Pyöräilijät pääsevät kartoittamaan pyöräväylien kuntoa mobiilipelin avulla
28.6.2021 14:14:08 EEST | Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala | Tiedote

Kuntokartoitus alkaa 10. heinäkuuta ja päättyy kun kaikki kartoitettavat kadut on käyty läpi. Osallistumista varten pyöräilijä tarvitsee ilmaisen Crowdchupa-mobiilisovelluksen sekä älypuhelimen, joka tulee kiinnittää polkupyörän tankoon. Käyttäjät poimivat pyöräillessään sovelluksen kartalla näkyviä virtuaalisia kolikoita ja marjoja nauhoittamalla videota, josta tekoäly tunnistaa pyöräteiden vauriot.
Kaupunki toivoo kokeilun tuottavan kattavasti tietoa jalankulku- ja pyöräväylien kunnosta, kertoo Helsingin katukunnossapidon projektipäällikkö Antti Takkunen.
”Perinteisesti tarkoitukseen on käytetty esimerkiksi erillisiä mittausajoneuvoja, kun taas tässä toteutuksessa tiedon keruu hoituu ketterästi ja kevyesti pyöräilijöiden avulla. Osallistujille iso kiitos jo etukäteen! Kartoituksesta hyötyvät kaikki osapuolet, eli nyt pääsee tekemään varsinaista hyötyliikuntaa.”
Pyöräväyliä kartoitetaan reilut 300 kilometriä
Jos menetelmä osoittautuu toimivaksi ja pyöräväylien vauriotyypeistä saadaan relevanttia tietoa, sitä pystytään hyödyntämään korjaustarpeen arvioinnissa ja toimenpiteiden priorisoinnissa. Kartoitettavia pyöräväyliä on reilut 300 kilometriä, kun pyöräväyliä on Helsingissä yhteensä noin 1200 kilometriä. Mukaan on valittu pääasiassa päällystettyjä pyöräliikenteen pääreittejä.
Pyöräteitä kartoitetaan sovelluksella samaan aikaan myös Tampereella sekä Vaasassa, Kuopiossa, Vihdissä ja Paimiossa, joissa sovellusta on jo aiemmin käytetty ajoratojen kuntokartoituksessa.
”Joukkoistamalla kuntokartoitukset on mahdollista toteuttaa tunneissa ja niiden kustannukset voidaan jopa puolittaa. Käyttäjät tienaavat keskimäärin yli kaksi euroa kilometriltä”, kertoo sovelluksen kehittäneen yrityksen Crowdchupan toimitusjohtaja Toni Paju.
Tarkempaa tietoa Helsingin kartoitustempauksesta saat liittymällä Crowdchupan sähköpostilistalle tai Facebook-seuraajaksi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti Takkunen, projektipäällikkö
Helsingin kaupunki
puh. 040 687 2414
antti.takkunen@hel.fi
Toni Paju, toimitusjohtaja
Crowdchupa
puh. 050 322 6263
toni.paju@crowdchupa.com
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimialaPL 58200, 00099 Helsingin kaupunki
09 310 2611http://www.hel.fi/kaupunkiymparisto
Kaupunkiympäristön toimiala huolehtii Helsingin kaupunkiympäristön suunnittelusta, rakentamisesta ja ylläpidosta, rakennusvalvonnasta sekä ympäristöön liittyvistä palveluista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
Kaupunkiympäristölautakunnan päätöstiedote 3.11.20263.11.2026 16:48:13 EET | Tiedote
Helsingin kaupunkiympäristölautakunta kokoontui tiistaina 3.11.2026. Kokouksen päätöstiedote (yhteenveto tehdyistä päätöksistä) on julkaistu kaupungin verkkosivuilla: Päätöstiedote » Päätöstiedote näkyy verkkosivuilla siihen asti kun kokouksen pöytäkirja julkaistaan. Pöytäkirja korvaa valmistuttuaan päätöstiedotteen.
Planeringen av banans sträckning i Mejlans fortsätter med alternativet på Paciusgatan3.11.2026 15:46:53 EET | Pressmeddelande
Helsingfors stadsmiljösektor fortsätter planeringen av Munksnäsbanan så att cykelbanans sträckning i Mejlans går längs Paciusgatan i stället för via Hummelviken.
Baanareitin suunnittelu Meilahdessa jatkuu Paciuksenkadun vaihtoehdolla3.11.2026 15:46:53 EET | Tiedote
Helsingin kaupunkiympäristön toimiala jatkaa Munkkiniemenbaanan suunnittelua siten, että Meilahdessa linjaus kulkisi Humallahden sijasta Paciuksenkadun varrella.
Liikennejärjestelyt muuttuvat Arkadiankadun ympäristössä 5. marraskuuta2.11.2026 14:41:28 EET | Tiedote
Työt ovat edenneet Arkadiankadulla ja liikennejärjestelyihin tehdään muutoksia keskiviikon ja torstain välisenä yönä 4.–5. marraskuuta.
Intressanta byggnader till salu – Helsingfors förbereder försäljningen av fjorton objekt30.10.2026 08:56:44 EET | Pressmeddelande
Bland dessa finns Viking-huset på Skatudden och Högholmens tidigare biljettförsäljningsbyggnad på Blåbärslandet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme