Fliiga

Pudotuspelit vauhtiin - tässä ovat naisten sarjan puolivälieräparit

Jaa
F-liigan naisten sarjassa saatiin puolivälieräparit valittua, kun joukkueiden kapteenit kokoontuivat valintatilaisuuteen. Sunnuntaina pidetty tilaisuus näytettiin suorana Ruudun kautta.

Runkosarjavoittaja TPS valitsi ensimmäisenä - eikä suurta yllätystä nähty. Hallitseva mestari valitsi vastustajakseen FBC Loiston ja paikallispelit.

Toisena valinnut Classic otti vastustajakseen puolestaan B-lohkon voittajan SaiPan. Kun PSS nappasi itselleen viime keväiltä tutun kilpakumppanin SB-Pron, jäi viimeiseksi pariksi EräViikingit - Rankat Ankat.

Puolivälierät alkavat ensi viikolla. Välieräpaikka irtoaa kolmella voitolla. Julkaisemme otteluohjelmat heti niiden varmistuttua.

Kaikki ottelut näkyvät suorina Ruudun alustoilla.

PUOLIVÄLIERÄPARIT:

TPS (1.) - FBC Loisto (7.)
Classic (2.) - SaiPa (B-lohkon 1.)
PSS (3.) - SB-Pro (5.)
EräViikingit (4.) - Rankat Ankat (6.)

Jenna Saario, TPS:

- Mikäs sen parempaa kuin paikallispelien pelaaminen pudotuspeleissä. Tämä oli jo sen takia meille helppo valinta.

- Meillä on varmasti ennakkosuosikin viitta, mutta samalla meidän pitää lunastaa se. Nyt vasta kauden tärkeimmät pelit alkavat, joten meidän täytyy olla parhaimmillamme.

Noora Isomäki, FBC Loisto:

- Meillä ei ole mitään paineita tai hävittävää. Lähdetään rohkeasti pelaamaan ilman paineita.

- TPS lähtee tähän täytenä suosikkina. Meidän pitää onnistua aika täydellisesti, jos halutaan jatkoon.


Meri Mäkinen, Classic:

- Nähtiin SaiPa parhaaksi mahdolliseksi vastustajaksi. Seurattiin jo vähän karsintoja - eiköhän meillä ole tarpeeksi tietoa, millainen jengi saadaan vastaan
- Meillä on ollut koko kauden ajan kasvutarina menossa. Lopussa meinasi tulla vähän taantumaa peliin, mutta ei se haittaa. Siitä on hyvä lähteä parantamaan.

Veera Lokka, SaiPa:

- Tämä vastustaja oli odotettavissa. Odotetaan tiukkaa sarjaa, johon me lähdemme haastajana.

- Playoff-paikka on meille iso juttu. Kolme vuotta tätä on haettu - kolmas kerta sanoi viimein toden. Se tuo energiaa varmasti näihin peleihin.


Laura Manninen, PSS:

- Halutaan välttää pitkä (Ouluun) matkustaminen. Tämä on meille sopivin valinta.

- Runkosarjassa SB-Prota vastaan oli tiukkaa vääntöä. Tunteet ehtivät kuumeta varsinkin edellisessä pelissämme puolin ja toisin. Odotan kuumaa sarjaa sen puolesta.

- Nyt on tauko käytetty hyvin hyödyksi. Tehty viimeiset viilaukset kohti pudotuspelejä.

Anu Raatevaara, SB-Pro:

- Aika odotettu valinta. Ollaan tuttuja joukkueita keväiltä, joten odotan kovaa sarjaa.

- Molemmat joukkueet syttyvät varmasti. Tulee varmasti kuumia tunteita. Tässä alkaa jo pikkuhiljaa kutittelemaan. Monon pitää olla syönnillä, kun nämä pelit alkavat. Mutta kyllähän tämä on pelaajan parasta aikaa.

Trine Sällström, EräViikingit:

- Osattiin jo jonkun verran odotella tätä. Usein Ouluun ei haluta reissata. Mutta tämä sopii meille: olemme aika monta kertaa keväisin jo kohdanneet Ankat, joten tämä alkaa olla jo tuttua hommaa.

Hanna Niemelä, Rankat Ankat:

- Oulu ei ole se mukavin paikka lähteä reissuun, joten tätä osattiin vähän odotella. Meillä on ollut ErViä vastaan tiukkoja pelejä oikeastaan läpi kauden.

- En tiedä, kuinka kuuma sarja tästä vielä tuleekaan. Tiukkaa ainakin tulee jokaisesta väännöstä ja pelistä.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Fliiga
Fliiga
Alakiventie 2
00920 Helsinki

https://fliiga.com

Maailman viihdyttävintä salibandya! F-liigassa pelaa miesten ja naisten sarjojen alla 28 joukkuetta. Haluamme olla rakentamassa Suomeen uudenlaista palloilusarjaa. Liikkeen voima ja vauhti valloittavat ja saa meidät kaikki liikkeelle
– luomaan maailman liikuttavinta, arvostetuinta ja kaupallisinta salibandyliigaa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Fliiga

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme