Tampere-talo Oy

Puistokonsertti tuo elokuva- ja näyttämömusiikin Sorsapuistoon – Tampere Filharmonian johdossa Matthew Halls ja solistina Helena Juntunen

Jaa
Tampere-talo, Tampere Filharmonia ja Tampereen Sähkölaitos järjestävät loppukesän perinteisen Puistokonsertin Tampereen Sorsapuistossa lauantaina 12. elokuuta 2023. Tämän vuoden teema on elokuva- ja näyttämömusiikki, ja ohjelmisto muistaa 125-vuotisjuhlavuotta viettävää säveltäjä George Gershwiniä. Tampere Filharmoniaa johtaa orkesterin uusi ylikapellimestari Matthew Halls, ja solistina laulaa sopraano Helena Juntunen. Yleisö pääsee äänestämään yhteislaulua.
Yleisö pääsee äänestämään Puistokonsertissa esitettävän yhteislaulun. Äänestys on käynnissä Tampereen Sähkölaitoksen verkkosivulla perjantaihin 19. toukokuuta 2023 saakka. Kuva: Anna-Kaisa Noki-Helmanen
Yleisö pääsee äänestämään Puistokonsertissa esitettävän yhteislaulun. Äänestys on käynnissä Tampereen Sähkölaitoksen verkkosivulla perjantaihin 19. toukokuuta 2023 saakka. Kuva: Anna-Kaisa Noki-Helmanen

Tampere-talo, Tampere Filharmonia ja Tampereen Sähkölaitos järjestävät perinteisen Puistokonsertin Tampereen Sorsapuistossa lauantaina 12. elokuuta klo 18. Tampereen kulttuurisyksyn avaava koko perheen maksuton tapahtuma kerää vuosittain tuhansia ihmisiä nauttimaan sinfoniaorkesterin soinnista rennosti omalta viltiltä käsin. Tänä vuonna yleisölle tarjoillaan ikivihreitä elokuva- ja näyttämömusiikin helmiä.

Puistokonsertin johtaa ensimmäistä kertaa Tampere Filharmonian uusi ylikapellimestari ja taiteellinen johtaja Matthew Halls. Santtu-Matias Rouvalin tilalla aloittava britti on Tampere Filharmonian kahdestoista ylikapellimestari ja kolmas ulkomaalainen kyseisessä tehtävässä. Laaja-alaisesti vanhan ja uuden musiikin parissa työskentelevä Halls odottaa innolla elokuista ulkoilmakonserttia ja syventymistä elokuvien ja musikaalien maailmaan.

"Musiikilla on aina ollut tärkeä rooli suuren draaman ytimessä. Vaikuttavat musiikkiteokset ovat monesti saaneet alkunsa tarinoista suurimmista – ja toisaalta, ikimuistoisimmat sävelet ovat usein löytäneet tiensä kuuluisimpiin näytelmiin ja elokuviin. Musiikki voi paljastaa ja voimistaa tarinan tunnepitoista kokemusta ja vaikutusta totaalisesti. Tämän vuoden Puistokonsertti on saanut inspiraationsa näyttämölle ja valkokankaalle sävelletystä musiikista. Musiikin voima ja tutut sävelet vievät meidät toiseen maailmaan, kohti muistojen ja nostalgian, tragedian ja komedian, pimeyden ja valon valtakuntia”, Halls kuvailee.

"Puistokonsertti antaa meille kaikille hyvää energiaa. Se on yhteisöllinen hyvän mielen tapahtuma, jonka tarinassa on ilo saada olla mukana. Sähkölaitos on mukana tukemassa Puistokonserttia, jotta se pysyy laadukkaana ja kaikille avoimena matalan kynnyksen kulttuuritapahtumana", sanoo Tampereen Sähkölaitoksen toimitusjohtaja Jussi Laitinen.

Jazzin supertähti George Gershwin

Tampereen Puistokonsertin ohjelmisto juhlistaa säveltäjä George Gershwiniä (1898–1937), jonka syntymästä tulee syyskuussa kuluneeksi 125 vuotta. Yhdysvaltalainen Gershwin oli aikansa supertähti, jonka uraauurtava sävelkieli kuuluu länsimaisessa musiikissa edelleen. Gershwin muistetaan erityisesti jazzvaikutteisista elokuva- ja musikaalisävellyksistä sekä Porgy ja Bess -oopperasta (1935), jonka tunnetuin laulu on jazzstandardiksi kohonnut ”Summertime”. Muuta Gershwinin rakastettua tuotantoa ovat muiden muassa ”Sininen rapsodia”, ”Amerikkalainen Pariisissa” ja ”Kuubalainen alkusoitto”.

Konsertin solistina esiintyy Helena Juntunen, joka on yksi tämän hetken valovoimaisimmista kansainvälisistä sopraanotähdistämme. Viime kaudella Juntunen lauloi muiden muassa Giuseppe Verdin Aidan nimiroolin Savonlinnan Oopperajuhlilla sekä Franz Schrekerin Der Schatzgräber -teosharvinaisuuden Elsin roolin Strasbourgissa. Seuraavaksi Juntusta voi Tampereen ohella kuulla Richard Straussin Die Frau ohne Shatten -oopperan Keisarinnana Kölnin oopperassa sekä Johann Straussin Lepakko-operetin Rosalindena Suomen Kansallisoopperassa.

Puistokonsertin aikana Sorsapuiston tapahtuma-alueella on myynnissä kylmää ja kuumaa juotavaa sekä suolaista ja makeaa syötävää klo 21 asti. Ravintola Tuhto palvelee konserttipäivänä klo 12–22 ja tarjoilee tavallisen ruokalistan lisäksi pientä purtavaa, jota voi viedä myös puiston puolelle. Tampere-talon lipunmyynnistä voi konserttipäivänä ostaa tarjoushintaisia lippuja syksyn konsertteihin.

Yleisradio televisioi Puistokonsertin suorana Yle Areenassa klo 18 ja viivästettynä suorana Yle Teema -kanavalla klo 20. Lähetyksen juontaa musiikkitoimittaja ja laulaja Ahti Paunu. Ennen Tampere Filharmonian esiintymistä DJ Juissi viihdyttää puiston kuulijoita jo klo 15 alkaen.

Yleisö voi vaikuttaa

Puistokonsertin ohjelmisto julkaistaan myöhemmin. Myös yleisö pääsee vaikuttamaan ohjelmistoon ja äänestämään konsertissa esitettävän yhteislaulun. Äänestys on käynnissä Tampereen Sähkölaitoksen verkkosivulla perjantaihin 19. toukokuuta saakka.

Äänestyskappaleet ovat:

  • Heikki Aaltoila: Akselin ja Elinan häävalssi
  • Jukka Kuoppamäki: Anna mulle tähtitaivas
  • Gabriel Linsén. Zacharius Topelius: Kesäpäivä Kangasalla
  • Reino Helismaa: Päivänsäde ja menninkäinen
  • Unto Mononen: Satumaa
  • Kansanlaulu: Taivas on sininen ja valkoinen
  • Kansanlaulu: Tammerkosken sillalla
  • Trad: Kulkurin valssi

Lisätiedot

Suvi Leinonen
Ohjelma- ja liiketoimintajohtaja
Tampere-talo Oy
Puh. +358 3 243 4031
suvi.leinonen@tampere-talo.fi

Eija Oravuo
Intendentti
Tampere Filharmonia
Puh. +358 50 388 7133
eija.oravuo@tampere.fi

Hanna Jokinen
Brand manager
Tampereen Sähkölaitos Oy
Puh. +358 50 411 4191
hanna.jokinen@sahkolaitos.fi

Avainsanat

Kuvat

Yleisö pääsee äänestämään Puistokonsertissa esitettävän yhteislaulun. Äänestys on käynnissä Tampereen Sähkölaitoksen verkkosivulla perjantaihin 19. toukokuuta 2023 saakka. Kuva: Anna-Kaisa Noki-Helmanen
Yleisö pääsee äänestämään Puistokonsertissa esitettävän yhteislaulun. Äänestys on käynnissä Tampereen Sähkölaitoksen verkkosivulla perjantaihin 19. toukokuuta 2023 saakka. Kuva: Anna-Kaisa Noki-Helmanen
Lataa
Tampere Filharmonia. Kuva: Arttu Rantakärkkä
Tampere Filharmonia. Kuva: Arttu Rantakärkkä
Lataa
Tampere Filharmonian uusi ylikapellimestari ja taiteellinen johtaja Matthew Halls johdattaa orkesterin elokuva- ja näyttämömusiikin säveliin Tampereen Sorsapuistossa. Kuva: Benjamin Ealovega
Tampere Filharmonian uusi ylikapellimestari ja taiteellinen johtaja Matthew Halls johdattaa orkesterin elokuva- ja näyttämömusiikin säveliin Tampereen Sorsapuistossa. Kuva: Benjamin Ealovega
Lataa
Puistokonsertin solistina laulaa sopraano Helena Juntunen. Kuva: Reijo Koirikivi
Puistokonsertin solistina laulaa sopraano Helena Juntunen. Kuva: Reijo Koirikivi
Lataa
Tampere-talo, Tampere Filharmonia ja Tampereen Sähkölaitos järjestävät perinteisen Puistokonsertin Tampereen Sorsapuistossa lauantaina 12. elokuuta 2023. Kuva: Laura Vanzo
Tampere-talo, Tampere Filharmonia ja Tampereen Sähkölaitos järjestävät perinteisen Puistokonsertin Tampereen Sorsapuistossa lauantaina 12. elokuuta 2023. Kuva: Laura Vanzo
Lataa
Puistokonsertti kerää vuosittain tuhansia ihmisiä nauttimaan sinfoniaorkesterin soinnista rennosti omalta viltiltä käsin. Kuva: Laura Vanzo
Puistokonsertti kerää vuosittain tuhansia ihmisiä nauttimaan sinfoniaorkesterin soinnista rennosti omalta viltiltä käsin. Kuva: Laura Vanzo
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Tampere-talo Oy
Tampere-talo Oy
Yliopistonkatu 55
33100 Tampere

http://www.tampere-talo.fi

Tampere-talo on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin kulttuuri- ja kongressikeskus ja tapahtumayhtiö. Toimimme myös promoottorina tuottamalla tapahtumia ja konsertteja talon ulkopuolella, ja Events Tampere -tapahtumatoimistomme tuottaa yritystapahtumia ja kongressi- ja kokouspalveluita.

Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.

Vuonna 2019 Tampere-talon liikevaihto oli 14,6 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestämme yli tuhat tapahtumaa, kävijöitä on vuosittain 675 000 ja tuotamme Tampereen talousalueelle 50 miljoonaa euroa. 

Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Se on Tampereen kaupungin omistama osakeyhtiö. Talossa on vieraillut jo lähes 10 miljoonaa kävijää. Yhtiön toimitusjohtaja on Paulina Ahokas ja työntekijöitä on 49. Hallituksen puheenjohtaja on Martti Silvennoinen.

Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Suomen ensimmäinen Courtyard by Marriott -hotelli.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy

Tuulensuun Palatsin syksyn ohjelmistossa komediaa ja murhamysteereitä17.5.2023 11:25:19 EEST | Tiedote

Tuulensuun Palatsin syksyyn on lisätty uutta ohjelmistoa. Tunnelmallinen art deco -palatsi on kuin tehty kummitustarinoille, joita yleisölle tarjoilevat osallistavat murhamysteerit sekä Horror & Tease -kauhuburleskishow. Suosikkikomedia Saikkua, kiitos! naurattaa marraskuussa, ja keikkakalenteria täydentää Linda Lampeniuksen ja Perttu Kivilaakson yhteiskonsertti joulukuussa. Tampere-talossa päästään elokuussa tutustumaan afrikkalaiseen nykysirkukseen, kun guinealainen Circus Baobab esiintyy Isossa salissa osana Tampereen Teatterikesän ohjelmistoa.

Syyslomalla ihmetellään sinisiä kaljupäitä – Blue Man Group tuo uuden maailmankiertueensa Tampere-taloon11.5.2023 14:50:28 EEST | Tiedote

Yhdysvaltalainen Blue Man Group esiintyy Tampere-talon Isossa salissa parhaaseen syysloma-aikaan lokakuussa. Esitys on osa ryhmän Bluevolution World Tour -kiertuetta, ja Tampere-talo on tämän palkitun teatteri-ilmiön ainoa pysähdyspaikka Suomessa. Komediaa, musiikkia ja sanatonta viestintää yhdistelevissä esityksissä nähdään klassikkonumeroiden lisäksi uusia yllätyksiä. Uutena hahmona kolmen sinisen ja kaljun miehen rinnalla seikkailee naispuolinen seremoniamestari. Liput ovat nyt myynnissä.

Tampere-talo Oy:n tulos oli koko alkuvuoden jatkuneista koronasuluista huolimatta positiivinen – Kasvu ja kehittyminen jatkuvat emo- ja tytäryhtiöksi jakautuvassa yhtiössä19.4.2023 14:02:19 EEST | Tiedote

Tampere-talo Oy teki viime vuonna pandemiasta huolimatta positiivisen tuloksen. Toteutunut liikevaihto vuonna 2022 oli 14,7 milj. euroa, kun se vielä edellisenä vuonna 2021 oli 6,2 milj. euroa. Vuoden 2022 tulos on 33 942,52 euroa. Tällä liikevaihdolla yhtiö palaa takaisin siihen kokoluokkaan, jossa sen toiminta oli ennen pandemiaa. Yhtiön kasvu ja kehittyminen jatkuvat emo- ja tytäryhtiöksi jakautuvassa konsernissa.

Tampere-talo julkaisi uutta ohjelmaa lapsille18.4.2023 16:05:00 EEST | Tiedote

Tampere-talo on julkaissut uutta lastenohjelmistoa tulevalle syksylle. Koko perheen Lasten Lauantait tekevät paluun; teemapäivinä Tampere-talossa on tarjolla teatteriesityksiä, Muumimuseon työpajoja ja herkuttelua ravintola Tuhtossa. Syyskaudella Tampere-talossa esiintyvät myös suositut lastenyhtyeet Hevisaurus ja Mimmit sekä tv:stä tuttu ONEVIOLIN. Joulun perinteistä Lumiukko-elokuvaa livesäestää Tampereen akateeminen sinfoniaorkesteri TASO johtajanaan Kimmo Tullila.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme