SDP EDUSKUNTA

Pohjoismaiden neuvoston sosiaalidemokraatit: Pohjola on voimatekijä tulevaisuuden pandemiataistelussa

24.6.2021 10:05:00 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Pandemia on haitannut suuresti niin monien yksityishenkilöiden kuin yritystenkin arkea kaikissa Pohjoismaissa. Tämän takia meidän Pohjoismaissa on toimittava yhdessä rokotteiden kehittämisessä ja tuottamisessa, jotta olemme valmiit avaamaan yhteiskuntamme nopeasti, kun seuraavan kerran kohtaamme aggressiivisen virusmutaation.

Maailma on pandemian edessä ensimmäistä kertaa vuosisataan. Maailman maat ovat reagoineet eri tavoin pandemian haasteisiin. Me Pohjoismaissa olemme yleisesti ottaen selviytyneet pandemiasta hyvin. Kuolemantapauksia on ollut vähän, ja maidemme taloudet näyttävät pääsevän kriisistä ilman suuria vastoinkäymisiä. Tästä voimme olla ylpeitä.

Voimme myös vihdoin alkaa nähdä valoa tunnelin päässä.

Pandemia on osoittanut kuitenkin sen, että me Pohjolassa olemme haavoittuvia rokotteiden kehittämisessä ja tuottamisessa, mutta näin ei tarvitse olla.
Pohjoismailla on pitkät perinteet vahvasta terveydenhuoltoalasta, sillä korkea koulutustasomme mahdollistaa hyvin koulutetun työvoiman saannin ja julkiset hyvinvointijärjestelmämme keskittyvät mahdollisimman suuren yhteiskunnallisen hyödyn saavuttamiseen maksimaalisen voitontavoittelun sijasta.

Suomen pääministeri Sanna Marin ja Tanskan pääministeri Mette Frederiksen ovat esittäneet, että Pohjoismaat yhdistäisivät voimansa yhteisen pohjoismaisen rokotekehityksen ja -tuotannon perustamiseksi ja rahoittamiseksi. Äskettäin Ruotsin elinkeinoministeri Ibrahim Baylan ja ulkomaankauppa- ja pohjoismaisen yhteistyön ministeri Anna Hallberg kutsuivat Pohjoismaiden ministerikokouksen keskustelemaan asiasta. Me Pohjoismaiden neuvoston sosialidemokraatit katsomme, että tästä olisi paljon etua ja toivomme, että muut Pohjoismaat kannattavat ehdotusta.

Meidän on varauduttava siihen, että joudumme elämään vielä useita vuosia Covid-19 -koronaviruksen kanssa. Vaikka olemme pian rokottaneet väestömme, virus voi muuntautua varianteiksi, joihin nykyiset rokotteet eivät tehoa. Tämän takia on jatkuvasti kehitettävä uusia rokotteita, joilla voidaan suojautua myös uusia virusmutaatioita vastaan.
Pohjoismaiden tavoite on olla maailman integroiduin alue. Työmarkkinamme ja hyvinvointijärjestelmämme ovat niin samanlaisia, että tiivis integroitu yhteistyö on valtava voimatekijä ja esikuva monille eri puolille maailmaa.

Siksi meidän on edelleen tehtävä kaikkemme sen varmistamiseksi, ettei rajoja tarvitse sulkea yhä uudelleen viruksen uusien mutaatioiden vuoksi.
Meidän on tehtävä yhteistyöt sekä hyödynnettävä toistemme vahvuuksia, jotta voimme kehittää ja tuottaa riittävästi rokotteita, joilla voimme rokottaa kansalaisemme nopeasti, kun tarve siihen ilmenee.

Tulevaisuudessa voi tulla tarve sulkea maailma uuden virusmutaation vuoksi, mutta silloin Pohjoismaat voisivat rokottaa väestönsä nopeasti, jotta voisimme avata maamme ainakin toisillemme. Ei ehkä ole mahdollista lähteä lomalle Espanjaan tai Italiaan, mutta voimme lähteä Grönlantiin, Suomeen tai Tanskaan.

Tämä luo täysin erilaista turvallisuutta yrityksille ja rajojen yli liikkuville työntekijöille. Samalla voimme Pohjoismaissa jälleen osoittaa, että naapureiden välinen yhteistyö on meille kaikille vahvuus.

Pohjoismaiden neuvoston sosiaalidemokraatit

Erkki Tuomioja
Eveliina Heinäluoma
Ilmari Nurminen
Heidi Viljanen



Yhteyshenkilöt

Erkki TuomiojaKansanedustaja

Ilmari NurminenEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja

Puh:050 512 2189

Kuvat

Lataa
Lataa
Lataa
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Jani Kokko: Kansallinen turvallisuus ei saa jäädä aluepolitiikan jalkoihin31.5.2026 12:11:44 EEST | Tiedote

Tuoreet tiedot Puolustusvoimien lataamotoiminnan aiheuttamista esteistä puolustusteollisuuden viennille ovat vakavia. Tietojen mukaan suomalaiselta puolustusteollisuudelta on jäänyt viime vuosina saamatta yli 200 miljoonan euron vientikaupat nykyisen toimintamallin vuoksi. – Kansallisen turvallisuuden, huoltovarmuuden ja suomalaisen puolustusteollisuuden kilpailukyvyn on oltava etusijalla. Ne eivät saa jäädä aluepoliittisten intressien jalkoihin, Kokko sanoo. Kokon mukaan Suomen turvallisuusympäristö on muuttunut pysyvästi Venäjän hyökkäyssodan seurauksena, minkä vuoksi kaikki puolustuskykyä ja ammustuotantoa vahvistavat ratkaisut on arvioitava ensisijaisesti maanpuolustuksen tarpeista lähtien. – Suomi tarvitsee vahvaa puolustusteollisuutta, kasvavaa tuotantokapasiteettia ja vientiä liittolaismaille. Jos nykyinen järjestelmä estää investointeja, tuotannon kasvattamista ja vientiä, sitä on uskallettava uudistaa, sanoo Kokko. – Nyt tarvitaan ratkaisuja, jotka tukevat sekä Suomen turvalli

SDP:n Tuppurainen: Kokoomus kykenee vain syyttelemään30.5.2026 12:20:43 EEST | Tiedote

Pääministeri Orpon haastattelu paljastaa, että kokoomus väistää vastuutaan eikä osaa tarjota luottamusta vahvistavaa suuntaa Suomen tulevaisuudelle. Kokoomus on johtanut maan hallitusta jo kolme vuotta eikä osaa sanoa mitään muuta kuin että ongelmat ovat edellisen hallituksen syytä ja niiden ratkaisu tulevan hallituksen vastuulla. Uutinen on, että hyväosaisille antamiaan verohelpotuksia Kokoomus on nyt valmis paikkaamaan kajoamalla eläkkeisiin.

Puolustusvaliokunnan sd-edustajat: Riittävä, osaava ja hyvinvoiva henkilöstö on keskeinen osa Suomen puolustusta29.5.2026 13:05:53 EEST | Tiedote

SDP:n Puolustusvaliokunnan jäsenet Mika Kari, Riitta Kaarisalo, Jani Kokko ja Paula Werning pitävät välttämättömänä, että Puolustusvoimien henkilöstön jaksamiseen ja hyvinvointiin panostetaan nykyistä enemmän. He pitävät huolestuttavina tänä keväänä esiin nousseita tietoja, joiden mukaan Puolustusvoimien henkilöstössä uuvutaan työtaakan alle.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye