunut osana Oulun seudun ja valtion välistä maankäytön, asumisen ja liikenteen MAL-sopimusta. Suunnitelma edistää MAL-sopimuksen tavoitteita erityisesti kestävän liikkumisen, saavutettavuuden, seudullisen yhteistyön ja lähiluonnon kehittämisen osalta. VIVA kokoaa seudun yhteisen vision ja konkreettiset toimenpiteet, joilla vahvistetaan alueen virkistys- ja vapaa-ajan palveluita tulevina vuosina. Suunnitelma on laadittu yhteistyössä Oulun seudun kuntien, Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen ja Pohjois-Pohjanmaan liiton kanssa. Suunnitelma on tarkoitettu seudun kuntien viranomaisille, päättäjille, palveluntarjoajille sekä asukkaille ja vieraileville.
Jätekuljetusten valvontaa Raahessa12.9.2025 14:02:12 EEST | Tiedote
Oulun poliisilaitos ja Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus järjestivät yhteisen jätekuljetusratsian Raahessa 10.9.2025. Poliisi pysäytti päivän aikana yhteensä noin 35 ajoneuvoa, joista 12 oli jätekuljetuksia. Jätekuljetusten osalta ELY-keskus tarkasti niihin liittyvät asiakirjat eli jätehuoltorekisteriotteen ja siirtoasiakirjan sekä kaluston sopivuuden kyydissä olevan jätteen kuljetukseen. Poliisi tarkasti muun muassa ajoneuvojen tieliikennekelpoisuutta ja kuljettajien papereita.
Pohjois-Pohjanmaan maankäyttösektori muuttunut hiilinielusta päästölähteeksi – uusi selvitys tarjoaa tietopohjaa ilmastotoimille10.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen tilaamassa selvityksessä on laskettu ensimmäisen kerran Pohjois-Pohjanmaan maakunnan maankäyttösektorin kasvihuonekaasutase ja hiilivarastot. Kasvihuonekaasutase kuvaa, mikä on maankäyttösektorista syntyvien kasvihuonekaasupäästöjen ja -poistumien välinen suhde. Selvityksessä on tarkasteltu maankäyttösektorin hiilinieluja, päästöjä ja hiilivarastoja maakuntatasolla ja kuntakohtaisesti jokaisessa Pohjois-Pohjanmaan kunnassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme