Proakatemian legendaarisilla Myyntipäivillä mukana kolme tamperelaista palvelua ja tuotetta
20.3.2023 08:36:19 EET | Tampereen ammattikorkeakoulu | Tiedote

Myyntipäivien ideana on oppia myynnistä menemällä suoraan syvään päätyyn. Myyntipäivillä opitaan tekemällä ja haastetaan yksilöitä ja tiimejä ylittämään itsensä - sekä tietysti selvitetään kovin myyjätiimi, eli ketkä myyvät kolmen päivän aikana eniten suhteutettuna tiimin kokoon. Edellisillä Myyntipäivillä kolmea tuotetta myytiin yli 130 000 eurolla. Nyt myynnissä on Proakatemian tiimien omia tuotteita ja palveluita.
– Myyntipäivät ovat erinomainen paikka näyttää koko tiimin myyntiosaaminen ja potentiaali. Kyse ei ole vain voittamisesta, vaan siitä miten tiimi suoriutuu yhdessä. Myyntipäivät toimivat myös vauhdittajana projektien kasvulle, josta hienona esimerkkinä on S-ryhmän kaupoista löytyvä Herkkä Snacks -linssiherkku, joka oli mukana Myyntipäivillä 2020, sanoo Santeri Simonen, Myyntipäivien projektipäällikkö.
MELIINA on käsityönä valmistettujen tuoksukynttilöiden brändi. Kynttilät valmistetaan Tampereen Jankassa 100 % soijavahasta, joka on steariinia ekologisempaa. Kynttilät ovat vegaanisia ja niissä on tunnelmallisesti rätisevä puusydän. Tunnelman ja lämmön lisäksi projektitiimille merkittävää on hersyvä huumori, joka näkyy esimerkiksi etiketeissä ja viestinnässä.
– MELIINA-kynttilöiden ostaja on samalla mukana tukemassa Ukrainan kriisistä kärsiviä lapsia ja perheitä Pelastakaa Lapset ry:n kautta, lisää Iida Manninen MELIINA-yrityksestä ja Samoa Projektit -osuuskunnasta.
Armo on kestävään muotiin erikoistunut vaatebrändi. Projektitiimi haluaa viedä vaatetusalaa reilumpaan ja eettisempään suuntaan. Ideana on mahdollistaa pientuottajien pääsy kansainvälisille markkinoille tukemalla samalla reilun ja eettisen kaupan periaatteita. Myyntipäiville Armo lähtee Ximena-rannekoruilla, jotka on valmistettu Equadorissa Cotacachin kaupungissa. Ne tuotetaan käsityönä ylijäämänahasta pienessä työpajassa.
– Maailma muutetaan paremmaksi teko kerrallaan, ja me haluamme olla mahdollistamassa tuota muutosta oman liiketoimintamme kautta. Yrittäjyys on vaikuttava tapa muuttaa maailmaa. Jokaisen myydyn rannekkeen kohdalla voittaja on pientuottaja Equadorissa, sanoo Maria Jussila Armo Design -yrityksestä ja Empiria-osuuskunnasta.
Puhdistustiimi on rännipuhdistuspalveluita tarjoava yritys, joka on toiminut Pirkanmaalla jo muutaman vuoden. Puhdistustiimi haluaa helpottaa omakotitaloasujien, taloyhtiöiden ja yrittäjien elämää sekä ennaltaehkäistä tukkoisten rännien aiheuttamia ongelmia, jotka heijastuvat esimerkiksi kiinteistön käyttöikään. Puhdistustiimi toteuttaa rännien puhdistukset tehokkaasti ja turvallisesti maasta käsin aina 10 metriin asti teollisuusimureilla ja pitää samalla pihat siistinä. Valttina on erinomainen, jokaiselle asiakkaalle erikseen raportoiva työnjälki sekä rennosti mutta asiantuntevasti toimiva asiakaspalvelu.
– Kevätaurinko sulattaa jo hankia ja kiinteistöt paljastuvat lumen alta. Nyt on erinomainen mahdollisuus ulkoistaa yksi sulan kauden toimenpide ja pidentää kiinteistön käyttöikää kustannustehokkaasti, kannustaa Aleksi Stoilov Puhdistustiimistä ja Roima Team -osuuskunnasta.
Myyntipäivien aikana Proakatemian tiimit näkyvät ja kuuluvat Pirkanmaalla erilaisissa myyntikanavissa. Korkeakoulujen suomenkielisten tutkinto-ohjelmien yhteishaku on käynnissä 15.–30.3., ja myös Proakatemia on haussa mukana omalla tutkintonimikkeellään.
Proakatemialle Myyntipäivien hermokeskukseen on mahdollisuus tulla vierailemaan ja tekemään juttua Myyntipäivien aikana. Toimipiste sijaitsee Finlaysonilla Tampereen sydämessä.
Ota yhteyttä:
Santeri Simonen
Projektipäällikkö, tiimiyrittäjä
Proakatemia / Kipinä kiihdyttämö -osuuskunta
+358 50 433 5194
santeri.simonen@tuni.fi
Tutta Tanttari
Valmentaja
Proakatemia
+358 50 5634 942
tutta.tanttari@tuni.fi
Kuva: Jonne Renvall
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tampereen ammattikorkeakoulu on monialainen työelämäkorkeakoulu, joka vastaa työ- ja elinkeinoelämän muuttuviin osaamistarpeisiin tuottamalla parasta ammatillista korkeakoulutusta ja innovaatioita. Toimimme aktiivisessa yhteistyössä korkeakouluyhteisön ja työelämän kumppaneiden kanssa, kotimaisissa ja kansainvälisissä verkostoissa. Kärkiosaamisemme suuntautuu oppimisen edistämiseen, uusien teknologioiden hyödyntämiseen, ekologisiin innovaatioihin ja sosiokulttuurisiin haasteisiin. TAMKissa on yli 10 000 opiskelijaa ja vakituista henkilöstöä noin 700.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen ammattikorkeakoulu
Kahvin sivuvirroista paperipusseihin: suomalainen kiertotalousinnovaatio etenee2.9.2026 11:33:27 EEST | Tiedote
Mitä yhteistä on aamukahvilla ja paperipakkauksilla? Tampereen ammattikorkeakoulun (TAMK) johdolla kehitetty suomalainen kiertotalousinnovaatio jalostaa kahvinpaahtamisen sivuvirroista väriaineita teollisiin painoväreihin. Yhteistyössä globaalin painovärivalmistajan Siegwerkin kanssa teknologia on nyt saavuttanut kaupallisen mittakaavan paperipusseissa.
Jatta Herrasesta ammattikasvatuksen työelämäprofessori24.8.2026 09:35:36 EEST | Tiedote
Tampereen ammattikorkeakoulun ja Tampereen yliopiston yhteiseksi ammattikasvatuksen työelämäprofessoriksi on valittu filosofian tohtori Jatta Herranen. Uusi tehtävä sijoittuu osaksi Tampereen korkeakoulukonsernin ammattikasvatuksen tutkimus- ja kehittämiskokonaisuutta.
TAMK juhli 30-vuotista taivaltaan lukuvuoden avajaisissa12.8.2026 14:04:36 EEST | Tiedote
Tampereen ammattikorkeakoulun (TAMK) henkilöstö vietti lukuvuoden avajaisia 10.8.2026. Avajaisilla oli erityinen merkitys, sillä TAMK täyttää pyöreät 30 vuotta. Juhlassa katsottiin sekä menneeseen että tulevaan.
Valmentavan koulutuksen suorittanut Babakr Abrahim: ”Elän unelmaani”11.8.2026 13:50:12 EEST | Tiedote
Suomi tarvitsee kansainvälisiä osaajia, jotka osaavat suomea. Maahanmuuttaneille suunnattuun korkeakouluopintoihin valmentavaan koulutukseen osallistunut Babakr Abrahim sai suomen kielen taitonsa niin hyvälle tasolle, että pystyy nyt opiskelemaan suomenkielisessä ensihoitajan tutkinto-ohjelmassa.
Epe Heleniuksen jalanjäljissä kohti uutta musiikkialan ekosysteemiä18.5.2026 13:20:34 EEST | Tiedote
Työ musiikin parissa voi olla itsenäistä puurtamista, ja ammatti-identiteetin muodostaminen saattaa tuottaa hankaluuksia. Tampereen ammattikorkeakoulun Distrec-koulutushanke pyrkii luomaan Pirkanmaalle musiikkialan ekosysteemin sekä täydennyskoulutusmallin alan toimijoille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

