Porojen käytöllä ajokkaina on monisatavuotinen historia
27.4.2021 07:00:00 EEST | Oulun yliopisto | Tiedote

Tutkimuksessa tarkasteltiin työskentelyyn liittyviä luustonmuutoksia, kuten nivelmuutoksia ja lihasten kiinnittymiskohtien muutoksia arkeologisessa luuaineistossa. Ajokkaina työskenteleville poroille muodostuu tyypillisiä muutoksia erityisesti selkärangan nikamiin, olkaniveleen, sorkkiin ja nilkan luihin. Arkeologiset luulöydöt ovat peräisin Suomen Lapista ja ajoittuvat 1300-luvulta 1700-luvulle.
Ajokkaiden on arveltu olleen tärkeitä jo varhaisimmassa poronhoidossa, ja ajokkaiden käyttöä kuvataan monissa 1500–1700-lukujen historiallisissa lähteissä. Tätä varhaisemmasta ajokkaiden käytöstä ei kuitenkaan ole ollut suoraa todistusaineistoa.
”Työskentelyyn liittyvästä rasituksesta kertovia luustonmuutoksia oli jo 1300-luvulle ajoittuvissa luulöydöissä”, kertoo apulaisprofessori Anna-Kaisa Salmi Oulun yliopistosta. ”Työskentelyyn liittyviä luustonmuutoksia löytyi kaikista tutkituista arkeologisista kohteista koko tutkitulla ajanjaksolla.”
Aiemmin on arveltu, että Suomen Lapin saamelaisväestö eli vielä 1300-luvulla metsästyksellä ja kalastuksella. ”Tutkimuksemme kuitenkin kertoo, että pienimuotoinen poronhoito ajokkaineen oli osa Suomen Lapin saamelaisten elinkeinoja jo 700 vuotta sitten”, kertoo Anna-Kaisa Salmi.
Tutkimus Earliest archaeological evidence for domesticated reindeer economy among the Sámi of Northeastern Fennoscandia AD 1300 onwards on julkaistu Journal of Anthropological Archaeology -julkaisusarjassa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Apulaisprofessori Anna-Kaisa Salmi, p. 0294 483272, anna-kaisa.salmi@oulu.fi
Anna-Maria HietapeltoViestintäasiantuntija
tiedeviestintä: humanistiset tieteet, kasvatustieteet, kauppatieteet ja taloustiede.
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 19 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
23 miljoona euroa erikoislujien terästen ja tehdassimulaatioiden kehittämiseen Oulun yliopiston ja SSAB:n johdolla15.5.2026 06:05:00 EEST | Tiedote
Uusi tutkimusprojekti kehittää erikoislujia, vähähiilidioksidisia teräslaatuja ja uudistaa terästuotantoa kestävän kehityksen mukaiseksi tuotantojärjestelmäksi. Käänteissuunnittelussa erikoisterästen valmistusketju mallinnetaan lopputuotteista, kuten laivoista, nostureista ja metsäkoneista, takaisin terästehtaaseen.
Teknologiateollisuuden 100-vuotissäätiö näkee oululaisen tekoälyn soveltamisen korkeatasoisena ja merkittävänä14.5.2026 08:48:00 EEST | Tiedote
Teknologiateollisuuden 100-vuotissäätiön kehityspäällikkö Marianna Jokila vieraili Oulun yliopistossa kiittämässä apurahoitettuja opinnäytetekijöitä hyvistä suorituksista sekä kannustamassa tutkijoita uusiin isoihin avauksiin. Mukana oli edustajia myös useista yrityksistä, joiden kanssa yhteistyössä tutkimuksia on tehty.
Miksi joku inhottaa ja toinen kiehtoo? Uusi kysely selvittää suomalaisten suhtautumista hyönteisiin13.5.2026 09:04:00 EEST | Tiedote
Tökkää ötökkää! on uusi mielipidekysely, jossa tutkitaan suomalaisten suhtautumista erilaisiin hyönteisiin.
Digitaidot ja logistiikka tuovat uuden työllisyyspolun maaseudun nuorille13.5.2026 06:56:00 EEST | Tiedote
Maaseudun ja syrjäseutujen nuorten työllisyysmahdollisuuksia pyritään vahvistamaan uudessa tutkimus- ja koulutushankkeessa, jonka tavoitteena on rakentaa nopea, käytännöllinen ja yksilöllinen polku työelämään. Oulun yliopiston johtamassa hankkeessa jokaiselle osallistujalle luodaan henkilökohtainen opintopolku, joka perustuu nuoren omiin vahvuuksiin, kiinnostuksen kohteisiin ja tuen tarpeisiin niin, että samalla vastataan alueen yritysten todellisiin työvoimatarpeisiin.
Naisten yleisin hormonihäiriö PCOS sai uuden nimen12.5.2026 12:05:00 EEST | Tiedote
PCOS eli munasarjojen monirakkulaoireyhtymä tunnetaan jatkossa nimellä PMOS, joka on lyhennys sanoista polyendocrine metabolic ovarian syndrome.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
