Pro gradu: Suurin osa yrittäjistä alivakuuttaa itsensä – naisyrittäjät tarkempia sosiaaliturvansa kanssa kuin miehet
18.12.2019 08:15:05 EET | Työeläkeyhtiö Elo | Tiedote

Tulosten mukaan selvä enemmistö (71 %) vastaajista oli alivakuuttanut itsensä. Kuitenkin yli puolet (57 %) piti suomalaista eläkejärjestelmää luotettavana. Sitä vastoin noin neljäsosa (26 %) piti sitä epäluotettavana.
Pro gradu -tutkielmassa selvitettiin, onko alivakuuttaminen yleisempää sosiaaliturvaa heikommin tuntevien yrittäjien keskuudessa sekä mitkä muut tekijät vaikuttavat alivakuuttamiseen. Alivakuuttamisella tarkoitetaan sitä, että yrittäjän vahvistettu työtulo vakuutusmaksuja varten on pienempi kuin yrittäjän todellinen verotettava ansio.
– Tulosten perusteella korkeakaan tietotaso sosiaaliturvasta ei vaikuta yrittäjän YEL-työtulon määrään. Vaikka yli 40 prosenttia kertoi tuntevansa sosiaaliturvaa hyvin, vain reilu kolmasosa vastaajista kertoi maksavansa itselleen riittävää eläkettä. Yli puolet totesi maksavansa liian vähäistä eläkettä itselleen, kertoo pro gradun tehnyt Elon projektipäällikkö Harto Koski.
Yrittäjät määrittävät itse YEL-työtulonsa ja sitä kautta sekä eläkevakuutusmaksujensa että päivärahojensa tason. Alivakuuttamisen seuraukset voivat yllättää yrittäjän.
– Alhainen YEL-työtulo tarkoittaa hyvin pientä tai olematonta turvaa esimerkiksi sairastumisen, työkyvyttömyyden ja vanhempainvapaan aikana, sanoo Koski.
Lain mukaan YEL-työtulon tulisi vastata palkkaa, joka maksettaisiin yrittäjän tilalle palkattavalle yhtä ammattitaitoiselle työntekijälle.
Naisyrittäjät huolehtivat sosiaaliturvastaan todennäköisemmin kuin miehet
Lähes kaksi kolmasosaa kyselyyn vastanneista oli toiminut yrittäjänä 10 vuotta tai pidempään. Tyypillisesti vasta yrittäjän taipaleen aloittaneet pitävät eläkevakuutusmaksut ensin alhaisina, mutta tulosten mukaan myöskään yrittäjävuosien määrä ei näytä juuri vaikuttavan sosiaaliturvan tasoon.
– Tutkielmassa tarkasteltiin myös erilaisten taustavaikuttajien merkitystä alivakuuttamiselle. Ainoastaan sukupuoli näytti aiheuttavan tilastollisesti merkittävän eron yrittäjien alivakuuttamisessa. Varsinkin reilusti alivakuuttavien yrittäjien ryhmässä miesten suuri osuus korostui, sanoo Koski.
Syy naisten tunnollisuuteen löytyy mahdollisesti perheen perustamisesta. Tulkintaa tukee myös aiemmin tehty tutkimustyö.
– Uskoisin ainakin yhden syyn naisten tunnollisuuteen olevan se, että Suomessa nainen usein jää pidemmälle vanhempainvapaalle ja oikeantasoisella vakuuttamisella voidaan taata riittävä sosiaaliturva täksi ajaksi.
Yleisesti sosiaaliturvan tuntemus yrittäjien keskuudessa on heikkoa
Noin neljäsosa yrittäjistä (26 %) vastasi tuntevansa sosiaaliturvaa huonosti. Toiseksi noin 60 prosenttia yrittäjistä kokee vaikeaksi ymmärtää, mihin sosiaalietuuksiin heillä on yrittäjänä oikeus. Lisäksi noin 60 prosenttia yrittäjistä kokee sosiaalietuuksien hakemisen vaikeaksi.
Reilusti itsensä alivakuuttavista yrittäjistä noin kolmasosa ei uskonut hyötyvänsä suuremmasta YEL-työtulosta. Jopa yli puolet reilusti alivakuuttavista yrittäjistä uskoi saavansa paremmat tuloilleen paremmat tuotot jollakin muulla tavalla.
– YEL-vakuutusta ja sen sisältöä ei välttämättä tunneta riittävän hyvin. Tämä voi vaikuttaa yrittäjän päätökseen siitä, mihin haluaa varansa sijoittaa. Kaiken kaikkiaan sosiaaliturvan tuntemuksen taso yrittäjien keskuudessa on harmillisesti riittämättömällä tasolla, sanoo Koski.
Alivakuuttamisen pois kitkeminen ei ole helppoa.
– Ilmiön huolestuttavaan laajuuteen tulisi kiinnittää entistä enemmän huomiota valtiotasoa myöten. Heikko sosiaaliturva ja alhainen vanhuudenturva uhkaavat tuhansia yrittäjiä. Suurena yrittäjien työeläkevakuuttajana kannamme tästä erityistä huolta. Elo jatkaa sitkeästi YEL-työtulosta ja sosiaaliturvasta kertomista, kertoo Koski.
Elo on Suomen suurin yrittäjien työeläkevakuuttaja. Noin 40 prosenttia Suomessa toimivista yrittäjistä on valinnut Elon työeläkevakuutuskumppanikseen.
Taustatietoa:
Tiedot perustuvat Harto Kosken työeläkeyhtiö Elossa Helsingin yliopistolle tekemään pro gradu -tutkielmaan ”Yrittäjien alivakuuttaminen ja sosiaaliturvan tuntemus suomalaisessa eläkejärjestelmässä”. Vuoden 2019 syksyllä valmistunut pro gradu toteutettiin verkkokyselynä, johon vastasi 732 Elossa YEL-vakuutettua yrittäjää. Ammatinharjoittajat olivat jaettu viiteen ryhmään työtulon ja verotettavan ansiotulon suhteen perusteella. Tätä suhdetta käytettiin tutkimuksessa alivakuuttamisen mittarina. Vastauksia analysoitiin ryhmätiedon, sekä muiden kyselyssä kysyttyjen taustatietojen pohjalta. Analyysissä jokainen kysymys vastasi yhtä muuttujaa.
Voit tutustua graduun täällä.
Lisätietoja:
Harto Koski, projektipäällikkö, puh. 020 703 5959
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kristiina NieminenViestinnän suunnittelupäällikkö
Puh:040 586 8778kristiina.nieminen@elo.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Olemme Elo, suuri suomalainen työeläkevakuuttaja. Huolehdimme, että asiakkaamme saavat ansaitsemansa eläkkeet. Autamme asiakasyrityksiämme menestymään ja vastaamaan muuttuvan työelämän haasteisiin. Hoidamme asiakkaidemme eläkevaroja tuottavasti, turvaavasti ja vastuullisesti. Sijoitusvarat on hyvin hajautettu kansainvälisesti ja eri omaisuusluokkiin. Ne turvaavat eläkkeet ja luovat pohjaa kestäville tuotoille vuosikymmeniksi eteenpäin.
Suomalaisista yrityksistä lähes joka kolmas ja yrittäjistä noin 40 prosenttia on valinnut Elon työeläkekumppanikseen. Vastaamme noin puolen miljoonan työntekijän ja yrittäjän tulevista eläkkeistä, huolehdimme noin 250 000 eläkkeensaajasta ja noin 30 miljardin euron sijoitusomaisuudesta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Työeläkeyhtiö Elo
Elo panostaa kasvaviin yrityksiin – Heli Tulisalo johtamaan kasvuasiakkuuksia16.1.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Työeläkeyhtiö Elo on nimittänyt MBA Heli Tulisalon kasvavien yritysten asiakkuuksista vastaavaksi myyntijohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässään viimeistään 1.4.2026 ja raportoi asiakkuusjohtaja Juho Yliselle. Heli Tulisalo siirtyy Eloon Postista verkkokaupan ja jakelupalveluiden myyntijohtajan tehtävästä.
Mielenterveyden haasteet yleisin syy hakea työkyvyttömyyseläkettä – näköpiirissä uusi uhka suomalaisten työkyvylle12.1.2026 09:30:00 EET | Tiedote
”Pitkät työttömyysputket tulivat ehkä pahimpaan mahdolliseen aikaan. Työttömänä olevien henkilöiden kohdalla riskinä on osaamisen hapertuminen”, sanoo Elon työkykyjohtaja Kati Korhonen-Yrjänheikki.
64 % eläkeikäisistä uskoo, että työelämässä jatkettaisiin pidempään, jos kokemusta arvostettaisiin enemmän7.1.2026 06:30:00 EET | Tiedote
Näkemykset konkareiden arvostuksesta työelämässä jakautuvat voimakkaasti. Jopa 36 % eläkkeelle siirtyneestä ajattelee, että vanhemmat työntekijät nähdään jopa rasitteena työelämässä. Samalla moni kokee, että kokemusta arvostetaan.
Yrittäjien hakemat työkyvyttömyyseläkkeet 10 % kasvussa – määrä vakiintunut korkeammalle tasolle kuin ennen koronaa11.11.2025 08:15:00 EET | Tiedote
Yrittäjien hakemien työkyvyttömyyseläkkeiden määrä on vakiintunut korkeammalle tasolle kuin koronaa edeltävänä aikana. ”Meille näkyy, että moni yrittäjä saa liian vähän ja liian myöhään tukea työkykynsä haasteisiin”, sanoo työeläkeyhtiö Elon työkykyjohtaja.
Elo nousi kärkeen suomalaisten eläkeyhtiöiden kansainvälisessä vertailussa31.10.2025 07:55:00 EET | Tiedote
Elo on sijoittunut suomalaisten eläkeyhtiöiden osalta jaetulle ensimmäiselle sijalle Global Pension Transparency Benchmark -vertailussa. Kansainvälisessä vertailussa selvitettiin sijoittamisen läpinäkyvyyttä. Elo sai 71/100 pistettä ja sijoittui kansainvälisesti sijalle 30.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
