Poikkeusolot kuormittivat kohtuuttomasti koulujen rehtoreita ja päiväkotien johtajia
16.6.2021 12:46:24 EEST | Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry | Tiedote
– On todella huolestuttavaa, että liki yhdeksän kymmenestä esihenkilöstä pitää korona-ajan työkuormaansa kohtuuttomana. Koulujen, päiväkotien ja oppilaitosten esihenkilöiden kokema poikkeuksellinen kuormitus on otettava huomioon, kun suunnitellaan paluuta opetuksen normaaliin arkeen, muistuttaa koulutuspolitiikan päällikkö Jaakko Salo OAJ:sta.
OAJ:n mielestä myös uusien kuntapäättäjien pitää havahtua tilanteeseen heti alkusyksystä.
– Mikä on koulutus- ja varhaiskasvatuspalvelujen tila ja vastuuhenkilöiden vointi poikkeusolojen jäljiltä? Rehtoreille ja johtajille on annettava rauha keskittyä perustehtävään eli pedagogiseen ja oman yksikön johtamiseen, vaikka tällä kertaa kehittämishankkeista tinkimällä. Kuuntelisin nyt rehtorien ja johtajien näkemyksiä tarkkaan, Salo huomauttaa.
Ennakkotiedoista löytyy Salon mukaan onneksi myös myönteisiä havaintoja. Esihenkilöistä yli 80 prosenttia on luottanut omaan osaamiseensa koronan aiheuttamien poikkeusjärjestelyjen aikana.
Tärkein tukitoimi on lisäopettajien palkkaaminen
Esihenkilöitä pyydettiin arvioimaan, mitkä olisivat tärkeimpiä tukitoimia korona-ajasta palautumiseksi. Selvästi tärkeimpinä tukitoimina vastaajat pitivät lisäopettajien palkkaamista entistä yksilöllisempään opetukseen sekä keskittymistä perustoimintaan esimerkiksi pitämällä taukoa kehittämishankkeista.
Lähes puolet vastaajista piti lisäopettajien saamista kaikkein tärkeimpänä asiana. Joka viides esihenkilö oli sitä mieltä, että tauko kehittämishankkeista olisi tärkein tuki akuuttiin tilanteeseen.
– Tukea opettajien palkkaamiseen on nyt mahdollista saada. Opetus- ja kulttuuriministeriön erityisavustusta on haettavissa elokuun alkuun saakka, ja sitä tulisi käyttää juuri opettajien palkkaamiseen, Salo toteaa.
OAJ kysyi opettajilta ja esihenkilöiltä korona-ajan kokemuksista ja sen seurauksista työhön ja oppimiseen nettikyselyssä 1.–13.6.2021. Siihen vastasi 1 872 opettajaa, joista esihenkilöitä oli 130. Kyselyn kaikki tulokset OAJ julkaisee elokuun alkupuolella.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jaakko SaloKoulutuspolitiikan päällikköOAJ
Puh:+358 41 524 2370jaakko.salo@oaj.fiTietoja julkaisijasta
Opetusalan Ammattijärjestö OAJ on maailman ainoa työmarkkinajärjestö, joka valvoo koulutus-, kasvatus- ja tutkimusalan ammattilaisten etuja aina varhaiskasvatuksesta aikuiskoulutukseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry
Tutkimustieto ei tue hallitusohjelman aikeita muuttaa päiväkodinjohtajien kelpoisuusvaatimuksia11.3.2026 12:23:18 EET | Tiedote
Hallituksen asettama asiantuntijatyöryhmä perkasi puolen vuoden ajan perusteita hallitusohjelman esitykselle muuttaa päiväkodinjohtajien kelpoisuusvaatimuksia. Tänään julkaistuun loppuraporttiin koottu tutkimustieto ei tue miltään osin kelpoisuuksien muuttamista. OAJ vastustaa jyrkästi kelpoisuuksien muuttamista.
OAJ:n Murto: Naisia syrjivästä uudistuksesta pitää perääntyä5.3.2026 10:37:04 EET | Tiedote
Työelämän syrjinnälle ja epävarmuuden lisäämiselle tarvitaan nyt stoppi, OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto sanoo. Hän vaatii hallitusta perääntymään määräaikaisia työsuhteita koskevasta lakiuudistuksesta, joka hallituspuolueiden sisälläkin jakaa näkemyksiä.
Fler polisanmälningar görs mot lärare visar OAJ-enkät27.2.2026 14:00:00 EET | Pressmeddelande
Tröskeln för att polisanmäla lärare har blivit lägre, visar OAJ:s färska medlemsenkät. Hot om rättssak väcker oro särskilt i grundskolorna. Riksomfattande anvisningar önskas för att motarbeta och hantera vålds- och hotsituationer.
OAJ selvitti: Opettajista tehdään aiempaa herkemmin rikosilmoituksia27.2.2026 14:00:00 EET | Tiedote
Opettajista tehdään rikosilmoituksia aiempaa herkemmin, selviää OAJ:n tuoreesta jäsenkyselystä. Oikeusjuttujen uhka aiheuttaa huolta etenkin peruskouluissa. Lähes kaikki kaipaavat valtakunnallisia ohjeita väkivalta- ja uhkatilanteiden ennaltaehkäisyyn ja hoitamiseen.
OAJ ehdottaa velkajarrun rinnalle kasvutakuuta – ”Velkaantuminen ei hidastu ilman osaavaa työvoimaa”25.2.2026 09:15:00 EET | Tiedote
OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto pitää talouden tasapainottamista tärkeänä. Pelkkä leikkauspolitiikka ilman kasvua ja osaamista vahvistavia toimia kuitenkin syventäisi Suomen talousongelmia entisestään. OAJ ehdottaakin velkajarrun rinnalle kasvutakuuta, eli pitkäjänteistä sitoutumista osaamis- ja koulutustason nostamiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
