Prinssi Harryn Varamies on noussut tammikuun myydyimmäksi tietokirjaksi ja rikkoo maailmanlaajuisia myyntiennätyksiä

Prinssi Harryn elämäkerta Varamies on noussut maailmanlaajuiseksi kirjailmiöksi heti ilmestyttyään.
Varamies on noussut myydyimmäksi kirjaksi Suomen lisäksi muun muassa Yhdysvalloissa, Isossa-Britanniassa, Kanadassa, Australiassa, Saksassa, Ranskassa, Italiassa, Hollannissa, Brasiliassa, Tanskassa, Chilessä, Kolumbiassa ja Perussa. Kirja julkaistiin 10.1. kuudessatoista maassa. Suomeksi kirja ilmestyi 19.1.
Yhdysvalloissa kirja on myynyt uskomattomat 1,8 miljoonaa kappaletta ja Isossa-Britanniassakin lähes miljoona kappaletta.
Varamies kuljettaa lukijan suoraan 1990-luvun koskettavimpiin hetkiin: kaksi nuorta prinssiä astelee äitinsä arkun perässä maailman seuratessa tilannetta murheellisena ja kauhuissaan. Kun prinsessa Diana haudattiin, miljardit ihmiset miettivät, miltä prinsseistä tuntui, mitä he ajattelivat ja miten heidän elämänsä sujuisi siitä eteenpäin.
Järkähtämättömän rehellisesti kirjoitettu Varamies on ohittamaton kirja täynnä oivalluksia, paljastuksia, itsetutkiskelua ja vaikeuksien kautta saavutettua viisautta rakkauden voimasta, joka voittaa surun.
Kustannusosakeyhtiö Otava on Suomen suurin ja johtava kustantamo. Julkaisemme kaunokirjallisuutta, tietokirjoja, lasten- ja nuortenkirjoja sekä tuotamme oppimisen palveluita. Otavan kustantamoperheeseen kuuluvat myös Like Kustannus, Karisto, Atena, F-Kustannus, Nemo ja Moreeni.
Olemme vastuullinen kotimainen perheyritys, joka on yli 130 vuoden ajan edistänyt suomalaista kirjallisuutta, tietoa, lukemista, oppimista ja suomenkieltä. Valmistamme kirjamme Suomessa, omassa Keuruun kirjapainossamme. Kustantamisemme perustuu moniarvoisuuteen, avarakatseisuuteen ja suvaitsevaisuuteen. Teemme työtämme intohimolla ja tulevaisuuteen katsoen.
Yhteyshenkilöt
Adèle CouavouxViestintäpäällikkö
Tietokirjat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Otavan ja Kariston kuvakirjasyksy on täynnä isoja ja pieniä tunteita, uuden oppimista ja unelma-ammatteja13.10.2025 08:15:00 EEST | Tiedote
Syksyn uutuuskirjoista löytyy suloisia tarinoita kaikenlaisiin iltasatuhetkiin.
Camilla Läckberg palaa Fjällbackaan – uusi psykologinen trilleri Itkijänainen paljastaa menneisyyden synkät salaisuudet10.10.2025 11:21:33 EEST | Tiedote
Huippusuositun Fjällbacka-dekkarisarjan kiihkeästi odotettu 12. osa lunastaa kaikki odotukset!
Odotus on ohi – Cormoran Strike palaa Robert Galbraithin uudessa romaanissa Merkitty mies10.10.2025 09:22:00 EEST | Tiedote
Robert Galbraithin lukijoille on luvassa todellinen herkku – yli 900 sivua intensiivistä jännitystä.
Joko tunnet Dandy Peppusen? Nyt on supersuositun mestarietsivän isän seikkailujen vuoro!9.10.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Dandy Peppusen nuoruusvuodet on japanilaisen Mestarietsivä Peppunen -kirjasarjan spin-off. Sen päähenkilö on lapsiperheiden suosikkietsivä Peppusen isä, jonka kirjoissa seurataan hänen nuoruudenseikkailujaan aloittelevana arkeologina.
Kunpa pian olisi jo joululoma, ja saisi yölläkin lukea!7.10.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Pipareiden leipomisen ja valojen virittelyn lisäksi joulutunnelmaan pääsee sukeltamalla joulukirjojen sivuille. Nyt jouluihmisiä hellitään, sillä pian ilmestyy monipuolinen kattaus kirjoja cozy crimestä lämpöisiin tarinoihin, ja kuumempien kertomusten ystäville tarjoillaan tänä vuonna kanelin ja kardemumman lisäksi aimo annos chiliä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme