QMG kasvaa Keski-Pohjanmaalla ostamalla teollisuuden sähköosaaja Mesielin
Talotekniikkakonserni QMG muodostaa Mesielistä ja muista Pohjanmaan yhtiöistään vahvan sähkö-, automaatio-, LVI- ja kylmätekniikan osaamiskeskittymän.

QMG:n strategiana on kasvaa sekä yritysostoilla että orgaanisesti. Keski-Pohjanmaan tarjoomaa vahvistaa nyt Mesiel, joka tunnetaan Kokkolan ja Pietarsaaren alueen suurteollisuuden sekä julkisen sektorin kiinteistöjen sähkö- ja automaatioratkaisujen osaajana. Yhtiön liikevaihto oli noin 4,2 miljoonaa euroa vuonna 2021 ja sillä on 32 työntekijää.
– QMG:hen kuuluvat alueella entuudestaan Kokkolan LVIS-Palvelu sekä ORS Service Pietarsaaressa, Tammi Kiinteistötekniikka Vaasassa ja turvatekniikkayhtiö Capconin Kokkolan- ja Seinäjoen-yksiköt. Mesielin kanssa ne muodostavat erittäin vahvan tarjooman alueen teollisuudelle, kiinteistönomistajille ja rakennuttajille. Yhteensä ne työllistävät noin sata talotekniikan ammattilaista, kertoo QMG:n Pohjois-Suomen aluejohtaja Heikki Kiiskilä.
– Yrityskaupan johdosta teemme järjestelyitä, joilla terävöitämme palveluitamme merkittävästi. Kokkolan LVIS-Palvelu keskittyy LVI- ja kylmäpalveluiden kehittämiseen, ja sen sähköliiketoiminta yhdistetään Mesieliin. Molemmat yhtiöt jatkavat omilla nimillään, Kiiskilä jatkaa.
Yrityskaupalla ei ole vaikutuksia henkilöstölle, asiakkaille tai yhteistyökumppaneille. Mesielin henkilöstö jatkaa kaupan jälkeen vanhoina työntekijöinä, samoin kuin Kokkolan LVIS-Palvelusta siirtyvät kuusi sähköasentajaa. Mesielin yrittäjät Timo Mäkelä ja Juha Puumala jatkavat tehtävissään.
Mesiel Kiinteistöt Oy ja Mesiel Sähkösaatot Oy eivät sisälly järjestelyyn.
Kasvumahdollisuudet ja paikallisuus ratkaisivat
– Pohdimme kasvuaskeleen ottamista pari vuotta ja tulimme siihen tulokseen, että QMG:n paikallisuutta ja yrittäjyyttä korostava malli on meille paras. Se tarkoittaa jatkuvuutta sekä kehitysmahdollisuuksia kohti suurempia hankkeita, kun on ison konsernin voimavarat ja sisaryritykset rinnalla, toteavat Timo Mäkelä ja Juha Puumala.
– Keskitymme Mesielissä teollisuuden projekteihin ja asiakkuuksiin sekä julkisen sektorin kiinteistöihin. Kesän aikana toteutamme Kokkolan LVIS-Palvelun sähköliiketoiminnan yhdistämisen Mesieliin ja Kokkolan LVIS-Palvelu muuttaa Mesielin yhteyteen Kokkolan Terminaalikadulle, joten myös synergiaa syntyy, kun ajatusten vaihto on päivittäistä, Mäkelä ja Puumala sanovat.
Vuonna 2021 QMG muodosti ruotsalaisen Sandbäckensin kanssa pohjoismaisen Nimlas-talotekniikkakonsernin. Konsernilla on jo yli 200 suomalaista ja ruotsalaista henkilöstöomistajaa. Timo Mäkelä ja Juha Puumala liittyvät kaupan jälkeen Nimlas-konsernin osakkaiksi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heikki Kiiskilä, QMG, Pohjois-Suomen aluejohtaja ja Kokkolan LVIS-Palvelun toimitusjohtaja, 040 4862 358, heikki.kiiskila@qmg.fi
Juha Puumala, Mesiel, hallituksen puheenjohtaja, 0400 335 616, juha.puumala@mesiel.fi
Timo Mäkelä, Mesiel, toimitusjohtaja, 0400 775 210, timo.makela@mesiel.fi
Kimmo Liukkonen, QMG-konserni, toimitusjohtaja, 050 347 8997, kimmo.liukkonen@qmg.fi
Kuvat







Linkit
Tietoja julkaisijasta
QMG (Quattro Mikenti Group)
QMG-konserni on Suomen suurimpia talotekniikka-alan yrityksiä. Se toteuttaa talotekniikkaprojekteja ja -huoltopalveluita valtakunnallisesti. QMG:n palveluvalikoima kattaa kaikki talotekniikan osa-alueet. Konserniin kuuluu eri puolilla maata 31 tytäryhtiötä. Vuonna 2021 QMG:n liikevaihto oli noin 201 miljoonaa euroa. Konsernin palveluksessa on noin 1200 talotekniikkaurakoinnin ja -huollon ammattilaista. QMG ja ruotsalainen Sandbäckens muodostavat pohjoismaisen Nimlas-talotekniikkakonsernin, jolla on yli 200 suomalaista ja ruotsalaista henkilöstöomistajaa. Pääomistaja on sijoitusyhtiö KLAR Partners. Lisätietoja verkkosivuilta www.qmg.fi
Mesiel Oy
Mesiel Oy on Kokkolan ja Pietarsaaren alueella sähkö- ja automaatioasennuksia suorittava S1-ryhmän asennusliike. Yhtiö toimittaa myös talotekniikan ja teollisuuden asennustöihin liittyvät suunnittelupalvelut. Sen pääasiakkaita ovat suurteollisuuden yritykset sekä julkinen sektori. Mesiel työllistää 32 sähkö- ja automaatioalan ammattilaista ja vuonna 2021 sen liikevaihto oli 4,2 miljoonaa euroa. www.mesiel.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Quattro Mikenti Group
Movitek rakentaa kasvua Pohjois-Suomessa – Jukka Kivimäki toimitusjohtajaksi14.3.2022 09:00:00 EET | Tiedote
Talotekniikkakonserni QMG:n oululainen tytäryhtiö Movitek on nimittänyt toimitusjohtajakseen Jukka Kivimäen.
QMG nousee yhdeksi suurimmista kylmätekniikan tarjoajaksi Uudellamaalla11.3.2022 08:30:00 EET | Tiedote
Talotekniikkakonserni QMG:hen kuuluva QMG Partners ostaa tuusulalaisen Fincoldin liiketoiminnan, ja yhdistää sen Kylmäkolmoseen.
QMG ostaa turkulaiset kylmätekniikan taitajat Alti-Systemsin ja Ref-Engineeringin15.2.2022 08:50:00 EET | Tiedote
Talotekniikkakonserni QMG laajentaa palveluitaan Varsinais-Suomessa kylmätekniikan suunnittelulla ja urakoinnilla, kun se ostaa Alti-Systemsin ja Ref-Engineeringin.
Rakennusautomaation merkitys kasvaa – QMG Partners ostaa Hausmaticin17.1.2022 09:00:00 EET | Tiedote
Talotekniikkakonserni QMG:n palveluliiketoimintaryhmä QMG Partners ostaa Hausmaticin, joka urakoi ja huoltaa kerrostalojen rakennusautomaatiota Uudellamaalla.
QMG laajentaa LVI-urakointiin Keski-Suomessa ostamalla JVL:n22.12.2021 09:00:00 EET | Tiedote
LVI-urakoinnin ja lämmitysjärjestelmien osaaja Jyväskylän Vesi ja Lämpö siirtyy QMG-konserniin. Yrityskauppa kasvattaa QMG:n yhtiöiden määrän Jyväskylässä kolmeen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme