Potilasvakuutuskeskukselle ilmoitettiin viime vuonna 8 522 vahinkotapausta – ilmoitusmäärässä pientä laskua
29.3.2019 07:30:00 EET | Potilasvakuutuskeskus | Tiedote

Vahinkoilmoitusten määrä kääntyi muutaman vuoden nousun jälkeen hienoiseen laskuun vuonna 2017, ja laskeva trendi jatkui edelleen viime vuonna. Vuonna 2018 vahinkoilmoituksen teki 7 044 korvauksenhakijaa, kun ilmoittajia vuotta aiemmin oli reilut sata enemmän. Ilmoitukset koskivat yhteensä 8 522 eri hoitopaikkaa.
Korvausratkaisun sai 7 657 korvauksenhakijaa yhteensä 9 556 ilmoittamaansa tapaukseen. Korvauksenhakijoista vajaa kolmannes sai myönteisen ratkaisun asiaansa vähintään yhden ilmoittamansa hoitopaikan osalta. Kaikista ilmoitetuista tapauksista korvattaviksi arvioitiin lähes joka neljäs.
Tiedot käyvät ilmi Potilasvakuutuskeskuksen vuosiraportista 2018. PVK käsittelee keskitetysti kaikki potilasvahinkoilmoitukset Suomessa. Lakiin perustuva potilasvakuutusjärjestelmä antaa turvaa potilaalle ja hoitohenkilökunnalle potilasvahingon sattuessa.
– Aiempien vuosien ilmoitusmäärien kasvusta johtuen meillä on ollut korvauskäsittelyssä ruuhkaa, jota pystyimme viime vuonna hyvin purkamaan. Ratkaisuja tehtiin yli tuhat enemmän kuin uusia tapauksia ilmoitettiin. Keskimääräinen käsittelyaika oli viime vuonna 8,5 kuukautta, ja sen odotetaan tänä vuonna edelleen nopeutuvan, kertoo yksikönjohtaja Minna Plit-Turunen.
Korvattavat vahingot liittyivät useimmiten leikkaus- ja anestesiatoimenpiteisiin, joiden yhteydessä sattuneita vahinkoja korvattiin 1 041. Niistä vajaa puolet liittyi tuki- ja liikuntaelinten leikkaustoimenpiteisiin. Hammashoidon yhteydessä sattuneita vahinkoja korvattiin 337, joista 142 oli sattunut juurihoidon yhteydessä ja 113 proteettisen hoidon yhteydessä.
PVK maksoi korvauksia yhteensä 40,7 miljoonaa euroa, sisältäen korvaustoiminnan hoitokulut. Eniten vahingonkorvauksia maksettiin ansionmenetyksestä.
Lisätietoja
- Yksikönjohtaja Minna Plit-Turunen, puh. 040 450 4632
- Korvauspäällikkö Elina Muukkonen, puh. 040 450 4604
sähköposti etunimi.sukunimi@vakuutuskeskus.fi
Vuosiraportti 2018, Potilasvakuutuskeskus. Potilasvakuutuskeskukselle ilmoitetut tapaukset ratkaisuvuosittain vuosilta 2013–2018.
Ilmoitamme sairaanhoitopiireistä vain kokonaiskorvausluvut. Yksityiskohtaisempia tietoja voi tiedustella sairaanhoitopiireiltä.
Potilasvakuutuskeskus (PVK) huolehtii keskitetysti terveydenhuollon yhteydessä aiheutuneiden henkilövahinkojen korvaamisesta potilasvahinkolain mukaisesti. PVK edistää potilasturvallisuutta tekemällä tutkimusta, laskelmia ja tilastoaineistoja. Keskuksen jäseniä ovat kaikki Suomessa potilasvakuutuksia myöntävät vakuutusyhtiöt. Järjestelmä on ollut lakisääteisenä vuodesta 1987 potilaiden ja hoitohenkilökunnan turvana.
Avainsanat
Kuvat

Liitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Potilasvakuutuskeskus (PVK) käsittelee kaikki Suomessa annettua terveyden- ja sairaanhoitoa koskevat potilasvahinkoilmoitukset. PVK ratkaisee potilasvahinkoja koskevan lainsäädännön perusteella, onko kyseessä korvattava potilasvahinko, ja maksaa korvaukseen oikeutetulle lain mukaiset korvaukset. PVK toimii potilaiden ja terveydenhuollon ammattilaisten turvana ja tuottaa potilasvahingoista tietoa terveydenhuollon ja vakuutusyhtiöiden toiminnan sekä potilasturvallisuustyön tueksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Potilasvakuutuskeskus
Diagnoosiviiveet yksi merkittävimmistä potilasvahinkojen syistä Suomessa20.5.2026 06:11:00 EEST | Tiedote
Vuosittain Suomessa korvataan runsaat 2000 potilasvahinkoa. Niistä noin viidesosa liittyy diagnoosin ja hoidon viiveeseen. Viiveistä aiheutuneita vahinkoja tarkasteltiin tuoreessa tutkimuksessa, joka pohjautuu Potilasvakuutuskeskuksen vahinkoaineistoihin vuosilta 2007–2008, 2017–2018 ja 2021–2022.
Potilasvahinkoja tapahtuu myös parhaille osaajille rutiinitoimenpiteissä6.5.2026 06:12:00 EEST | Tiedote
Suurin osa korvattavista potilasvahingoista tapahtuu erilaisissa leikkaustoimenpiteissä. Juuri julkaistu tutkimus paneutuu korva-, nenä- ja kurkkutautien vahinkoihin, ja sen mukaan suurin osa korvatuista vahingoista tapahtuu erikoislääkäreille rutiininomaisissa toimenpiteissä.
Minna Plit-Turunen Potilasvakuutuskeskuksen toimitusjohtajaksi8.4.2026 10:23:31 EEST | Tiedote
OTM, VT Minna Plit-Turunen on nimitetty Potilasvakuutuskeskuksen toimitusjohtajaksi 1.7.2026 alkaen. Hänen nimityksensä on osa Vakuutuskeskuksen johtamismallin uudistusta, joka toteutetaan toimitusjohtaja Juha-Pekka Halmeenmäen siirtyessä eläkkeelle. Uudistuksessa Potilasvakuutuskeskukselle ja Liikennevakuutuskeskukselle nimetään omat toimitusjohtajansa, kun aiemmin niillä oli yhteinen toimitusjohtaja.
BLOGI: Potilasvahinkojen kaksi profiilia – havaintoja terveydenhuollon arjesta1.4.2026 07:45:00 EEST | Blogi
Potilasvakuutuskeskuksen vuosiraportti paljastaa kaksi erilaista potilasvahinkoprofiilia - leikkauksissa ja päivystyksessä korostuvat erilaiset vahingot. Erilaisten vahinkoprofiilien tunnistaminen on virheistä oppimisen edellytys, toteaa Potilasvakuutuskeskuksen ylilääkäri Lasse Rämö.
BLOGI: Potilasvahinkojen ennätysvuosi – mitä vuoden 2025 luvut kertovat?20.3.2026 01:00:00 EET | Blogi
Potilasvakuutuskeskuksen (PVK) vuosiraportti 2025 tarjoaa näkymän suomalaisen terveydenhuollon laatuun. PVK:n johtaja Minna Plit-Turunen analysoi blogissaan syitä jyrkästi kasvaneisiin määriin sekä potilasvahinkoilmoitusten että korvausten osalta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
