Pohjoismaiden ruuantuottajat koolla Seinäjoella 17.-19. elokuuta
NBC Presidiumiin osallistuu Pohjoismaiden tuottajajärjestöjen johto sekä järjestöjen asiantuntijoita.
Kokouksen mediatilaisuus järjestetään perjantaina 19.8. kello 11.30 Hotelli Almassa Seinäjoella.
Halukkaat mediat ovat tervetulleita seuraamaan kokousta sekä retkelle alueen maatalous- ja ruokayrityksiin. Kokouksen osallistujia on mahdollista haastatella mediatilaisuuden ja retken lisäksi kokoustaukojen yhteydessä.
Kokouksesta uutisoivat toimittajat ovat tervetulleita myös Presidiumin iltatilaisuuteen 18.8. kello 18 Koskenkorvan Trahteeriin. Iltatilaisuuteen osallistujilta pyydämme ilmoittautumiset 15.8. mennessä alla olevasta linkistä.
NBC Presidium iltatilaisuus (lyyti.fi)
(Kokouksen ohjelma alla)
Lisätiedot ja etukäteen toivotut haastattelupyynnöt:
Juha Ruippo, johtaja, MTK (+358 40 553 3232)
Jonas Laxåback, toiminnanjohtaja, SLC (+358 40 940 2737)
Christoffer Ingo, asiantuntija, SLC (+358 40 545 5472)
Meri Remes, nuoret tuottajat (+358 44 986 1474)
Kari Huhtala, vt. toimitusjohtaja, Osuustoimintakeskus Pellervo (+358 40 846 6704)
Klaus Hartikainen, jäsenviestintäpäällikkö, MTK (+358 40 169 2060)
NBC Presidium Seinäjoella 17.-19.8.2022
Ohjelma
17.8.
|
15.00-18.00 |
Saapuminen ja työryhmien jako Hotel ALMA |
|
|
17.00 |
Virtuaaliretki teemalla Närpiö-ilmiö |
Stefan Skullbacka, Mikaela Björklund |
|
19.00 |
Kevyt buffet |
|
|
19.30-22.00 |
Iltasuunnistus ja orientaatio Seinäjoen Kaupungintalo, Kalevan Navetta |
Maaseutuverkosto & Ruokavirasto |
18.8.
|
09.00 |
Teemakeskustelu: Pohjoismainen maatalous arvaamattomammassa maailmassa – Olemmeko valmiita? Hotel ALMA |
Moderaattori: Christoffer Ingo, SLC o Juha Marttila, MTK & Søren Søndergaard, NBC o Tuomo Mäenpää, HVK o Per Vesterbeck, L&F o Ministeri Thomas Blomqvist o Niels Skovgaard, Landbo Ungdom |
|
10.15 |
Kahvitauko |
|
|
10.30 |
Paneelikeskustelu: ”Pohjoismainen maatalous – tulevaisuuden ratkaisujen tuottaja? Mitä vaaditaan? Mitä me teemme?" |
Moderaattori: Christoffer Ingo, SLC |
|
11.50 |
Yhteenveto |
Petri Pitkänen, Pellervo Coop Center |
|
12.00 |
Lounas |
|
|
13-17.00 |
Retki |
o Foodwest (Karri Kunnas) o Naudanlihan tuotanto - Nurmo o Atrian & Uusiutuva energia o Broilerintuotanto – Nurmo |
|
18.00 |
Iltaohjelma Koskenkorvan Trahteeri |
19.8.
|
09.00 |
Kokous Hotel ALMA |
o Ministeri Antti Kurvinen (Etänä) o Kati Partanen WFO-raportti o BFFE-raportti o WTO o Viralliset kokousasiat |
|
11.15 |
Päätössanat |
Søren Søndergaard & Mats Nylund |
|
11.30 |
Lounas |
|
|
11.30 |
Mediatilaisuus (TBC) |
Puheenjohtajat ja pääsihteeri Jan Laustsen |
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juha RuippoMTK JohtajaMTK
Puh:+358 40 553 3232juha.ruippo@mtk.fiTietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Suomalainen metsäkuusi tuo joulun – ota talteen kuusenhakureissun muistilista!17.12.2025 15:21:13 EET | Tiedote
Suomalaisessa metsässä kasvanut kuusi on monelle jouluperinne, joka tuo joulun kotiin. MTK kokosi näppärän muistilistan, jolla joulupuun haku onnistuu sujuvasti.
Teillä tulet, Rautatieasemalla omput – MTK:n joulutervehdykset suomalaisille17.12.2025 10:19:00 EET | Tiedote
Maaseutunuorten perinteiset Joulutulet syttyvät jälleen teiden varsille lauantaina 20.12.2025. Tapahtuma on vakiintunut yhdeksi maaseutunuorten tärkeimmistä ja rakkaimmista joulun ajan perinteistä. Joulutulet juhlistavat kotimaista alkutuotantoa ja maaseudun elinvoimaa sekä kiittävät kuluttajia, jotka valinnoillaan arvostavat suomalaista ruokaa ja sen tuottajia. Joulutulien lisäksi MTK ilahduttaa kaupunkilaisia jakamalla kotimaisia jouluomenoita Helsingin Rautatieasemalla 19.12.
MTK: Alkutuotannon kannattavuus ratkaisee kansallisen ruokastrategian onnistumisen16.12.2025 12:34:39 EET | Tiedote
MTK:n tuleva puheenjohtaja Tero Hemmilä kiittää ruokastrategian visiota, mutta vaatii nopeita toimia alkutuotannon kannattavuuden vahvistamiseksi.
Viljelijöiden suurmielenosoitus Brysselissä 18.12. – viljelijöitä Suomesta mukana16.12.2025 07:45:00 EET | Tiedote
Brysselissä järjestetään torstaina 18.12. laaja viljelijämielenosoitus. Tapahtumaan odotetaan 8 000–10 000 viljelijää 27 EU-maasta. Suomesta mielenosoitukseen osallistuu edustajia MTK:sta ja SLC:stä. Edellisen kerran vastaavan mittaluokan mielenosoitus järjestettiin kymmenen vuotta sitten. Mielenosoitus järjestetään vastalauseena EU-komission budjettiesitykselle vuoden 2027 jälkeiselle ajalle. Maataloudelle korvamerkitty EU-rahoitus on vaarassa pienentyä viidenneksellä.
Joulupöydän ytimessä kotimaisuus – maaseudun vuodenkierto ohjaa ruokavalintoja15.12.2025 08:03:00 EET | Tiedote
Joulu kokoaa suomalaiset kotimaisen ruuan äärelle. Joulun juhlapöytä rakentuu kotimaisista raaka-aineista: juureksista, perunasta, kananmunista, lihasta sekä vilja- ja maitotuotteista. Ne kertovat suomalaisen ruuantuotannon monipuolisuudesta ja vastuullisuudesta. Maaseudulla vuodenkierto näkyy erityisesti loppuvuonna, kun sadonkorjuun kiireet väistyvät talven hiljaisempaan aikaan. Vaikka pellot lepäävät, työ maatiloilla jatkuu ympäri vuoden eläinten hoidosta metsätöihin ja tulevan satokauden valmisteluun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
